Lekná
Lekná
Kvety lekna sú nepochybne čerešničkou na torte každého okrasného záhradného jazierka. A podobne ako aj všetky ostatné vodné rastliny, lekno nie je v jazierku len na okrasu ale aj úžitok. Vďaka svojim vysokým nárokom na živiny výdatne pomáha zbavovať jazierko znečisťujúcich látok a svojimi veľkými plávajúcimi listami tieni hladinu počas celého dňa, čím sa znižuje prehrievanie vody a množstvo prenikajúceho svetla a to všetko brzdí rozvoj nežiadúcich rias v jazierku.
Dnes vďaka šľachteniu z pôvodných divých druhov lekien z rôznych oblastí existujú stovky kultivarov lekien mnohých farieb, tvarov a veľkostí kvetov ale aj vzrastnosti celej rastliny od miniatúrnych až po veľmi robustné odrody. Vďaka tomu lekno možno pestovať od nádob objemu pár litrov až po veľké jazerá v hĺbke aj okolo 1,5 metra. Optimálna hĺbka vody pre väčšinu kultivarov je 40-100 cm vodného stĺpca nad povrchom substrátu.
Na jazierko s leknami by mali dopadať priame slnečné lúče aspoň 6 hodín denne. Čím menej slnka lekná dostávajú, tým slabšie kvitnú. Vo fóliových jazierkach ich zvyčajne vysádzame do veľkých aspoň 10-15 litrových nádob, Najvhodnejší substrát pre lekná je ílovitá minerálna zemina obohatená o hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Povrch zeminy sa zasypáva jemnejším štrkom alebo hrubým pieskom, proti kaleniu ílu do vody. Celý postup výsadby lekna nájdete na videu Pestujeme lekná. Lekná je možné vysadiť aj do čistého riečneho štrku, napríklad v kúpacích jazierkach, ale tu treba vedieť, že lekno bude hlavne v prvých rokoch trpieť nedostatkom živín, bude mať menšie listy a bude slabo kvitnúť.
Informácie o našej ponuke lekien nájdete v e-shope.
Miniatúrne lekná
Najmenšie odrody lekien, tzv. minilekná sú charakteristické menším vzrastom celej rastliny, menšími listami aj kvetmi. Stačí im hĺbka vody od 10 do 40 cm a priemer kruhu listov na hladine je 30-80 cm. Je možné ich pestovať aj vo väčších dekoračných nádobách umiestnených napríklad na terase alebo v minijazierkach v skalke. Ak sú pestované v nádobe, ktorá je v zime bez vody, alebo nie je celá zapustená v zemi, prezimovávajú sa v chladnej pivnici vo vhodnej nádobe s vodou. Najčastejšie pestované minilekná sú žltá Pygmea Helveola, biela Odora Minor, červená Frobeli, oranžová Aurora, ružová Pink Opal.
Lekná do najväčších hĺbok
150 – 180cm je hĺbka vody, v ktorej možno pestovať najväčšie odrody lekien. Vo väčších hĺbkach je už trvalo veľmi chladná voda a nedostatok svetla, preto v nich lekná neskoro nastupujú do vegetácie a celkovo sa im už prestáva dariť. Ak treba umiestniť lekno do takejto hĺbky, bez odpúšťania vody z jazierka je výhodné vysadiť ho do nádoby s ušami a túto potom zavesiť na povrazy alebo tyče s hákmi a opatrne spustiť na dno. Kultivary vhodné do veľkej hĺlbky sú napríklad biela Gladstoniana, žltý Gold Medal, černená Attraction, Ružová Norma Gedy, oranžová Sunny Pink.
Škodcovia lekien
Škodcovia a choroby sa nevyhýbajú ani leknám. K najvážnejším škodcom patrí chrobák z čeľade liskavkovitých (Chrysomelidae) Galerucella nymphaea. Všetky vývojové štádiá chrobáka – vajíčka, larvy, kukly a imága (dospelé chrobáky) žijú na hornom povrchu listov. Asi 8 mm dlhé dospelé chrobáky svetlohnedej farby aj čierne larvy rôznej veľkosti až do 1 cm vyžierajú do listov kľukaté chodbičky, ktoré ako prvé prezradia prítomnosť škodcu. Najúčinnejšia likvidácia je ostrihať všetky napadnuté listy a odstrániť ich z okolia jazierka. Dospelé chrobáky treba zneškodniť mechanicky, lebo lietajú na krátke vzdialenosti. Je možné, že skokan zelený je ich prirodzený nepriateľ, preto je jeho prítomnosť v jazierku vítaná.