Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

krémová

Zobrazených 1–24 z 27 výsledkov


 • Acer palmatum „Atropurpureum“ – javor dlaňovitolistý pochádza z východnej Ázie, Japonska a Taiwanu. Forma Atropurpureum sa vyznačuje výrazne červenými listami  počas celej doby vegetácie, Vyžaduje dobrú hlinitopiesočnatú pôdu netrálnej až mierne kyslej reakcie. Pôda nemá byť príliš suchá ale ani premokrená. Počas horúčav sa treba vyhnúť zalievaniu na listy, lebo sa môžu poškodiť. Stanovište má byť svetlé no nie úpalové a chránené pred silným vetrom Dorastá do 5-6 metrov, no rastie  pomerne pomaly.

 • Anemone multifida – veternica rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach,  vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej  pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.

 • Campanula dolomitica pochádza z Kaukazu. Je to veľmi pekný a v skalke spoľahlivo rastúci zvonček s krémovo bielymi početnými kvetmi a plstnatými listami.  Sadíme ho na slnečné miesta v skalke, dobre znáša aj sucho a ľahký polotieň. Pôda má byť dobre priepustná a s obsahom vápnika. Kvitne v júni. Dorastá do výšky 10-20 cm.

 • Delosperma dyeri „Red Mountain“ – atraktívny kultivar delospermy s veľkými tehlovočervenými kvetmi s krémovým stredom. Pôvodný prírodný druh rastie v Južnej Afrike v Dračích horách. Pestuje sa na skalkách, v suchých múrikoch  alebo v nádobách na plnom slnku. Substrát má mať veľmi dobre priepustný  len z minerálnych zložiek – piesku, drobného štrku z nevápencových hornín s malou prímesou piečitohlinitej pôdy. Obsah rašeliny v substráte spôsobuje v zime uhnívanie rastliny. Kvitne od mája do septembra. Nedostatok vlahy aj slnka v období vegetácie zoslabuje tvorbu kvetov. Vytvára koberce vysoké 3-4 cm.

 • Edraianthus niveus – pochádza z Bosny. V prírode sa vyskytuje na skalnatých svahoch orientovaných na sever a východ v nadmorskej výške 1600 – 2000m. Rastie priamo v puklinách skál alebo na kamenitých plytkých pôdach.

  V skalkách ho zatiaľ vidno vzácne. Vysádza sa na východné expozície v skalke alebo do miniskaliek v nádobách umiestnených na dopoludňajšom slnku. Substrát má mať dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Môže byť vysadený aj priamo do mäkkého travertínu. Vytvára nízke trsy do výšky okolo 6 cm. Kvitne v máji až júni krémovo-bielymi zvončekmi.

 • Erigeron flettii – pochádza zo Severnej Ameriky.  V skalke vyžaduje slnečné miesto  a  dobre priepustnú pôdu s prímesou piesku a ostrej kamennej drviny. Rozrastá sa pomaly.  Jvhodný aj do miniskaliek v nádobách. Kvitne v apríli až máji. Výška rastliny je 5/8 cm.

 • Gentiana gelida  – pôvodný areál má v Afghanistane, Iráne, Iraku, na Kaukaze, v Turecku a v Turkmenistane.  Vysádza sa na  svetlé, mierne vlhké stanovište chránené pred poludňajším úpalom do priepustného substrátu. Kvitne v júli až auguste maslovo žltými kvetmi.  Vytvára trsy vysoké 10-15 cm.

 • Gerbera nivea – pochádza z Himalájí, kde rastie na alpínskych  lúkach a okrajoch lesov v nadmorskej výške 3300-4100 m. V skalke ju sadíme na svetlé  slnečné  avšak nie úpalové miesta  do dobre priepustného humózneho  substrátu.Vytvára malé trsy  lesklých zeleno – bronzových listov vysoké 7-10 cm. Kvitne v júni až auguste.

 • Helichrysum milfordiae je endemická rastlina Juhoafrickej republiky, kde sa vyskytuje na malom území v Dračích horách. Osídľuje tu políčka medzi skalami  vo  výške 3000-3500 metrov nad morom. Vytvára nízke ploché vankúšiky až koberčeky zo strieborných silno plstnatých ružíc. Potrebuje slnečné stanovište a priepustný substrát s prídavkom hrubého piesku a  kamennej drviny. Úpalové a veľmi  suché miesta nie sú vhodné. Kvitne v júni lesklými slamienkovitými veľmi atraktívnymi kvetmi bielej až krémovej farby, ktoré sa otvárajú len za slnečného počasia. Zatvorené kvety sú zvonka karmínovočervené. V kvete má výšku do 4-5 cm cm.

 • Hypericum olympicum ‚Citrinum‘ je  kultivar ľubovníka olympského so svetlými krémovo-žltými kvetmi. Pestujeme ho na slnečných, suchých a teplých stanovištiach v skalke v priepustnej pôde s obsahom vápnika. Dobre znáša horúce letá a slnečný úpal. Vytvára  kríčky vysoké okolo 15 cm. Kvitne v máji až júni, kedy je veľkým lákadlom pre včely.

 • Iris barbata Nana ‚Music Box‘ – kultivar nízkeho veľkokvetého kosatca. Je vhodný do väčších skaliek aj trvalkových záhonov. Na pestovanie je nenáročný. Potrebuje dostatok slnka a bežnú záhradnú priepustnú pôdu. Kvety tohto kultivaru majú jemnú kombináciu pastelových odtieňov krémovej a svetlo fialovej. Kvitne v apríli až máji. Je vysoký  20-30 cm.

   

 • Iris pseudacorus „Krill“ – kultivar kosatca žltého s krémovo žltými kvetmi.  Vysádza sa na okraje jazierok, potôčikov na slnko alebo do ľahkého polotieňa  do hĺbky vody 0-20 cm. Možno ho pestovať aj mimo jazierka v bežnej záhradnej pôde. Dorastá do výšky 60-70 cm. Kvitne v máji až júni.

 • Lewisia tweedyi pochádza z juhozápadu USA, kde rastie v riedkych borovicových lesoch v kyslej borovicovej hrabanke na žulovom podloží. V skalke sa preto treba snažiť vytvoriť podobné prostredie. Má rada slnečnú svetlú polohu ale nie popoludňajší úpal. Substrát má byť kyslý, dobre priepustný a miesto výsadby dobre oddrenážované. V zime je vhodná ochrana  pred nadmernou vlhkosťou. Dá sa pestovať aj v miniskalkách v nádobách. Kvitne v apríli až máji. Vytvára ružice vysoké okolo 10-15 cm.

   

   

 • Liriodendron tulipifera – tulipánovník ľaliokvetý má domovinu vo východnej a juhovýchodnej časti USA. Odtiať sa ako okrasná drevina rozšíril po celom svete  vďaka exotickému vzhľadu lýrovitýcvh listov a tulipán pripomínajúcich kvetov. Je to vysoký strom vhodný do veľkých záhrad a parkov. Možno ho pestovať aj v menších  záhradách pokiaľ sa každoročným rezom od mladého stromčeka udržuje v primeranej veľkosti. Kvitne v júni až júli.

  Jeho drevo je cenené  a používa sa na výrobu organov, nábytku a rezbárske účely.

 • Maihuenia poeppigii – jej domovinou sú Andy v Čile a Argentíne. V prírode rastie na suchých  stanovištiach na sopečných vyvrelinách v nadmorskej výške 500-2200 m n.m.

  V skalke možno pestovať tento zvláštny zaujímavý kaktus celoročne vonku na dobre priepustnom štrkovito-piesočnatom podklade. Nevadí mu ani zimné vlhko. Vyžaduje slnko  po väčšinu dňa. Kvitne v máji až júli. Vytvára ploché koberčeky, vysoké  3-4 cm, ktoré sa rozrastajú len veľmi pomaly.

   

 • Narcissus „Blushing Lady“ – patrí do  skupiny botanických narcisov. Vyznačuje sa peknou kombináciou jemných pastelových farieb – krémovožltá korunka a lososová ku koncu sýtejšie sfarbená rúrka. Na stonke má po dva až tri kvety s príjemnou sladkou vôňou. Sadíme ho na slnko aj do mierneho polotieňa do väčších skaliek a do kvetinových záhonov. Pôda má byť dobre priepustná a stredne úživná. Kvitne koncom apríla. Dorastá do výšky 35 cm.

 • Orostachys iwarenge – sukulentná rastlina z východnej Ázie. Tvorí dužnaté sivo osrienené ružice, ktoré vykvitnú do zaujímavých kužeľovitých súkvetí koncom leta. Sadí sa na slnečné dobre drenážované miesto do substrátu s vyšším podielom neutrálnej kamennej drviny. V kvete má výšku do 10-15 cm. Nekvitnúca má výšku do 5 cm.

 • Orostachys spinosa – úplne zimovzdorný sukulent, ktorý rastie vo východnej Európe, na Sibíri, v Mongolsku, v SV Číne na skalách, sutiach a na lúkach. Túto zaujímavú skalničku sadíme na slnko na dobre priepustný podklad. Kvitne v júni až júli vysokým vežičkovitým súkvetím skrémovými kvietkami. Výška rastliny v dobe kvitnutia je 25-30 cm, ružice majú výšku do 10 cm.

 • Phlomis russeliana – sápa Russelova pochádza z východného Stredomoria. Je to veľmi atraktívna robustná trvalka exotického vzhľadu s veľkými hluchavkovitými krémovožltými kvetmi, ktoré lákajú  včely a čmeliakov. Dekoratívna je nie len v dobe kvitnutia ale aj po odkvitnutí tuhými úhľadnými zelenožltými  plodstvami. Phlomis russeliana je vďaka svojim veľkým jemne plstnatým listom ideálnou rastlinou do  nízko údržbových  a  bezúdržbových záhrad. Pod jej veľkými listami vo viacerých poschodiach nad sebou nemá šancu žiadna burina. Obľubuje teplé slnečné polohy. Na pôdu je nenáročná. Rastie v každej priepustnej záhradnej pôde. Je vhodná na pozadie väčších skaliek a do trvalkových výsadieb. Krásne harmonizuje napríklad aj s okrasnými trávami alebo veľkými papraďami. Kvitne v júni až júli. Je vysoká 80-100 cm.

 • Primula x pubescens „Beverly White“ – pôvabná malá prvosienka s krémovo žltými kvetmi. Vhodná je do skaliek aj miniskaliek v nádobách. Vyžaduje polohu s dopoludňajším slnkom, priepusttný substrát a rovnomernú miernu vlhkosť substrátu. Možno ju vysadiť aj priamo do travertínu. Kvitne v apríli až máji. Rozrastá sa pomaly. Vytvára malé trsy vysoké okolo 6 cm.

 • Pulsatilla albana – farebne variabilný poniklec z Kaukazu. V skalke ho pestujeme na slnečnom suchom mieste v priepustnej pôde. Kvety môžu byť žlté, krémovo-biele a svetlejšie alebo tmavšie fialovo-modré. Kvitne v máji. Výška rastliny je do 15 cm.

 • Rhodanthemum hosmariense „Sunshine Peach“ – nízka chryzantéma z pohoria Atlas v Maroku. Vyžaduje slnečné suchšie miesto a veľmi dobre priepustný substrát. Je mrazuvzdorná do -10 stupňov. V zime ju treba chrániť pred  vlhkom.  Vysádza sa do väčších skaliek, do nádob alebo vyvýšených záhonov. Je dekoratívna striebornými úzkymi listami a broskyňovo sfarbenými kvetmi, ktoré ju zdobia veľmi dlho od skorej jari až do leta. Vytvára polodrevité polguľovité kríčky  vysoké v dobe kvitnutia okolo 15 cm.

 • Saxifraga ´Ottone Rosai´ – kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion s veľkými krémovobielymi  kvetmi s lososovočerveným  stredom. Sadíme ho na odklon od slnka na severne až východne orientované úbočia skalky alebo do miniskaliek v nádobách na dopoludňajšom slnku. Výhodné je vysádzanie priamo do otvorov v travertíne alebo do úzkych špár medzi kameňmi. Substrát má byť dobre priepustný s vyšším obsahom vápencovej drviny. Kvitne koncom marca až v apríli. Vytvára kompaktné tuhé bochníčky vysoké do 2 cm, kvety sú na stonkách vysokých do 1-2 cm.

 • Saxifraga ‚Corona‘ – kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion. Jeho názov je odvodený odslnečnej korony, ktorú tvarom a sfarbením  kvetu pripomína, nie od koronavírusu! Vyznačuje sa veľkými svetlo  krémovo žltými kvetmi  s tmavožltým stredom, ktoré rastú jednotlivo na krátkych stonkách. Typický tvar dodávajú kvetu nadol ohrnuté okvetné lístky.  Pestuje sa vo vápencových skalkách alebo miniskalkách v nádobách.  Sadí sa na východné strany skalky alebo iné miesta chránené pred horúcim poludňajším a popoludňajším slnkom, do škár medzi kamene alebo do otvorov v mäkkom travertíne – penovci. Subtrát má byť mierne vlhký, dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Rozrastá sa pomaly. Listy sú strieborné ihlicovité. Kvitne v marci až apríli.


Zobrazených 1–24 z 27 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Svetelné podmienky

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »