Erigeron aureus ‚Canary Bird‘ – medzi pestovateľmi skalničiek veľmi populárny a stále vzácny kultivar Erigeron aureus. Vysádza sa do skaliek alebo korýt na slnečné ale nie úpalové miesta s dobrou drenážou. Substrát má byť priepustný s vyšším obsahom kamennej drviny. Vyznačuje sa svetložltými kvetmi na kratších stonkách a dlhou dobou kvitnutia. Vytvára pevné kompaktné trsíky z tuhších tmavozelených listových ružíc. Rozrastá sa pomaly. Množí sa len odrezkami. Semená sú jalové. Kvitne opakovane vo vlnách od mája do augusta. V dobe kvitnutia má výšku 6-8 cm.
Oxalis squamata je endemitom strednej časti čilsko-argentínských Ánd. Rastie na holých skalnatých svahoch, v sutinách, na nízkotrávnatých vysokohorských lúkach a popri cestách. Možno ho pestovať v skalkách aj nádobách na slnečnom ale nie úpalovom a oddrenážovanom stanovišti v dobre priepustnom štrkovito-piesočnato-hlinitom substráte. Vytvára husté 5-12 cm vysoké trsíky sviežozelených trojpočetných lístkov, na ktorých sa až počas 5 mesiacov v roku vyníma množstvo sýto ružovo-červených kvetov. V kultúre na severnej pologuli kvitne v máji až septembri. Znáša mrazy do -15 až -20 stupňov Celzia.
Trifolium badium – ďatelina hnedá rastie v južnej a strednej Európe v Pyrenejách, Alpách, Apeninách, Karpatoch a Dinaridoch. Vyskytuje sa v subalpínskom a alpínskom pásme na skalnatých svahoch a alpských lúkach. V záhrade ho môžeme pestovať v skalkách, na vyvýšených záhonoch aj v nádobách. Kvitne od mája do augusta. Vyhovuje jej slnečné ale nie úpalové miesto a priepustný substrát s vápencom. Vytvára trsíky vysoké 10-12 cm. Hlávkovité súkvetia sú spočiatku sýto žlté a pri dokvitaní sa odspodu menia na gaštanovohnedé, čím vzniká zaujímavá žltohnrdá dvojfarebnosť.