Vitajte na stránke aquabiom.sk
  • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

  • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

  • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

  • Doprava zásielok ZDARMA

priepustný

Zobrazených 1–24 z 512 výsledkov


  • Abies koreana „Kohout´s Icebreaker“ – mimoriadne krásny čarovník jedle kórejskej má ihličie výrazne stočené a jeho rubová strana je intenzívne bielo strieborná. Guľovitá až hniezdovitá korunka rastie veľmi pomaly. Je vhodný do skaliek aj väčších nádob na terasách kde je táto veľmi pôvabná hračka prírody blízko na očiach. Potrebuje svetlé slnečné ale nie úpalové miesto a dobrú priepustnú  pôdu. Výška rastliny závisí od výšky podpníka, na ktorom je navrúbľovaná. Priemer korunky závisí od veku. Ročný prírastok je okolo 2-3 cm. Ako u všetkých čarovníkov je pre udržanie krásneho zdravého ihličia dôležité v období vegetácie 1-2 -krát prihnojiť hnojivom pre ihličnany s obsahom stopových prvkov a v závislosti od kvality pôdy 1 až 3-krát za vegetačné obdobie dodať zálievku s horkou soľou.

     

  • Acaena macrocephala – pochádza z centrálnej časti Ánd v Čile a Argentíne. Vyskytuje sa v nadmorskej výške  1500 až 2700 metrov na skalnatých hrebeňoch, sutiach a na vrstvách sopečného popola v okolí sopiek.

    Je to veľmi zaujímavá rastlina s atraktívnymi plodmi vhodná do skaliek na plnom slnku. Substrát má byť priepustný, štrkovito-piesočnato-hlinitý.  Vytvára nízke husté tmavozelené vankúše s guľovitými červenkastými súplodiami na tenkých stonkách dlhých 5-10 cm. Celková výška rastliny je 10-15 cm.

     

  • Acantholimon caryophyllaceum – rastie v horách v Turecku,  na Kaukaze v severnom Iraku a v Iráne. Jeho prirodzeným biotopom sú suché skalnaté stráne na vápencoch v nadmorských výškach 1500 až 2800 m.  Patrí do čeľade Plumbaginaceae (olovníkovité). Je to odolný ježatec na plné slnko, sucho a teplo. Ideálna skalnička na južne orientované skalky  a suché múriky. Vyžaduje priepustný substrát s vyšším podielom vápencovej drviny a dobrú drenáž.  V zime znáša mrazy až do -40 stupňov Celzia. Vytvára úhľadné kompaktné, len pomaly sa rozrastajúce sivozelené  kopčeky. Kvitne v júni. Výška rastliny v kvete je 12 cm.

  • Acantholimon glumaceum  rastie v Malej Ázii, na Kaukaze, v Arménsku. Vyžaduje plné slnko, sucho a dobre priepustný substrát s vyšším podielom vápencovej alebo dolomitickej drte. Je  vhodný na úpalové stanovištia v skalkách, vyvýšených záhonoch  a do suchých múrikov.  Kvitne v júni. Rozrastá sa pomerne pomaly, vytvára husté tmavozelené vankúše vysoké okolo 8 cm.

  • Aconitum carmichaelii – prilbica Carmichaelova pochádza z východnej Ázie.  Je to  robustná 100-130 cm vysoká trvalka. Darí sa jej v akejkoľvek pôde, ktorá nie je príliš suchá. Kvitne v septembri až októbri bohatými súkvetiami intenzívne tmavo fialovomodrých kvetov. Vhodná je do pozadia skalky, jazierka  do trvalkových záhonov alebo kombinovaných výsadieb s drevinami na slnko aj do polotieňa.

  • Adonis vernalis – hlaváčik jarný rastie vo východnej Európe a na západnej Sibíri. Vyžaduje slnečné stanovište a piesčitú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodný do väčších skaliek aj do trvalkových záhonov.Vytvára bohato kvitnúce trsy vysoké 20-25 cm. Kvitne v apríli.

  • Aethionema grandiflorum – sivutka veľkokvetá – nenáročná skalnička pochádza zo západnej Ázie. Rastie na akejkoľvek priepustnej pôde na slnečnom až úpalovom stanovišti. V kvete má výšku 20-25 cm, kvitne koncom mája až v júni.

  • Aethionema oppositifolium – rastie okolo stredozemného mora a v západnej Ázii. V skalke ju vysádzame na suchšie slnečné miesto s dobre priepustnou zeminou s prímesou vápencovej drviny. Pre pomalé rozrastanie je vhodná aj do nádob. Kompaktným habitusom a sivomodrými  okrúhlymi  listami je atraktívna aj mimo doby kvitnutia. Vytvára nízke koberčeky do výšky 2 cm.  Kvitne koncom marca a v apríli celkom prisadnutými svetloružovými kvetmi usporiadanými v hlávkach. Výšku v kvete má do 3-4 cm.

  • Aethionema saxatile – sivuľka skalná rastie v pahorkatinách južnej Euópy a severnej Afriky. Osídľuje slnečné skalnaté úbočia, skalné štrbiny a suťoviská na vápencových podložiach.

    V skalke ju sadíme na slnečné suché  miesta do priepustného substrátu. Je nenáročná na pôdu, dobre znáša sucho a úpal. Kvitne v máji až júli súkvetiami drobných svetlo až tmavoružových kvetov, dorastá do výšky 6 cm.

  • Aethionema schistosum – pochádza z Malej Ázie. V skalke ju vysádzame na suché slnečné miesto s dobre priepustnou zeminou s prímesou vápencovej drviny. Kvitne v máji až júni, výška v kvete je do 10 cm.

  • Allium narcisiflorum – botanický druh cesnaku so zvončekovito previsnutými ružovými kvetmi. Pochádza z hôr juhozápadnej Európy. Vyhovuje mu slnečné, suchšie stanovisko. Kvitne v máji až júni, dosahuje výšku 15-20 cm. Patrý k najkrajším okrasným cesnakom.

  • Allium tuberosum – okrasný cesnak vysoký do 50 cm, kvitne v auguste až septembri. Darí sa mu na slnku aj v polotieni. Na pôdu je nenáročný. Je to okrasná, ale aj liečivá a jedlá rastlina s podobným využitím ako pažítka, mladá cibuľka a cesnak. Hojne sa využíva v čínskej kuchyni. Jedlé sú kvety, stonky, listy aj hľuzy.

  • Alyssum oxycarpum – malá kompaktná tarica pochádzajúca z vysokohorských polôh v Turecku. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa, priepustný substrát, sucho. Kvitne v máji až júni. Vytvára husté kompaktné vankúšiky vysoké do 10 cm.

  • Alyssum saxatile – tarica skalná rastie v strednej a východnej Európe. Nenáročná skalnička vhodná na slnečné suchšie stanovište. Výborne znáša sucho a úpal. Je vhodná do väčších skaliek, do suchých múrikov, na vyvýšené záhony alebo predné okraje trvalkových záhonov. Kvitne v máji záplavou drobných svietivo žltých kvetov, ktorými priláka do záhrady množstvo opeľovačov. Výška rastliny je 20-25 cm.

  • Anchusa azurea – rastie okolo Stredozemného mora a v juhovýchodnej Ázii.  Je to poliehavá trvalka vysoká okolo 25-30 cm vhodná na vytvorenie previsov na múrikoch, do väčších skaliek a záhonov. Darí sa jej na plnom slnku a v miernom polotieni. Na pôdu je nenáročná, rastie dobre v bežnej záhradnej priepustnej pôde. Kvitne v máji až auguste.

  • Androsace barbulata – maličký pochybok z Kaukazu. Vysádza sa na miesta s miernym odklonom od slnka do dobre priepustného mierne vlhkého substrátu. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 6 cm.

  • Androsace carnea var. halleri – drodný pochybok pôvodom zo západnej Európy. Vhodný do malých skaliek, miniskaliek v nádobách. Vysádzame ho na slnečné stanovište s mierne vlhkým substrátom. Kvitne v apríli až máji, výška: 6 cm.

  • Androsace globifera  je drobný pochybok rozšírený v Himalájach v západnej Číne a Nepále. Rastie v nadmorskej výške nad 3500 metrov na suťoviskách a vlhkých vysokohorských lúkach. V našich podmienkach ho možno pestovať  v špárovej skalke, na vyvýšenom štrkovom záhone alebo v miniskalke v nádobe.  Vyžaduje svetlé miesto odklonené od slnka na severovýchodnom až východnom úbočí s priamym slnkom ráno a v skorom dopoludní. Substrát má byť dobre priepustný, neutrálny s vyšším podielom nevápencovej kamennej drviny. Treba ho udržiavať rovnomerne mierne vlhký. Vytvára sýtozelené kompaktné bochníťčky. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v máji svetlofialovými pomerne veľkými takmer prisadnutými kvetmi.

  • Androsace robusta ssp. purpurea – pochádza zo západných  Himalájí. V prírode sa vyskytuje  na skalnatých  svahoch s riedkou trávnatou vegetáciou v nadmorskej výške  3000 až 5000 metrov. V skalke ju sadíme na svetlé miesta chránené pred poludňajším slnkom.  Je vhodná aj na pestovanie v  miniskalkách v nádobách. Substrát má mať priepustný rovnomerne mierne vlhký.  Kvitne v apríli až máji.  V kvete má výšku 5-7 cm.

  • Androsace sarmentosa – ľahko pestovateľný pochybok pôvodom z Himalájí. Darí sa mu na slnku aj v polotieni na nie príliš suchom stanovišti s priepustnou  pôdou. Kvitne v apríli až máji. Výška: 3/10 cm.

  • Androsace sempervivoides je endemitom západných Himalájí. Je to veľmi atraktívna a súčasne nenáročná skalnička. Sadíme ju na východné strany skaliek alebo do korýt do dobre priepustného substrátu.  Rozrastá sa pomaly. Kvitne v apríli až máji hlávkovitými súkvetiami ružových kvetov. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 5 cm. Úhľadné pevné listové ružice sú vysoké do 2-3 cm.

  • Androsace studiosorum  rastie v Himalájach v západnej Číne.  Je drobnejšieho vzrastu než príbuzná a dobre známa skalnička  Androsace sarmentosa.  Na pestovanie v skalke nie je náročná. Vysádza sa na svetlé slnečné ale nie úpalové miesto  do piesočnato-hlinitého, priepustného substrátu. Substrát má mať rovnomerne mierne vlhký.

    Rozrastá sa pomaly, preto je vhodná aj do miniskaliek v nádobách. Vytvára koberčeky zo  striebristo chlpatých prízemných listových ružíc. V období kvitnutia je vysoká okolo 5-6 cm. Kvitne v máji hlávkami svetlo- až tmavoružových kvetov.

     

     

     

     

  • Anemone multifida – veternica rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach,  vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej  pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.

  • Anemone multifida „Rubra“ – forma s červeno ružovými ketmi rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach,  vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej  pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.


Zobrazených 1–24 z 512 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »