Vitajte na stránke aquabiom.sk
  • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

  • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

  • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

  • Doprava zásielok ZDARMA

Skalničky

Skalničky

Skalničky

Skalničky v prírode

Skalničky alebo alpinky je súhrnné pomenovanie širokej skupiny rastlín, prevažne trvaliek ale aj monokarpických bylín a nízkych polokrov a krov. Pôvodne sú všetky divo rastúce hlavne na skalnatých reliéfoch a holiach horského a vysokohorského pásma. Mnoho druhov však pochádza aj zo stepí a polopúští. Ďalšie rastú v podraste stromov v lesoch na plytkých pôdach strmých skalnatých svahov alebo aj v hrubšej vrstve humusovej zeminy v nížinných listnatých lesoch. Iné nájdeme v prírode na vlhkých skalách, brehoch horských potôčikov, plies a na rašeliniskách.

Postupne boli zavedené do kultúry na skalkách v záhradách a tu vzniklo šľachtením dnes už nepreberné množstvo záhradných hybridov a kultivarov. Tieto sú lepšie prispôsobené na život v záhradách nížin. Vo sfarbení, veľkosti, či tvare kvetov sa líšia od ich prírodných predchodcov.

Skalničky v záhrade

Skalničky vysádzame do vybudovanej skalky, rôzneho tvaru a veľkosti, druhu použitej horniny, vlhkosti pôdy a vzduchu a orientácie voči svetovým stranám. Veľmi významným faktorom je aj nadmorská výška, v ktorej sú skalničky pestované.  Konkrétne podmienky na skalke určujú výber rastlín. Preto treba poznať nároky na pestovanie jednotlivých druhov.

Veľmi efektné sú aj suché múriky osadené skalničkami. Niektoré robustnejšie skalničky sa uplatnia aj ako lemy na okraji trvalkových záhonov alebo pôdopokryvné rastliny na väčších plochách vo svahu i v rovine aj bez použitia väčších skál, takže vznikne suťovisko – plocha pokrytá drveným štrkom rôznych frakcií v hrubšej vrstve.

Špeciálne spôsoby pestovania skalničiek

Mnohé skalničky sa dajú pestovať aj bez skalky v záhrade na miniskalkách v kamenných korytách a nádobách na rastliny na balkóne či terase. Skalničky sa často pestujú aj v takzvanej hrnkovej kultúre. To znamená v malých zväčša hlinených kvetináčoch, často zapustených v piesku na stoloch či pultoch. Druhy, ktoré neznesú premokrenie alebo silnejší mráz sa pestujú v skalničkových skleníkoch alebo pod rôznymi prístreškami. Takto možno rastliny kontrolovane zavlažovať alebo chrániť pred nepriaznivým počasím.

Pre nízke nároky na vlahu a hĺbku substrátu našli najmä sukulentné a iné suchomilné druhy skalničiek uplatnenie na zelených strechách, strešných aj vo vertikálnych záhradách.

Vhodnou kombináciou druhov kvitnúcich v rôznom období je možné vytvoriť na skalke kompozíciu, ktorá upúta počas celej vegetačnej sezóny. Skalničky sa zvyčajne vysádzajú do vopred vybudovanej skalky, ale niekedy je výhodnejšie sadiť ich súčasne so stavbou ako je to napríklad  pri budovaní suchých múrikov.

Bohatú a zaujímavú  ponuku skalničiek záhradníctva Aquabiom nájdete v e-shope.

Devätorníky

Devätorníky (Helianthemum) sú druhovo početným rodom stálozelených a poloopadavých polokríčkov z čeľade Cistaceae. Sú rozšírené v horskom a vysokohorskom stupni a hlavne v mediteránnej oblasti v spoločenstvách nízkych tráv a riedkych nízkych krovín v Európe, Ázii, Severnej a Južnej Amerike a severnej Afrike. Majú päťpočetné kvety rôznych pastelových farieb od bielej až po sýtočervenú. Listy sú tuhé, hladké tmavozelené alebo sivé, husto plstnaté. Výška kríčkov je od 5 do 30 cm. Hlavné obdobie kvitnutia je máj až júl, ale za slnečnej teplej jesene kvitutie opakujú až do príchodu prvých mrazíkov. Vyšľachtených je veľa záhradných kultivarov rôznych výrazných farieb kvetov a aj plnokveté kultivary. V záhrade sa uplatnia na skalkách, v popredí záhonov, ako pôdopokryvné rastliny na svahoch ale aj v nádobách na balkónoch a terasách. Darí sa im na slnečných až úpalových miestach. Na pôdu aj živiny sú nenáročné. Stačí im bežná priepustná záhradná neutrálna aj vápenatá pôda.

Horce

Horce (Gentiana) – rod z čeľade Gentianaceae je rozšírený takmer po celom svete. Horce rastú na alpských lúkach v spoločenstve tráv a aj špárach na skalných výchozoch. Mnohé majú veľmi výrazne modré kvety zvoncovitého tvaru. Pre túto ich typickú horcovomodrú farbu patria k najobľúbenejším skalničkám. Na skalkách sa najčastejšie pestujú hybridy Gentiana x acaulis, ktorých pestovanie je vcelku jednoduché a kvety sú veľmi atraktívne. K skalničkárskym raritám patria rôzne bielo- , fialovo- , až červenokveté formy. Na skalke sa horce pestujú radšej na odklone od slnka, alebo miestach inak chránených pred úpalom ale vyžadujú slnko po väčšinu dňa, inak slabo kvitnú. K ďalším často pestovaným druhom horcov patrí Gentiana clusii, Gentiana dinarica, Gentiana dahurica, Gentiana septemfida, Gentiana paradoxa. Gentiana verna a Gentiana sino-ornata sú chladno a vlhkomilnejšie, preto ich pestovanie je v nížinách obtiažnejšie.

Lomikamene

Rozsiahly rod lomikameňov (Saxifraga) z čeľade Saxifragaceae zahrňuje stovky druhov a prírodných krížencov rastúcich v alpských a arktických oblastiach Európy a Ázie. Pre skalničkárov je najvýznamnejšou skupinou sekcia Porphyrion a z nej podsekcia Porophyllum. Šľachtením z druhov práve tejto podsekcie, hlavne zásluhou britských a českých šľachtiteľov vzniklo veľké množstvo kultivarov, ktoré dnes môžeme pestovať na skalkách. Porophylla sú vysokohorské pionierske rastliny, ktoré osídľujú skalnaté terény hlavne na vápencoch, málo druhov na neutrálnych a kyslých horninách. Majú vysoké nároky na intenzívne slnečné žiarenie, ale úpal a sucho pri pestovaní v nížinách im škodí. Sú náročné aj na vyššiu vzdušnú a pôdnu vlhkosť. Preto v skalke ich sadíme na severné a východné expozície najlepšie do travertínu. Ľahko sa pestujú na travertínovej skale položenej v plytkej miske s vodou, ktorú v lete za sucha treba pravidelne doplňovať.

Videá

Viac videí môžete nájsť v sekcii Videá

Partnerské stránky

Translate »