Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

Trvalky

 

O ponuke trvaliek

Ponuka trvaliek je z vlastnej produkcie. Rastliny sú vypestované v kontajneroch zväčša 9×9 cm v substráte s nízkym obsahom rašeliny a vysokým podielom minerálnych zložiek. Preto majú naše sadenice trvaliek dobre vyzreté pletivá a spoľahlivo sa ujímajú. Viac o trvalkách

Zobrazených 1–24 z 87 výsledkov


 • Achillea ptarmica ‚The Pearl‘- plnokvetý rebríček bertrámový. Zaujme bohatými súkvetiami snehovo bielych  plných kvetov. Je to vlhkomilná trvalka, ktorú možno vysadiť na okraje jazierok do nulovej hĺbky vody. Pestuje sa aj v trvalkových záhonoch na slnku aj v polotieni.  Kvitne uprostred leta v júli. Je vysoký 60-80 cm.

 • Aconitum carmichaelii – prilbica Carmichaelova pochádza z východnej Ázie.  Je to  robustná 100-130 cm vysoká trvalka. Darí sa jej v akejkoľvek pôde, ktorá nie je príliš suchá. Kvitne v septembri až októbri bohatými súkvetiami intenzívne tmavo fialovomodrých kvetov. Vhodná je do pozadia skalky, jazierka  do trvalkových záhonov alebo kombinovaných výsadieb s drevinami na slnko aj do polotieňa.

 • Aconitum napellus – rastie v horách Európy, Alpách, Karpatoch a na Balkáne. Je to  30- 80 cm vysoká trvalka nenáročná na pestovanie. Vysádza sa do väčších skaliek a trvalkových záhonov. Rastie dobre v bežnej záhradnej pôde na slnku aj v polotieni. Na slnku jej treba zabezpečiť viac vlahy. Kvitne v auguste až septembri. Tmavozelené lesklé isty má veľmi  úzko strihané.

 • Allium carinatum susp. pulchellum – vyskytuje sa dnes už pomerne vzácne v celej južnej Európe okrem Iberského polostrova. Rastie na kamenistých pôdach na lúkach a krovinatých svahoch od nížin po horské pásmo.

  V záhrade sa pestuje v skalkách a trvalkových záhonoch. Je to nenáročná cibuľovina na slnko alebo do ľahkého polotieňa. Rastie dobre v bežnej záhradnej pôde. V júni až auguste vytvára strapaté vzdušné súkvetia ružových kvetov na stonkách vysokých 15 – 30 cm.

  Balenie obsahuje 10 cibuliek.

 • Allium tuberosum – okrasný cesnak vysoký do 50 cm, kvitne v auguste až septembri. Darí sa mu na slnku aj v polotieni. Na pôdu je nenáročný. Je to okrasná, ale aj liečivá a jedlá rastlina s podobným využitím ako pažítka, mladá cibuľka a cesnak. Hojne sa využíva v čínskej kuchyni. Jedlé sú kvety, stonky, listy aj hľuzy.

 • Anchusa azurea – rastie okolo Stredozemného mora a v juhovýchodnej Ázii.  Je to poliehavá trvalka vysoká okolo 25-30 cm vhodná na vytvorenie previsov na múrikoch, do väčších skaliek a záhonov. Darí sa jej na plnom slnku a v miernom polotieni. Na pôdu je nenáročná, rastie dobre v bežnej záhradnej priepustnej pôde. Kvitne v máji až auguste.

 • Arisema sp. – Zástupcovia tohto rodu pochádzajú z východnej Ázie. Sú to hájne byliny, rastúce v polotieni pod stromami v humóznej pôde. Sú vysoké okolo 30-40 cm. Kvitnú v apríli až máji.

 • Asphodeline lutea – trsovitá trvalka pôvodom z juhovýchodnej Európy, severnej Afriky a Kaukazu. Je vhodná do väčších skaliek  a do trvalkových záhonov. Na pôdu je nenáročná, vyhovuje jej bežná záhradná pôda. Výborne znáša sucho a úpal.  V  našich podmienkach prezimuje spoľahlivo. Počas dlhého obdobia  kvitnutua v máji až júni láka nápadnými žiarivými súkvetiami do záhrady veľa rozmanitých opeľovačov. V čase kvitnutia má výšku 60-70 cm. Sivozelené listové ružice z úzkych trávovitých listov majú výšku 15-25 cm.

 • Aster ericoides ‚Snow Flurry‘ je pôdopokryvná  nízka astra. Je vhodná do veľkých skaliek a trvalkových záhonov.  Na pestovanie je nenáročná. Stačí jej bežná priepustná záhradná pôda a miesto na slnku po väčšinu dňa. Je cenná neskorým kvitnutím v októbri.  Vytvára vankúše vysoké 10-20  cm.

 • Aster novi-belgii „Patricia Ballard“ – výnimočný kultivar stredne vysokej astry so žiarivo ružovými bohatými súkvetiami. Rastie dobre v každej záhradnej pôde. Je vhodná do stredných častí trvalkových záhonov, do pozadia skaliek, do predzáhradok. Kvitne v septembri až októbri. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 80 cm.

 • Astilbe chinensis „Pumila“ pochádza z Himalájí z Tibetu. Je to na pestovanie jednoduchá nenáročná rastlina. Používa sa ako skalnička na polotienistých až tienistých častiach skaliek, ale pri dostatku vlahy dobre prospieva aj na slnečných miestach. Hodí sa aj na predné okraje trvalkových záhonov alebo k okrajom záhradných jazierok a potôčikov. Stačí jej bežná výživnejšia a mierne vlhká záhradná pôda. Má dlhú dobu kvitnutia od júla do septembra. Dosahuje výšku 15-20 cm.

 • Bergenia cordifolia „Flirt“-  jeden z najmenších kultivarov bergenie so svietivými lososovoružovými kvetmi, do väčších skaliek, do nádob aj trvalkových záhonov. Sadí sa na slnko alebo do polotieňa do priepustnej záhradnej pôdy. Pôda má byť mierne vlhká. Kvitne v apríli až máji. Dosahuje výšku 15-20 cm.

 • Bletilla striata – krásna terestrická orchidea z Ďalekého východu. Jej domovinou je Japonsko, Kórea,  Myanmar a stredná Čína. V prírode rastie  na okrajoch vlhkých lesov a na lesných čistinkách v humóznych piesočnatých pôdach.

  V záhradách sa pestuje na vlhkých miestach v polotieni v dobre priepustnom humóznom substráte.  Je vhodná aj na okraje jazierok do nulovej hĺbky vody. V tomto prípade vodu v zime necháme klesnúť nižšie, aby hľuzy v zime mali suchší substrát. Rastlina je mrazuvzdorná do -23 stupňov Celzia. Treba jej však zabezpečiť suchšie zimovanie. Výborne sa osvedčilo zakrytie hrubšou vrstvou lístia a navrch prekrytie vodonepriepustnou fóliou. Kvitne v máji až júni ružovými , vzácnejšie bielymi kvetmi, dorastá do výšky 30-40 cm.

 • Brunnera macrophylla má svoj pôvodný areál  na Kaukaze v Gruzínsku a Turecku. V prírode rastie v smrekových lesoch a na horských lúkach, kde vystupuje do nadmorskej výšky až 2000 metrov.

  V záhradách sa pestuje ako obľúbená trvalka do polotieňa, tieňa ale aj na slnko, ak je pôda dostatočne vlhká. Je vhodná do trvalkových záhonov, na väčšie  skalky alebo  ako podrast pod stromy a kry. Vyhovuje jej bežná priepustná a nie príliš suchá záhradná pôda. Vytvára bohaté trsy srdcovitých sýtozelených listov vysoké okolo 30 cm. Kvitne v apríli až júni početnými drobnými modrými kvetmi, ktoré pripomínajú nezábudky.

 • Jej pôvodný areál  je na Kaukaze v Gruzínsku a Turecku. V prírode rastie v smrekových lesoch a na horských lúkach, kde vystupuje do nadmorskej výšky až 2000 metrov.

  V záhradách sa pestuje ako obľúbená trvalka do polotieňa, tieňa ale aj na slnko, ak je pôda dostatočne vlhká. Je vhodná do trvalkových záhonov, na väčšie  skalky alebo  ako podrast pod stromy a kry. Vyhovuje jej bežná priepustná a nie príliš suchá záhradná pôda. Vytvára bohaté trsy srdcovitých strieborných listov vysoké okolo 30 cm. Kvitne v apríli až júni početnými drobnými nezábudkovými  kvetmi.

 • Buphthalmum salicifolium – rastie v južnej a strednej  Európe od pahorkatín až po subalpínske pásmo. Je to vyššia a robustnejšia skalnička vhodná do väčších skaliek aj na predné okraje trvalkových záhonov na slnko. Dobre znáša aj suchšie miesta. Dosahuje výšku 15 až 25 cm. Je cenná neskorým kvitnutím  v júli až auguste.

 • Campanula „Sarastro“ – veľmi pekný kultivar zvončeka s obrovskými až 7-8 cm dlhými kvetmi. Na pestovanie je nenáročný, stačí mu bežná priepustná záhradná pôda. Je vhodný do väčších skaliek, na pozadie skaliek a do predných častí trvalkových záhonov na slnku aj v polotieni. Kvitne veľmi bohato v máji až júni. Dorastá do výšky 30 – 40 cm.

 • Centaurea montana ‚ Nana Alba‘ – nevädza horská rastie v južnej a strednej Európe. Kultivar ‚ Nana Alba‘  je forma s bielymi kvetmi na  krátkych stonkách. Nenáročná skalnička na slnko a stredne sucho s atraktívnymi veľkými bielymi kvetmi. Má k podkladu pritisnuté sivozelené , jemne plstnaté prízemné ružice listov. Kvety  sú na stonkách vysokých 10 cm. Kvitne v máji.

 • Chrysanthemum arcticum – rastie na pevnine a ostrovoch okolo Beringovho mora v Rusku, Japonsku, USA a Kanade.  V prírode sa vyskytuje na pobreží vo vlhkých brakických biotopoch na štrkovitých pôdach a na skalách, dunách a lúkach v nadmorskej výške 0-100 m. V podmienkach našich záhrad  je to na pestovanie nenáročná rastlina cenná neskorým kvitnutím v septembri a októbri. Vysádza sa do väčších skaliek a trvalkových záhonov na slnečné miesta. Stačí jej bežná záhradná pôda. Dorastá do výšky 15-20 cm.

 • Clematis integrifolia – plamienok celistvolistý rastie v strednej a juhovýchodnej Európe, na Kaukaze, záp. Sibíri a v Strednej Ázii na vlhkých lúkach a v zaplavovaných nivách riek. Je to bylinný plamienok nízkeho vzrastu okolo 20-30 cm Sadíme ho na slnečné stanovisko s vlhšou pôdou do väčších skaliek a do trvalkových záhonov. Kvitne v máji až júni. Po ostrihaní po odkvitnutí kvitnutie opakuje v júli až auguste. Kvety sú farebne variabilné v rôznych odtieňoch modrej  a fialovej. Vzácne sú biele alebo svetloružové.

 • Codonopsis clematidea – pochádza z východnej Ázie. Je to vyššia skalnička vytvárajúca krovitý trs. V čase kvitnutia je obsypaný svetlomodrými až 3 cm veľkými zvončekmi so striebristým nádychom a s krásnou kresbou vo vnútri kvetu. Je vhodný na miesta chránené pred poludňajším úpalom s mierne vlhkou priepustnou pôdou. Kvitne v júni, dorastá do výšky asi 30 cm.

 • Colchicum autumnale „Alboplenum“ – vzácna  biela plnokvetá  forma jesienky vhodná do väčších skaliek a kvetinových záhonov. Vysádzame ju na slnečné miesta alebo do mierneho polotieňa do priepustnej výživnejšej pôdy. Trsy kvetov vysoké okolo 15 cm sa objavujú v septembri, keď je rastlina bez listov. Listy vyrastajú na jar, vytvárajú trsy vysoké 25 cm.

 • Colchicum autumnale „Album“ – zriedkavá bielokvetá  forma jesienky vhodná do väčších skaliek, kvetinových záhonov alebo lúčnych trávnikov. Vysádzame ju na slnečné miesta alebo do mierneho polotieňa do priepustnej výživnejšej pôdy. Trsy kvetov vysoké okolo 15 cm sa objavujú v septembri, keď je rastlina bez listov. Listy vyrastajú na jar, vytvárajú trsy vysoké 25-30 cm.

 • Corydalis lutea – pochádza z juhovýchodnej Európy. Je to nenáročná skalnička vhodná do suchých múrikov, skaliek aj na okraje záhonov na slnku aj v polotieni. Má radšej vlhšiu pôdu ale dobre znáša aj sucho. Vyznačuje sa dlhou dobou kvitnutia od polovice jari až do konca jesene. Vysoká je okolo 15-25 cm.


Zobrazených 1–24 z 87 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »