Abies concolor “Compacta” – pomaly rastúca forma jedle srienistej. Je vhodná na slnko do väčších skaliek, do zmiešaných záhonov aj ako solitér do malých záhrad a predzáhradiek. Dobre znáša sucho, úpal aj znečistené ovzdušie
Abies koreana “Eskimo” – čarovník jedle kórejskej s veľmi malými ročnými prírastkami a namodralým ihličím. Vysádza sa na slnečné a polotienisté miesta do skalky alebo do skupiniek s inými čarovníkmi. Má guľovitý až eliptický rast.
Abies koreana “Grubelle” – čarovník jedle kórejskej s veľmi malými ročnými prírastkami. Rastie plocho guľovite. Vhodný do skaliek aj miniskaliek. Chrániť pred silným poludňajším a popoludňajším slnkom.
Abies koreana “Kohout´s Icebreaker” – mimoriadne krásny čarovník jedle kórejskej má ihličie výrazne stočené a jeho rubová strana je intenzívne bielo strieborná. Guľovitá až hniezdovitá korunka rastie veľmi pomaly. Je vhodný do skaliek aj väčších nádob na terasách kde je táto veľmi pôvabná hračka prírody blízko na očiach. Potrebuje svetlé slnečné ale nie úpalové miesto a dobrú priepustnú pôdu. Výška rastliny závisí od výšky podpníka, na ktorom je navrúbľovaná. Priemer korunky závisí od veku. Ročný prírastok je okolo 2-3 cm. Ako u všetkých čarovníkov je pre udržanie krásneho zdravého ihličia dôležité v období vegetácie 1-2 -krát prihnojiť hnojivom pre ihličnany s obsahom stopových prvkov a v závislosti od kvality pôdy 1 až 3-krát za vegetačné obdobie dodať zálievku s horkou soľou.
Abies pinsapo “Aurea” – tento čarovník jedle španielskej sa vyznačuje žltým ihličím na mladých koncových vetvičkách. Sadíme ho na slnko, prípadne do mierneho polotieňa.
Adonis vernalis – hlaváčik jarný rastie vo východnej Európe a na západnej Sibíri. Vyžaduje slnečné stanovište a piesčitú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodný do väčších skaliek aj do trvalkových záhonov.Vytvára bohato kvitnúce trsy vysoké 20-25 cm. Kvitne v apríli.
Arisema sp. – Zástupcovia tohto rodu pochádzajú z východnej Ázie. Sú to hájne byliny, rastúce v polotieni pod stromami v humóznej pôde. Sú vysoké okolo 30-40 cm. Kvitnú v apríli až máji.
Colchicum x agrippinum – záhradný hybrid jesienky so zaujímavými kockovano škvrnitými okvetnými lístkami. Na slnečnom mieste bohato kvitne v septemvbri. Sadíme ju do bežnej záhradnej pôdy. Je vysoká okolo 15 cm.
Leucojum aestivum – bledula letná je cibuľovina rastúca aj v našej prírode v lužných spoločenstvách. Darí sa jej v polotieni aj na slnku na vlhkých pôdach bohatých na humus. Doba kvitnutia je máj až jún. Dorastá do 25-30 cm. Bleduľu letnú možno pestovať aj na vlhkých okrajoch jazierok s nulovou hĺbkou vody.
Nymphaea ‚Perry´s Viviparous Pink‘ – stredne vzrastný kultivar lekna s nádhernými hviezdicovitými intenzívne ružovými kvetmi. Vhodný pre hĺbku vody 40-60 cm do stredných a menších jazierok.
Nymphaea ‘Aurora’ – menší kultivar lekna s premenlivo sfarbenými kvetmi od svetlo oranžových až po meďnatočervené tóny. Je vhodný do malých a stredných jazierok, väčších nádob a do plytkých zón veľkých okrasných jazierok a biobazénov. Optimálna hĺbka vody je 20-50 cm.
Nymphaea ‘Hermine’- hojne kvitnúce stredne vzrastné lekno so stredne veľkými šálkovitými kvetmi pre hĺbku 50-100 cm. Je vhodné do malých a stredne veľkých jazierok.
Nymphaea ‘Pink Sensation’- stredne veľký kultivar lekna s ružovými kvetmi. Kvety sú v strede svetlejšie, smerom k okraju tmavšie ružové, čo vytvára žiarivý efekt. Kvitne hojne od konca mája do septembra. Tento kultivar je hodný pre hĺbku vody 40-70 cm, do strených a väčších jazierok.
Nymphaea ‘Pygmaea Helveola’– skutočný trpaslík medzi leknami s malými listami a malými svetložltými hviezdicovitými kvetmi. Je ideálne do minijazierok a nádob ale aj do plytkých zón väčších jazier s hĺbkou vody 15-30 cm. Kvitne bohato od júna až do októbra. Kvety majú príjemnú korenistú vôňu. Listy sú hnedočerveno žíhané.
Nymphaea ‘Yuh-Lin’- krásny novší kultivar lekna stredného vzrastu s tmavoružovými kalichovitými kvetmi. Vhodný je do menších a stredne veľkých jazierok do hĺbky 40-60 cm.
Nymphaea ‘Siam Purple 1’ – zimovzdorné lekno s fialovými kvetmi označované ako modré lekno. Tento kultivar bol vyšľachtený krížením zimovzdorných lekien s modrými tropickými leknami. V našich podmienkach je plne zimovzdorné. Má svetlo fialové kvety a aj listy sú zo spodnej strany fialové a obe strany listov sú tmavo škvrnité. Optimálna hĺbka vody pre tento kultivar je 40-80 cm. Rozrastá sa stredne rýchlo. Toto lekno je vhodné do stredných a väčších jazierok.
Nymphaea ‘Wanvisa’- kultivar lekna s atraktívnymi lososovo oranžovými kvetmi so žltým žíhaním. Zaujímavosťou tejto odrody je, že niektoré kvety majú určitú časť kvetu aj čisto žltú. Kvety majú hviezdicovitý tvar a stoja vyššie nad vodou. Kvitne bohato. Listy sú výrazne hnedo-čeveno mramorované. Optimálna hĺbka vody pre toto lekno je 50-120 cm.
Nymphaea ‚Angelique’- vzácny kultivar minilekna s tmavo ružovými kvetmi do malých až stredne veľkých jazierok do hĺbky 20-50 cm. Je vhodný aj do minijazierok v nádobách. Listy má tiež menšie, symetricky okrúhle. Kvitne od mája do konca septembra.
Nymphaea ‚Froebeli’ – malý kultivar lekna s menšími tmavo purpurovočervenými kvetmi do malých až stredne veľkých jazierok do hĺbky vody 20-50 cm. Je vhodný aj do minijazierok v nádobách. Listy má tiež menšie, pozdĺžne mierne pretiahnuté. Kvitne hojne od mája do konca septembra. Pre tento kultivar lekna je typický tvar kvetu so štyrmi do kríža široko otvorenými svetloružovými kališnými lístkami. Okvetné lístky sú naopak len polootvorené a vytvárajú tak typický kalichovitý tvar kvetu.
Nymphaea ‚Graziella’- malý kultivar lekna s premenlivo sfarbenými kvetmi od žltých, cez svetlo oranžové až po medené odtiene. Listy sú tiež menšie a majú hnedočervené mramorovanie. Je vhodný do malých a stredných jazierok, nádob a plytkých zón veľkých okrasných a kúpacích jazier. Optimálna hĺbka vody pre tento kultivar lekna je 15-40 cm.
Nymphaea ‚Newton’ – malý kultivar lekna do menších jazierok, nádob a plytkých zón okrasných aj kúpacích jazier. Pre toto lekno sú charakteristické hviezdicovité široko otvorené a na hladine nízko posadené kvety. Smerom do stredu sú okvetné lístky intenzívne purpurovočervené. Kališné lístky sú zvnútra svetloružové, čo vytvára pekný kontrast. Optimálna hĺbka vody pre tento kultivar je 20-40 cm.
Nymphaea ‚Paranee‘- kultivar lekna s dvojfarebnými veľkými kvetmi často stojacimi vyššie nad hladinou. Tento kultivar získal striebornú medailu súťaže nových odrôd v roku 2018. Má veľmi výnimočné kvety so žltým základom a vínovo červenou kresbou. Kvitne od júna do októbra. Optimálna hĺbka vody pre tento stredne vzrastný kultivar je 40-80 cm. je vhodný pre stredne veľké a veľké jazierka a biobazény.
Nymphaea ‚Pink Opal’- drobný kultivar lekna s ušľachtilým tvarom kvetov. Je predurčený do malých jazierok a nádob alebo aj na plytké okraje väčších jazier pre hĺbku vody 20-40 cm. Poloplné kvety majú nežný svetlo ružový odtieň.