Vitajte na stránke aquabiom.sk
  • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

  • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

  • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

  • Doprava zásielok ZDARMA

Ihličnaté dreviny

Ihličnaté dreviny

Ihličnaté dreviny

Ihličnaté dreviny vďaka svojej zväčša celoročnej zeleni a rozmanitosti tvarov sa uplatnia takmer v každej záhradnej kompozícii. V menších záhradných celkoch akými bývajú skalky alebo predzáhradky rodinných domov majú využitie hlavne rôzne zakrpatené rastové formy ihličnanov nazývané čarovníky. Sú to zvláštne rastové, formy, ktoré sa vyskytujú v prírode na normálne rastúcich stromoch ako zhluky nezvyčajne tvarovaných, sfarbených alebo zakrpatených vetvičiek. Tieto sa vrúbľovaním vo vhodnom období na vhodnú podnož – semenáč toho istého druhu alebo rodu dajú rozmnožiť a tak podchytiť v kultúre. Niektoré je možné množiť aj odrezkami.

Dnes je pestovaná paleta čarovníkov veľmi rozsiahla a pestrá a často sa stávajú predmetom zaujímavej zberateľskej záľuby. Zbierky čarovníkov vytvárajú neobyčajné čarovníkové lesíky, ktoré uvedú do údivu každého návštevníka záhrady takéhoto zberateľa. Čarovníky sú aj výborné trváce rastliny do nádob, zvlášť v korytách  s miniskalkami pôsobia veľmi efektne. Najviac ihličnatých čarovníkov sa pestuje z borovíc, smrekov a jedlí, ale  aj zo smrekovcov, jedľovca kanadského, douglasky, borievok, cypruštekov, tují, cédrov, ginka a ďalších ihličnanov. Pestujú sa pomerne jednoducho, stačí im bežná záhradná pôda, po zakorenení im vystačí vlaha zo zrážok a prihnojovanie skôr len mikroživinami, lebo bujnejší rast nie je žiadúci. Len v nádobách ich treba pravidelnejšie prihnojovať a v lete zavlažovať.  Podľa druhu im volíme stanovište viac na slnku alebo v polotieni. Povrch pôdy medzi čarovníkmi je vždy dobre nie príliš hrubo mulčovať zdravou kôrou, alebo štrkom, prípadne nechať porásť veľmi nízkou plazivou skalničkou. Informácie o ponuke ihličnanov záhradníctva  Aquabiom nájdete v e-shope.

Borovice

Borovice, zvlášť dvojihlicové druhy sú pre svoju nenáročnosť na vlahu a vzdušnú vlhkosť oblúbené záhradné dreviny. A aj čarovníky borovíc sú veľmi bohatá skupina rastlín, ktorá sa uplatňuje v skalkách, miešaných záhonoch a vo vegetačných nádobách. Dvojihlicovým druhom sa najlepšie darí na miestach s celodenným priamym slnkom a suchšou pôdou. Päťihlicové borovice a ich čarovníky treba sadiť na chránenejšie miesta v miernom polotieni kde je rovnomerná mierna vlhkosť pôdy a vlhší vzduch. K najrozšírenejším čarovníkom borovíc patrií napríklad guľoviá Pinus leucodermis Schmidtii, Pinus strobus Nana, vankúšovitá Pinus mugo Humpy alebo Ježek, Pinus nigra Brepo, stĺpovitá Pinus silvestris Fastigiata.

Smreky

Smreky majú tiež veľké množstvo zaujímavých až bizarných rastových foriem, či čarovníkov a preto ich často vidno v záhradách a na skalkách. Oproti boroviciam znesú trocha viac tieňa. To však platí len o formách so zeleným ihličím. Smreky s modrým ihličím určite patria na slnko a tieto aj dobre znášajú sucho. Zelené smreky sú trocha vlhkomilnejšie než borovice a zvyčajne sa im nedarí na úpale ak je tam aj veľmi sucho, čo iste súvisí s ich plytkým koreňovým systémom. Preto v lete ich treba viac zavlažovať. Známe čarovníky smrekov sú napríklad guľovitá Picea abies Little Gem, plazivá Picea abies Formánek, vankúšovitá Picea abies Nidiformis, previsnutá Picea abies Inverza, svetložlto rašiaca Picea orientalis Aureospicata.

Jedle

Trocha náročnejšou ihličnatou drevinou na pestovanie v nížinných záhradách a v mestách je jedľa, zvlášť naša jedľa biela alebo jedľa balzamová. Oba druhy vyžadujú rovnomerne mierne vlhkú pôdu, vyššiu vzdušnú vlhkosť a čistý vzduch. Preto ich nesadíme nikdy na úpalové stanovište ale do polotieňa, na severné expozície a nie v blízkosti frekventovaných ciest. Jedle Abies koreana, A. concolor, A. pinsapo, A. procera a zvlášť ich formy s namodralým ihličím znášajú teplo a sucho a aj mestský znečistený vzduch dobre. Kvôli vyšším nárokom na vlhkosť substrátu, je jedle lepšie pestovať vo voľnej pôde, než v nádobách, kde ľahko preschnú. Rozšírené čarovníky jedlí sú hniezdovitá Abies balzamea Nana a Picolo, kužeľovitá Abies lasiocarpa Compacta, Abies concolor Compacta, vankúšovitá Abies pinsapo Horstmann Nana.

Čarovníkový lesík

Ak si vás podmania svojou neprebernou pestrosťou tvarov, odtieňov zelene a pomalým, často bizarným, rastom čarovníky, je pre vás dobrým riešením založiť si čarovníkový lesík. Stačí na to vyčleniť neveľkú plochu v záhrade ale môžete mu časom venovať aj celú záhradu ak tejto zberateľskej vášni celkom prepadnete, lebo ich sortiment je mimoriadne veľký a stále sa rozširuje. Pravda, v bežnom záhradníctve nájdete len malý zlomok z ich sortimentu. Ak sa chcete dopracovať k nie bežne dostupným kúskom, musíte navštíviť dlhoročných zberateľov čarovníkov, ktorí sa venujú aj ich množeniu. Určite tak spoznáte zaujímavých ľudí, s ktorými si budete rozumieť a získate veľa inšpirácií.
Čarovníkom stačí bežná záhradná zemina. Podmienkou je len jej dostatočná priepustnosť, takže príliš tažkú pôdu treba vyľahčiť pieskom, drobnou drťou. Plochu pre čarovníkový lesík treba pred výsadbou dôkladne zbaviť trvácich burín. Ak je príši chudobná, vylepší sa vyzretým kompostom. Aj keď čarovníky rastú pomaly, sadíme ich v dostatočných odstupoch aby za pár rokov neprerástli jeden do druhého. Rýchlosť rastu možno odhadnúť z veľkosti ročného prírastku. Z výživy sú pre ne dôkežité hlavne mikroživiny, predovšetkým horčík, ten im môžeme dopriať v pravidelnom prihnojovoní horkou soľou počas vegetačného obdobia. Dusíkom sa prihnojujú len veľmi opatrne, zväčša až po viac rokoch po výsadbe, lebo v ich prípade nestojíme o bujný rast. Najlepšie obdobie na výsadbu je skorá jeseň alebo skorá jar. Po výsadbe ich dobre zalejeme a prvé leto po výsadbe zabezpečíme dostatok vlahy. Pôdu pod čarovníkmi chránime pred vysychaním a burinou tenšou vrstvou jemne drvenej mulčovacej kôry. V ďalších rokoch zväčša už doplnkovú závlahu nevyžadujú, len na veľmi suchých pôdach počas dlhotrvajúceho letného sucha. V takomto období ich polievame len veľmi zavčas rána, aby nedošlo k zapareniu ihličia a jeho následnému zhnednutiu.

Čarovníky v nádobách

Čarovníky ihličnanov sú ideálnou formou drevín na pestovanie v nádobách. Ich pomalý rast ich priam predurčuje na vytvorenie horskej atmosféry na miniskalke v kamennom koryte, skalkovej mise, alebo i iných vegetačných nádobách s trvalou výsadbou na terasách, balkónoch a loggiách. Ich skromným nárokom vyhovie aj malá dutina v kamennom stĺpe z poréznej horniny alebo v kuse mäkkého travertínu – penovci. Pre slnečné polohy volíme  čarovníky dvojihlicových borovíc borievok, smreky a jedle s namodralým ihličím.  Čarovníky jedlí a smrekov so zeleným ihličím, tsugy a päťihlicové borovice sadíme do nádob na miesta s ranným a dopoludňajším slnkom, chránené pred poludňajším a popoludňajším úpalom. Substrát pre čarovník v nádobe si namiešame z 2 dielov hlinitopiesčitej záhradnej zeminy, 1 dielu substrátu pre ihličnaté dreviny a jedného dielu hrubého piesku.  Čarovníky v nádobe  vo vegetačnom období za veľmi teplého a suchého počasia polejeme 1-2-krát do týždňa a za rok  1-krát prihnojíme pomaly sa uvoľňujúcim  hnojivom s mikroelementami. Nádobu s čarovníkmi esteticky dotvoríme vhodnými kameňmi a drobnými skalničkami.

Záhony s ihličnanmi

Ihličnany rôznych druhov, rastových foriem, s rôzne sfarbeným ihličím sú výbornými rastlinami na vytvorenie, nevšedne pôsobiacich drevinových záhonov. Tu je dôležité pri zakladaní dobre poznať ich tvar a rýchlosť rastu. Do zadných častí vysadíme perspektívne najvyššie a smerom k prednému okraju záhonov menšie až vpredu úplne najnižšie. V ďalšom usporiadaní dbáme na to aby vynikli tvarové a farebné kontrasty. Pôdu pred výsadbou dôkladne zbavíme koreňov trvácich burín, v prípade potreby vyľahčíme pieskom a vylepšíme kompostom alebo listovkou. Pri výsadbe ihličnany dostatočne zalejeme a záhony namulčujeme kôrou. Okraj záhonu môžeme oddeliť od trávnika jedným radom obdĺžnikovej zámkovej dlažby, čo uľahčí kosenie okraja trávnika. Voľné plochy medzi ihličnanmi môžu spestriť drobnejšie jarné a jesenné cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Ďalšie ošetrovanie je rovnaké ako u čarovníkového lesíka. Veľkou výhodou záhonov zo zakrpatených ihličnanov a čarovníkov je nízkoúdržbovosť a že dlhé roky nevyžadujú žiadny rez.

Videá

Vrúbľovanie čarovníkov

Viac videí môžete nájsť v sekcii Videá

Partnerské stránky

Translate »