Trvalky
Trvalky
Sadovnícky významnou skupinou okrasných rastlín sú trvalky. Sú to vytrvalé byliny rôznej výšky okrasné predovšetkým kvetmi ale aj listami alebo plodmi. Kvety trvaliek sú zväčša nápadné veľkosťou, tvarom, sfarbením. Bývajú jednotlivé alebo v rozmanito usporiadaných súkvetiach. Prevažná väčšina trvaliek kvitne na jar a začiatkom leta ale sú aj mnohé druhy s neskorým kvitnutím uprostred až koncom leta a v jeseni. Trvalky možno v záhradnej tvorbe využiť viacero spôsobmi. Niektoré sú vhodné ako pôdopokryvné rastliny, iné ako solitérne rastliny, môžu sa vysadiť do vegetačných nádob na terasy ale najväčšie uplatnenie nachádzajú v skupinových zmiešaných výsadbách v trvalkových záhonoch. Tu sa naozaj dá vytvoriť nekonečné množstvo kombináciíí rastlín, tak že každý trvalkový záhon môže byť neopakovateľným originálom. Aby bol trvalkový záhon ozdobou záhrady alebo parku počas celej sezóny je potrebné poznať vlastnosti veľkého množstva rastlín. Predovšetkým výšku rastliny a jej rozrastanie do šírky, farbu a tvar kvetov, obdobie kvitnutia, veľkosť a sfarbenie listov, premenlivosť vzhľadu rastliny počas vegetačného obdobia. Samozrejme je dôležité poznať aj nároky trvaliek na pestovanie – svetlo, vlahu a kvalitu pôdy. Trvalky žijú na jednom mieste viac než dva roky, nezriedka aj niekoľko desiatok rokov, preto vyžadujú aj kvalitné hnojenie hnojivami podporujúcimi rast aj kvitnutie.
Mnohé druhy alebo rody trvaliek sa stali predmetom šľachtenia a dnes majú množstvo kultivarov, čím sa dostali do pozornosti zberateľov. Najznámejšie z nich sú hosty, ľaliovky, kosatce, heuchery. Ponuku trvaliek záhradníctva Aquabiom nájdete v e-shope.
Hájničky
Hájničky sú trvalky v prírode sa vyskytujúce v podraste v polotieni v riedkych svetlých lesoch – hájoch. Tomu by malo zodpovedať aj ich miesto v záhradách. Najlepšie sa im darí v svetlom polotieni pod nie príliš hustými korunami vyšších listnatých stromov v mierne vlhkej humóznej pôde. Stromy, pod ktorými rastú by mali byť skôr hlboko koreniace. Stromy s príliš plytkými koreňmi oberajú hájničky o priestor na vytváranie koreňovej sústavy, vodu a živiny. Hájničky väčšinou kvitnú na jar, ale ich dekoratívne listy zdobia hájne partie záhrad a parkov celú sezónu. Možno ich kombinovať s hostami, papraďami a ďalšími tieňomilnými trvalkami.
K obľúbeným hájničkám patria džeffersonie, krvavčeky, trilia, črievičníky, arisemy, kopytníky, čemerice, lesné veternice.
Echinacei
Medzi obľúbené stredne vysoké trvalky s výraznými veľkými kvetmi patria Echinacei. Botanický druh Echinacea purpurea pôvodom zo Severnej Ameriky je známa liečivá bylina. Prípravky z nej sú prírodnými prostriedkami na zvýšenie imunity. V okrasnom záhradníctve je cenná predovšetkým veľkými kvetmi pestrých farieb od čisto bielej, cez krémovú, žltú, oranžovú, červenú, až po purpurovú. Dnes už veľký počet kultivarov sa nelíši len farbou ale aj tvarom kvetu. Odkvitnuté úbory sú tiež dekoratívne a pripomínajú ježka, odkiaľ je odvodený aj jej vedecký názov. Echinacei vyžadujú plné slnko. Na pôdu nemajú veľké nároky. Rastú dobre v každej priepustnej záhradnej pôde. Po zakorenení nemajú veľké nároky na zálievku. Vyhovuje im suchšia pôda. Hnojenie stačí raz do roka vo včasnej jari organominerálnym hnojivom na kvitnúce rastliny.
Trvalkové záhony
Umeniu tvorby trvalkových záhonov sa možno učiť od anglických záhradníkov, ktorí túto oblasť záhradnej architektúry rozvinuli do dokonalosti a pri vytváraní záhonov majstrovsky využívajú tvarový a farebný kontrast aj súlad. Farebné a tvarové kontrasty vnášajú do kompozície dynamiku a napätie, naopak ladenie farieb tón v tóne pôsobí upokojujúco, harmonicky. Logicky na zadný okraj záhonu sa vysádzajú najvyššie rastliny, do stredného pásu stredne vysoké a na predný okraj najnižšie. Trvalkový záhon môže lemovať, záhradné múry, ploty, cestičky, brehy jazierok a potôčikov, okraje dláždených plôch aj trávnikov. Môže obkolesovať záhradné posedenie alebo jednoduchú lavičku. Záhon môže mať tvar pravidelný s priamymi okrajmi aj prírodný, mäkko zaoblený či zvlnený. Trvalky v záhone sa dobre kombinujú aj s listnatými kvitnúcimi drevinami, ružami, okrasnými trávami, papraďami. Ak trvalkový záhon lemuje vyšší múr alebo oplotenie, záhon v pozadí pekne doplnia popínavé rastliny. Pôda pod trvalkový záhon sa musí dokonale zbaviť koreňov trvácich burín, prekypriť, vylepšiť vyzretým kompostom. Po vysadení rastlín ho namulčujeme jemnejšou kôrou alebo štrkom. Ošetrovanie spočíva najmä v pletí, hlavne kým sa rastliny nezapoja, prihnojovaní a ostrihaní uschnutých častí rastlín na konci zimy. Zavlažovanie je vhodné riešiť kvapkovacími hadicami. Zavlažovanie zhora môže hlavne v teplom období podporiť výskyt hubových chorôb na rastlinách.