Acaena macrocephala – pochádza z centrálnej časti Ánd v Čile a Argentíne. Vyskytuje sa v nadmorskej výške 1500 až 2700 metrov na skalnatých hrebeňoch, sutiach a na vrstvách sopečného popola v okolí sopiek.
Je to veľmi zaujímavá rastlina s atraktívnymi plodmi vhodná do skaliek na plnom slnku. Substrát má byť priepustný, štrkovito-piesočnato-hlinitý. Vytvára nízke husté tmavozelené vankúše s guľovitými červenkastými súplodiami na tenkých stonkách dlhých 5-10 cm. Celková výška rastliny je 10-15 cm.
Androsace sarmentosa – ľahko pestovateľný pochybok pôvodom z Himalájí. Darí sa mu na slnku aj v polotieni na nie príliš suchom stanovišti s priepustnou pôdou. Kvitne v apríli až máji. Výška: 3/10 cm.
Androsace sempervivoides je endemitom západných Himalájí. Je to veľmi atraktívna a súčasne nenáročná skalnička. Sadíme ju na východné strany skaliek alebo do korýt do dobre priepustného substrátu. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v apríli až máji hlávkovitými súkvetiami ružových kvetov. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 5 cm. Úhľadné pevné listové ružice sú vysoké do 2-3 cm.
Arenaria montana – piesočnica horská rastie v pohoriach juhozápadnej Európy. Vyžaduje slnečné ale nie úpalové stanovište a priepustný substrát s prídavkom neutrálnej drviny. Kvitne v máji, výška rastliny je okolo 8 cm.
Aster ericoides ‚Snow Flurry‘ je pôdopokryvná nízka astra. Je vhodná do veľkých skaliek a trvalkových záhonov. Na pestovanie je nenáročná. Stačí jej bežná priepustná záhradná pôda a miesto na slnku po väčšinu dňa. Je cenná neskorým kvitnutím v októbri. Vytvára vankúše vysoké 10-20 cm.
Campanula aucheri – rastie v Turecku, severnom Iráne a na Kaukaze v horách vo výške okolo 1800 metrov nad morom na skalnatých svahoch a horských lúkach.
V skalke sa vysádza na slnečné ale radšej nie príliš úpalové miesta do priepustného substrátu s vyšším podielom kamennej drviny. Substrát môže byť neutrálny aj vápenatý. Z čistého štrku pod rastlinou treba vytvoriť aj povrchovú drenáž. Kvitne skoro, už v apríli až začiatkom mája. Zvončeky majú voči sýto fialovej farbe kontrastný biely stred. V dobe kvitnutia má výšku 8-12 cm. Do šírky sa rozrastá pomaly.
Campanulla betulifolia – krásny biely zvonček pochádza Turecka /Anatolia/. Vyžaduje priepustný skalničkový substrát a slnko po väčšinu dňa, ale darí sa mu aj v miernom polotieni. Poliehavá skalnička vhodná aj do nádob a múrikov. Kvitne v júni. Výška rastliny je okolo 10-12 cm.
Centaurea montana „Alba“ – pochádza z južnej Europy. Nenáročná skalnička na slnko a sucho s atraktívnymi veľkými bielymi kvetmi. Má k podkladu pritisnuté sivo plstnaté prízemné ružice listov, v kvete má výšku 10 cm, kvitne v máji.
Delosperma „Kelaidis“ – veľmi pekný kultivar delospermy s lososovými kvetmi. Pestujeme na teplom slnečnom stanovišti s minerálnym dobre priepustným substrátom so spodnou aj vrchnou drenážnou vrstvou z hrubšieho štrku. V lete dostatok vlahy podporí kvitnutie až do príchodu prvých mrazov. V zime chránime pred vlhkom. Kvitne s prestávkami od mája až do jesene. Vytvára kompaktné vankúšiky vysoké do 5 cm.
Delosperma nubigena – osvedčený juhoafrický sukulent dobre znášajúci naše zimy. Sadíme ho na plné slnko na miesta v skalke s dobrou drenážou a dobre priepustným substrátom. Krásne vyniknú dlhé kvitnúce previsy tejto nenáročnej rastlinky aj v suchých múrikoch alebo na hranách terás. Delosperma nubigena je vhodná aj na zelené strechy. Kvitne v máji. Je to rýchlejšie sa rozrastajúca plazivá skalnička s výškou do 3 cm.
Delosperma obtusum „John Proffitt“ – veľmi odolná plazivá delosperma, Ako všetky jej príbuzné vyžaduje slnečné, dobre dtenážované stanovište a minerálny piesčitoštrkovitý substrát. Kvitne v máji až júni. Výška rastliny je 4 cm. Je to jedna z najzimovzdornejších delosperm v našich podmienkach.
Delosperma sutherlandii – sukulentná skalnička na plné slnko a sucho, kvitne v máji až júni. Výška 7-9 cm. Nerozrastá sa výbežkami ako väčšina delosperm, ale tvorí len drobné trsy.
Dianthus „Badenia“ – kultivar klinčeka s so striebristými listami a veľkými tmavočervenými kvetmi na krátkych stonkách. Pestuje sa ľahko. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa a dobre priepustný substrát. Kvitne v máji. V dobe kvitnutia má výšku 4-6 cm.
Dianthus „Fanal“ – krásny záhradný kultivar klinčeka s tmavo ružovočervenými kvetmi na suché slnečné stanovište s priepustnou pôdou. Je nenáročný na pestovanie a odolný voči hubovým chorobám. Kvitne v máji. Výška v kvete je do 10 cm.
Dianthus alpinus – klinček alpský je endemitom severovýchodných Álp. V prírode sa vyskytuje na slnečných skalnatých svahoch v nízkych trávnatých spoločenstvách alebo priamo v puklinách skál. Rastie na vápencoch od horského pásma až po alpínske do nadmorskej výšky 2400 m. Patrí k symbolom európskej alpskej flóry.
Vysádzame ho do vápencových skaliek na odklon od slnka. Substrát pripravíme dobre priepustný s vyšším podielom vápencovej drviny. Kvitne v máji až júni veľkými jednotlivými ružovými kvetmi na krátkych stonkách Je vysoký 6 cm.
Dianthus alpinus ‚Drake’s Form‘ – krásna forma klinčeka alpského s tmavoružovýmí kvetmi s tmavočerveným očkom. Vysádzame ho do vápencových skaliek na odklon od slnka alebo na miesta s dopoludňajším slnkom. Substrát pripravíme s vyšším podielom vápencovej drviny. Kvitne v máji až júni. Je vysoký 4-5 cm.
Dianthus calizonus x alpinus – kríženec klinčeka alpského, ktorý sa na rozdiel od pôvodného druhu ľahko pestuje. Znáša slnečné a suchšie stanovište. Pôda má byť priepustná s podielom kamennej drviny. Kvitne v máji. Výška v kvete je 9 cm.
Dianthus drenovskianus – pochádza z oblasti Bajkalu. Je to krásny nízky kompaktný klinček. Vysádza sa do skaliek, suchých múrikov a korýt. Vyžaduje slnko po väčšimu dňa a dobre priepustný substrát. Vytvára husté kompaktné vankúšiky vysoké do 4 cm. Rozrastá sa pomaly. Kvitne koncom apríla a v máji.
Dianthus gratianopolitanus „Tiny Rubies“ – plnokvetý kultivar nizkeho klinčeka, je nenáročnou skalničkou na slnečné suchšie stanovište . Na pôdu je nenáročný. Rastie dobre v bežnej záhradnej zemine. Kvitne v máji. Mimo dobu kvitnutia je dekoratívny hustými sivomodrými vankúšmii listov. V kvete dosahuje výšku 12 cm.
Dryas octopetala var. minor – dryádka osemlístková rastie v Európe a Ázii. Vysádzame ju na štrkovité vlhšie humózne stanovište s dostatkom slnečného svetla. Kvitne v apríli až máji, výška: v kvete je 7 cm.
Edraianthus montenegrinus – endenická rastlina pohoria Monte Negro. Vyhovujú mu vápencové skalky a slnečné suchšie miesta, substrát s vyšším podielom vápencovej drviny. Kvitne v máji až júni. Výška je okolo 8 cm.
Erigeron flettii – pochádza zo Severnej Ameriky. V skalke vyžaduje slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu s prímesou piesku a ostrej kamennej drviny. Rozrastá sa pomaly. Jvhodný aj do miniskaliek v nádobách. Kvitne v apríli až máji. Výška rastliny je 5/8 cm.
Erigeron leptopetalus – vyskytuje sa v Andách v Čile a Argentíne v nadmorskej výške 800 až 1800 metrov nad morom. V prírode rastie najmä na brehoch potôčikov a iných vlhkých miestach. V skalke mu tiež vyhovuje slnečné ale nevysýchavé miesto a s dobre priepustným substrátom. Rozrastá sa pomaly. Je vhodný aj do miniskaliek v nádobách. Vytvára husté trsíky tuhších úzkych na konci okrúhlych a brvitých listov vysoké 4-5 cm Kvitne v máji a júni bielymi kvetmi na stonkách vysokých 8-10 cm.