Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

Vodné rastliny

 

Pontederia cordata

O ponuke vodných rastlín

V ponuke záhradníctva Aquabiom sú vodné,  vlhkomilné a močiarne rastliny z vlastnej produkcie. Vypestované sú v minerálnom ílovitom substráte, a preto sa dobre ujímajú počas celého vegetačného obdobia. Výpestky vodných rastlín sú väčšinou v  kvetináčoch 9×9 cm, v menšej miere 11×11 cm alebo malé druhy 7×7 cm.

Predaj vodných rastlín začína na jar a trvá do konca septembra podľa vývoja počasia. Po dohode je možný je aj osobný odber objednaných rastlín alebo osobný výber  priamo v záhradníctve.

Vodné rastliny posielané cez e-shop sú kvôli zníženiu hmotnosti balíkov väčšinou bez substrátu zabalené vo fólii. To zabezpečí ich bezproblémovú aj dlhšiu prepravu a zníženie hmotnosti balíka. Po obdržaní zásielky ich treba čím skôr vysadiť. Do vysadenia ich treba  takto zabalené skladovať mimo dosah priamych slnečných lúčov alebo vybalené v nádobe s vodou z jazierka, prípadne deň odstátou vodovodnou, nikdy nie čerstvou obsahujúcou chlór!!!.

Viac o vodných rastlinách

Zobrazených 1–24 z 93 výsledkov


 • Acorus calamus – puškvorec obyčajný pochádza z južnej Číny ale už v staroveku bol dovezený do Indie a odtiať sa dostal do Európy, kde splanel. Sadíme ho na okraje jazierok, potokov a do koreňových čistiarní do hĺbky vody do  20 cm na slnko aj do polotieňa. Kvitne nenápadným zeleným šulcovitým kvetom. Dorastá do výšky 60-80 cm.

 • Acorus calamus „Variegatus“ – variegátna forma puškvorca obyčajného. Má dekoratívne pozdĺžne bielo až krémovo panašované kosatcovité listy. Mladé rašiace listy sú intenzívne červené. Vysádza sa na okraje jazierok, potokov a do koreňových čistiarní. Vyžaduje slnko alebo mierny polotieň. Optimálna hĺbka vody je pre túto rastlinu  0-15  cm.

 • Anemopsis californica pochádza z juhozápadnej časti Severnej Ameriky. Je to atraktívna vlhkomilná rastlina s veľkými bielymi kvetmi neobvyklého tvaru. V záhrade anemopsis vysádzame na slnečné stanovište na okraje jazierok, potôčikov alebo do mokradných záhonov či miesta s trvalo vlhkou pôdou.  Kvitne v auguste až septembri. Dorastá do výšky 30-40 cm.

 • Aponogeton distachyos – aponogeton dvojklasý má pôvodné rozšírenie len v Juhoafrickej republike v provincii Western Cape. Je splanený v Austrálii,  na Novom Zélande, v Anglicku, južnom Francúzsku, Kalifornii a v iných oblastiach južnej Afriky. Rastie v plytkých stojatých a pomaly tečúcich vodách. Obdobia vysychania týchto biotopov prežíva vo forme hľúz, ktoré sú jedlé. Je to veľmi atraktívna vodná rastlina dekoratívna na hladine plávajúcimi oválnymi listami a zaujímavými bielymi dvojklasými súkvetiami stojacimi nad hladinou. Kvety majú príjemnú sladkú vôňu.  Kvitne od polovice jari do polovice leta. Je vhodný do všetkých typov záhradných jazierok aj do regeneračných zón biobazénov do hĺbky vody 40-50 cm na slnečné a polotienisté miesta.

 • Bletilla striata – krásna terestrická orchidea z Ďalekého východu. Jej domovinou je Japonsko, Kórea,  Myanmar a stredná Čína. V prírode rastie  na okrajoch vlhkých lesov a na lesných čistinkách v humóznych piesočnatých pôdach.

  V záhradách sa pestuje na vlhkých miestach v polotieni v dobre priepustnom humóznom substráte.  Je vhodná aj na okraje jazierok do nulovej hĺbky vody. V tomto prípade vodu v zime necháme klesnúť nižšie, aby hľuzy v zime mali suchší substrát. Rastlina je mrazuvzdorná do -23 stupňov Celzia. Treba jej však zabezpečiť suchšie zimovanie. Výborne sa osvedčilo zakrytie hrubšou vrstvou lístia a navrch prekrytie vodonepriepustnou fóliou. Kvitne v máji až júni ružovými , vzácnejšie bielymi kvetmi, dorastá do výšky 30-40 cm.

 • Butomus umbellatus – okrasa okolíkatá rastie v Európe, Ázii a Severnej Afrike. Vysádza sa na brehy jazierok do hĺbky 10-30 cm na slnko aj do polotieňa.  Kvitne v júli až auguste. Výška rastliny je 80-100 cm.

 • Calla palustris – diablik močiarny rastie v močiaroch po celej severnej pologuli. V záhrade mu vyhovujú plytké okraje jazierok alebo potôčikov v polotieni s hĺbkou vody 5-10 cm. Kvitne v máji až júli. Výška rastliny je 15-25 cm. Rastlina je zasielaná od polovice mája do polovice októbra.

 • Caltha palustris – záružlie močiarne je pôvodný európsky druh. Skrášli jazierko zavčasu na jar množstvom svietivožltých kvetov. Vysádzame ho na okraje jazierok a potokov s hĺbkou vody 0-5 cm, na slnko aj do tieňa. Kvitne v apríli, dosahuje výšku 25-40 cm.

 • Caltha palustris ‘Multiplex’ – plnokvetý kultivar záružlia močiarneho má oproti základnej forme nízky kompaktný vzrast. Pestujeme ho na slnku alebo v polotieni v hĺbke vody  0-3 cm na okraji jazierok a potokov. Kvitne v apríli až máji. Kvety vydržia dlhšie než u  záružlia s jednoduchými kvetmi. Plnokveté záružlie je vysoké okolo 10 cm.

 • Ceratophyllum demersum – rožkatec ponorený zaraďujeme do skupiny tzv. filtračných a okysličujúcich vodných rastlín, ktoré majú dôležitú funkciu pri udržiavaní biologickej rovnováhy vo vodnom biotope. Sú predovšetkým vynikajúcim biologickým prostriedkom v boji proti vláknitým riasam a zelenému zákalu vody v záhradných okrasných jazierkach spôsobenému jednobunkovými riasami rozptýlenými vo vode. Ich účinok v boji proti riasam spočíva v rýchlom odoberaní živín z vody čím riasy vykonkurujú. Rožkatec nemá korene, po vhodení do vody sa usadí na dne a postupne vyrastá ku hladine. Rastie aj v hlbšej vode až  1,5 -2 m a viac v prípade, že je voda čistá a svetlo preniká hlboko.

  Uvedená cena je za objem 1 liter. Táto rastlina je zasielaná zvyčajne od konca mája do polovice októbra.

 • Comarum palustre – zaujímavá močiarna rastlina mierneho pásma celej severnej pologule s tmavočervenými kvetmi a krvavočervenými stonkami. Vysádzame ju na slnko do hĺbky 0-5 cm. Dorastá do výšky 15-20 cm, kvitne v júni až júli.

 • Crassula recurva má pôvod v Austrálii a na Novom Zélande. Vytvára pekné husté svetlozelené koberce na dne a okrajoch vodných plôch. Je to vynikajúca submerzná okysličujúca rastlina a súčasne poskytuje úkryt pre vodné živočíchy. Vyhovuje jej hĺbka vody 5 až 80 cm. Môže rásť aj na vzduchu ale korene musia byť stále vo vode. Porast býva vysoký 10 až 20 cm. Kvitne drobnými bielymi kvietkami na koncoch vyčnievajúcich nad hladinu. Je vhodná na prekrytie okrajov jazierkovej fólie a ako čistiaca a okysličujúca rastlina. Crassula recurva je tiež jednou z najvďačnejšíchp vodných rastlín na boj proti vláknitým riasam.

 • Cypella aquatilis – novinka v sortimente  vodných rastlín patrí do čeľade irisovitých. Pochádza z Južnej Ameriky, kde rastie od Peru a Brazílie až po severnú Argentínu. Rastie na periodicky zaplavovaných územiach.  Nezvyčajné žlté  veľké kvety sa rozvíjajú postupne od júna do augusta.  Vysádza sa  do väčšieho kvetináča, ktorý sa umiestni na okraj jazierka, tak aby bol povrch substrátu približne vo výške hladiny vody v jazierku. Na zimu ho treba umiestniť  do svetlej chladnej miestnosti, kde nemrzne na okno.  Pod kvetináč dáme hlbšiu podmisku  a udržiavame v nej vodu počas celej zimy. Za túto starostlivosť sa v lete odvďačí množstvom nezvyčajných kvetov.  Výška rastliny je okolo 30 cm.

 • Darmera peltata (syn.: Peltiphyllum peltatum) – darmera štítnatá  pochádza zo západu  Severnej Ameriky. Je to rastlina s dekoratívnymi veľkými listami vhodná na okraje jazierok, brehy potôčkov a do rašelinových záhonov, na slnko aj do tieňa. Sadí sa do nulovej hĺbky vody. Kvitne v apríli až máji svetloružovými bohatými súkvetiami ešte pred rozvinutím listov. Široké listy darmery pekne kontrastujú s dlhými  úzkymi listami  iných vodných rastlín ako sú napríklad pálky, kosatce, škripiny. Dosahuje výšku 50-80 cm.

 • Eichhornia crassipes – vodný hyacint pochádza z povodia Amazonky. Je to plávajúca rastlina, ktorá má zvláštne mechúrikovite zhrubnuté stonky, vďaka ktorým pláva na hladine. Kvitne v júli až septembri. Je vysoká zvyčajne 15-20 cm, ale výška je premenlivá podľa obsahu živín. Potrebuje hĺbku vody aspoň 5 cm a viac a priame slnko.

 • Epipactis palustris rastie v Európe a Ázii na podmáčaných lúkach a v mokrinách vo svetlých zmiešaných lesoch. V záhrade túto vlhkomilnú orchideu pestujeme na slnku alebo v polotieni na okrajoch jazierok, potôčikov v nulovej zóne alebo na mokradných záhonoch či iných miestach s trvalo vlhkou pôdou. Kvitne v júni. V období kvitnutia má výšku okolo 30-50 cm.

 • Equisetum hyemale var. „Robustum“ – veľmi dekoratívna vysoká močiarna praslička rozšírená v Severnej a Strednej Amerike. Vysádza sa na plytké okraje jazierok a do potôčkov do hĺbky vody 0-5 cm. Dorastá do výšky 100-150 cm.

 • Eryophorum angustifolium – páperník úzkolistý rastie v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Je vhodný na okraje jazierok a potôčikov na slnku aj v polotieni s hĺbkou vody 0 -5 cm. Kvitne v máji až júni, Dorastá do výšky 30-40 cm.

 • Fritillaria meleagris – korunka strakatá rastie v západnej, strednej a južnej Európe na vlhkých zaplavovaných lúkach a v riedkych lužných lesoch. V záhradách ju vysádzame na vlhké miesta v skalke alebo na vlhké okraje jazierok s nulovou hĺbkou vody na slnko aj do polotieňa, kde časom vytvorí bohaté trsy dorastajúce do výšky okolo 20-25 cm.

 • Fritillaria meleagris „Alba“ – korunka strakatá „Alba“- bielokvetá forma rastie v západnej, strednej a južnej Európe na vlhkých zaplavovaných lúkach a v riedkych lužných lesoch. V záhradách ju vysádzame na vlhké miesta v skalke alebo na vlhké okraje jazierok s nulovou hĺbkou vody na slnko aj do polotieňa, kde časom vytvorí bohaté trsy dorastajúce do výšky okolo 20-25 cm.

 • Geum rivale ‚Alabama Slammer‘ – krásny veľkokvetý kultivar kuklíka potočného s lososovo sfarbenými kvetmi. Vysádza sa na okraje jazierok a potôčikov do nulovej zóny, do rašelinových záhonov alebo  na vlhké miesta v skalkách či kvetinových záhonoch.  Darí sa mu na slnku aj v polotieni v trvalo vlhkom substráte. V období  kvitnutia od mája do júla  je skutočným šperkom medzi vlhkomilnými trvalkami.  Vytvára trsy v kvete  vysoké  30-40 cm.

   

   

 • Geum rivale ‚Flames of Passion‘- veľkokvetý kultivar kuklíka potočného s červenoružovými kvetmi. Uplatní sa  na brehoch jazierok a potôčikov na miestach s nulovou hĺbkou vody,  v  rašelinových záhonoch alebo  na vlhkých miestach v skalkách a kvetinových záhonoch.  Prospieva na slnku aj v polotieni v trvalo vlhkom substráte. Trsy vysoké  30-40 cm bohato kvitnú od apríla do júla.

   

   

 • Glyceria maxima ‘Variegata’ – okrasná vodná tráva s bielo panašovanými listami. Vysádza sa na okraje jazierok do hĺbky vody 5-20 cm na slnko aj do polotieňa. Vytvorí hustý porast, ktorý potlačuje rast vláknitých rias v plytkých zónach jazierok. Je vhodná aj do koreňových čistiarní. Dorastá do výšky okolo 40 cm.

 • Hippuris vulgaris – rastie v miernom pásme severnej pologule. Je vhodný na okraje jazierok s hĺbkou vody 10-40 cm. Môže sa použiť aj ako filtračná  a okysličujúca rastlina keď sa vysadí do hĺbky 100-120 cm a rastie ako ponorená rastlina. Lístky na ponorených častiach rastliny sú  mäkké, dlhšie, trocha širšie a majú bronzové sfarbenie.  Lístky na vynorených stonkách sú krátke, tuhšie  a sviežo zelené. Dorastá do výšky 30-40 cm nad hladinu v prípade, že  je vysadený v plytkej vode.. Kvitne v máji až júni nenápadnými drobnými hnedými kvietkami.


Zobrazených 1–24 z 93 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Svetelné podmienky

 • chrániť pred poludňajším úpalom
 • odklon od slnka
 • polotieň 56
 • slnko 89
 • slnko dopoludnia
 • tieň 1
Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »