Acantholimon caryophyllaceum – rastie v horách v Turecku, na Kaukaze v severnom Iraku a v Iráne. Jeho prirodzeným biotopom sú suché skalnaté stráne na vápencoch v nadmorských výškach 1500 až 2800 m. Patrí do čeľade Plumbaginaceae (olovníkovité). Je to odolný ježatec na plné slnko, sucho a teplo. Ideálna skalnička na južne orientované skalky a suché múriky. Vyžaduje priepustný substrát s vyšším podielom vápencovej drviny a dobrú drenáž. V zime znáša mrazy až do -40 stupňov Celzia. Vytvára úhľadné kompaktné, len pomaly sa rozrastajúce sivozelené kopčeky. Kvitne v júni. Výška rastliny v kvete je 12 cm.
Acantholimon glumaceum rastie v Malej Ázii, na Kaukaze, v Arménsku. Vyžaduje plné slnko, sucho a dobre priepustný substrát s vyšším podielom vápencovej alebo dolomitickej drte. Je vhodný na úpalové stanovištia v skalkách, vyvýšených záhonoch a do suchých múrikov. Kvitne v júni. Rozrastá sa pomerne pomaly, vytvára husté tmavozelené vankúše vysoké okolo 8 cm.
Adiantum pedatum „Compactum“ – drobná papraď so zaujímavými dlaňovitými listami. Sadíme ju do polotieňa až tieňa do bežnej záhradnej pôdy. Je vhodná aj do malých skaliek a nádob. Je vysoká okolo 10 cm.
Aethionema saxatile – sivuľka skalná rastie v pahorkatinách južnej Euópy a severnej Afriky. Osídľuje slnečné skalnaté úbočia, skalné štrbiny a suťoviská na vápencových podložiach.
V skalke ju sadíme na slnečné suché miesta do priepustného substrátu. Je nenáročná na pôdu, dobre znáša sucho a úpal. Kvitne v máji až júli súkvetiami drobných svetlo až tmavoružových kvetov, dorastá do výšky 6 cm.
Aethionema schistosum – pochádza z Malej Ázie. V skalke ju vysádzame na suché slnečné miesto s dobre priepustnou zeminou s prímesou vápencovej drviny. Kvitne v máji až júni, výška v kvete je do 10 cm.
Alyssum oxycarpum – malá kompaktná tarica pochádzajúca z vysokohorských polôh v Turecku. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa, priepustný substrát, sucho. Kvitne v máji až júni. Vytvára husté kompaktné vankúšiky vysoké do 10 cm.
Androsace barbulata – maličký pochybok z Kaukazu. Vysádza sa na miesta s miernym odklonom od slnka do dobre priepustného mierne vlhkého substrátu. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 6 cm.
Androsace carnea var. halleri – drodný pochybok pôvodom zo západnej Európy. Vhodný do malých skaliek, miniskaliek v nádobách. Vysádzame ho na slnečné stanovište s mierne vlhkým substrátom. Kvitne v apríli až máji, výška: 6 cm.
Androsace sarmentosa – ľahko pestovateľný pochybok pôvodom z Himalájí. Darí sa mu na slnku aj v polotieni na nie príliš suchom stanovišti s priepustnou pôdou. Kvitne v apríli až máji. Výška: 3/10 cm.
Antennaria dioica ‚Rubra Nana‘ – nižšia forma plešivca s menšími listovými ružicami a celkovo pomalším rastom než základný druh, ktorý rastie v horách Európy. Pestujeme ho na slnečnom stredne suchom mieste s priepustnou zeminou. Kvitne v máji až júni sýtoružovými súkvetiami, ktoré pekne kontrastujú so sivozelenými lesklo plstnatými listami.. Výška v kvete je do 10 cm.
Anthyllis montana – bôľhoj horský rastie v horách južnej polovice Európy od Pyrenejí až po Balkán a v severnej Afrike. Je to nízka plazivá skalnička s plstnatými sivými listami, s ktorými pekne kontrastujú ružovočervené hlávky kvetov. Vyžaduje slnečnú polohu a priepustnú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodná do skaliek, suchých múrikov, na okraje vyvýšených záhonov aj do nádob. Kvitne v apríli až máji. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.
Arenaria montana – piesočnica horská rastie v pohoriach juhozápadnej Európy. Vyžaduje slnečné ale nie úpalové stanovište a priepustný substrát s prídavkom neutrálnej drviny. Kvitne v máji, výška rastliny je okolo 8 cm.
Armeria juniperifolia Bevan´s – drobná trávnička pochádza z juhozápadnej Európy. Je vhodná do malých skaliek a nádob. Vysádzame ju na slnečné stanovište s priepustným substrátom s neutrálnou drťou. Kvitne v apríli až máji. Vytvára bochníčky vysoké okolo 6 cm.
Aster alpinus var. andersonii – nízka forma astry alpínskej. Na pestovanie je nenáročná. Vysádza sa na slnečné, stredne suché stanovište s priepustným substrátom s vyšším podielom kamennej drviny. Vytvára nízke (3-4 cm) koberčeky sýtozelených listových ružíc. Výška v dobe kvitnutia je okolo 7 cm. Kvitne v máji až júni.
Astragalus angustifolius – kozinec úzkolistý rastie v horách na Balkáne, v Malej Ázii a na Kréte. Je to suchomilná skalnička na slnečné až úpalové miesta vo vápencových skalkách. Substrát má mať dobre priepustný, vápenatý. Vytvára asi 10 cm vysoké vankúšovité sivé kríčky. Rezom ho možno udržať na menšej ploche. Kvitne v máji až júni.
Calceolaria polyrrhiza – rastie v Južnej Amerike v Andách vo výškach 1600-3500 metrov nad morom a v Patagónii vo výškach 700-1500 metrov nad morom. V prírode rastie na plnom slnku na kamenito-piesočnatých pôdach.
V skalke jej vyhovuje viac východná expozícia. Substrát jej pripravíme priepustný, neutrálny až mierne kyslý s obsahom štrku a piesku. Kvitne v máji. Výška v kvete je okolo 10 cm.
Caltha palustris ‘Multiplex’ – plnokvetý kultivar záružlia močiarneho má oproti základnej forme nízky kompaktný vzrast. Pestujeme ho na slnku alebo v polotieni v hĺbke vody 0-3 cm na okraji jazierok a potokov. Kvitne v apríli až máji. Kvety vydržia dlhšie než u záružlia s jednoduchými kvetmi. Plnokveté záružlie je vysoké okolo 10 cm.
Campanulla chamisonis – pochádza z JV Ázie. Vysádzame na slnečné, stredne suché stanovište s priepustným substrátom s neutrálnou drvinou. Výšku má okolo 6 cm, doba kvitnutia je v máji až júni.
Campanula cochlearifolia – zvonček maličký rastie v horách Európy od Pyrenejí až po Balkán. V prírode rastie priamo na skalách a na sutiach hlavne na vápencoch. Vystupuje do nadmorskej výšky 3000 metrov. Pre jeho nenáročnosť sa s obľubou pestuje v skalkách a suchých múrikoch na slnku aj v polotieni. Na substrát nemá zvláštne požiadavky. Je vysoký do 8 cm. Kvitne v máji až júni.
Campanula cochlearifolia Alba – bielokvetá forma zvončeka. Nenáročný drobný zvonček na slnko aj do polotieňa. Na substrát nemá zvláštne požiadavky. Výška rastliny je okolo 8 cm, doba kvitnutia je v máji.
Campanula garganica – zvonček garganský sa vyskytuje okolo Jadranu od Talianska až po Grécko. V prírode rastie na skalách, často v úzkych puklinách. V záhradách sa vysádza do skaliek a suchých múrikov na plné slnko aj do polotieňa. Je vhodný aj do nádob. Je to pôvabná a nenáročná skalnička kompaktného rastu. Výborne odoláva suchu a úpalu. Rastie bez problémov v každom priepustnom substráte. Vytvára husté vankúšovité trsy vysoké do 7 cm. Kvitne v máji až júni široko otvorenými zvončekmi hviezdicovitého tvaru.
Campanula troegerae – mimoriadne pekný zvonček pôvodom z Malej Ázie. V skalke ho vysádzame na slnečné ale nie príliš úpalové miesta do špár medzi skalami alebo priamo do travertínu. Kvitne v júni, je vysoký do 10 cm.
Campanula zoysii – endemická skalnička z Julských Álp. Zaujme nezvyčajným balónkovitým tvarom svojich svetlomodrých kvetov. Najlepšie sa mu darí v úzkych špárach medzi vápencovými skalami na slnečných miestach. Kvitne v júni. Je vysoký okolo 6 cm.
Centaurea montana „Alba“ – pochádza z južnej Europy. Nenáročná skalnička na slnko a sucho s atraktívnymi veľkými bielymi kvetmi. Má k podkladu pritisnuté sivo plstnaté prízemné ružice listov, v kvete má výšku 10 cm, kvitne v máji.