Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

E-shop

Vážený zákazníci, žiaľ počasie túto jar mimoriadne nepraje rýchlemu vybavovaniu objednávok a ani rastlinkám v ich raste po zimnom odpočinku. Preto sa ospravedlňujem za dlhšiu dobu vybavovania objednávok v tomto období a prosím Vás o trpezlivosť. Určite sa na Vašu objednávku nezabudne. Objednávok je prirodzene teraz na jar veľa a dní, kedy ich je možné vybavovať bolo zatiaľ ako šafránu. Za pochopenie tejto náročnej situácie a Vašu trpezlivosť ďakujem. 

Zobrazených 1–24 z 84 výsledkov


 • Androsace ‘Sedlec’ – krásny drobný pochybok so svetloružovými až skoro bielymi kvetmi. Pestuje sa v skalkách na  svetlom mieste odvrátenom od slnka, t.j. na strane otočenej na východ , severovýchod, prípadne severozápad. Pre pomalý rast je veľmi vhodná aj do miniskaliek v nádobách. V tom prípade treba aby bola nádoba umiestnená na dopoludňajšom slnku. Substrát jej vyhovuje priepustný s prímesou neutrálnej kamennej drviny a mierne vlhký. Vytvára pekné kompaktné sýtozelené kopčeky, ktoré zdobia prisadnuté kvietky v marci až apríli. Výška rastliny je 2-3 cm.

 • Androsace barbulata – maličký pochybok z Kaukazu. Vysádza sa na miesta s miernym odklonom od slnka do dobre priepustného mierne vlhkého substrátu. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 6 cm.

 • Androsace globifera  je drobný pochybok rozšírený v Himalájach v západnej Číne a Nepále. Rastie v nadmorskej výške nad 3500 metrov na suťoviskách a vlhkých vysokohorských lúkach. V našich podmienkach ho možno pestovať  v špárovej skalke, na vyvýšenom štrkovom záhone alebo v miniskalke v nádobe.  Vyžaduje svetlé miesto odklonené od slnka na severovýchodnom až východnom úbočí s priamym slnkom ráno a v skorom dopoludní. Substrát má byť dobre priepustný, neutrálny s vyšším podielom nevápencovej kamennej drviny. Treba ho udržiavať rovnomerne mierne vlhký. Vytvára sýtozelené kompaktné bochníťčky. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v máji svetlofialovými pomerne veľkými takmer prisadnutými kvetmi.

 • Calceolaria polyrrhiza – rastie v Južnej Amerike v Andách vo výškach 1600-3500 metrov nad morom a v Patagónii  vo výškach 700-1500 metrov nad morom.  V prírode rastie na plnom slnku na kamenito-piesočnatých pôdach.

  V skalke jej vyhovuje viac východná expozícia. Substrát jej pripravíme priepustný, neutrálny až mierne kyslý s obsahom štrku a piesku. Kvitne v máji. Výška v kvete je okolo 10 cm.

 • Corthusa matthioli – rastie v horách Európy. V skalke ju vysádzame na vlhšie miesta odklonené od slnka alebo do polotieňa do humóznej ťažšej nevysýchavej pôdy. Kvitne v máji až júni. V kvete má výšku 20-25 cm.

 • Corthusa matthioli “Alba”  – vzácna bielokvetá forma kortúzi Matthioliho. V skalke ju vysádzame na vlhké miesta odklonené od slnka a do polotieňa. Kortúza má rada humózne vlhké pôdy. Kvitne v máji až júni. Je vysoká okolo 15 – 20 cm.

 • Cyclamen hederifolium – cyklámen neapolský je prirodzene rozšírený v Stredomorí od južného Francúzska až po západné Turecko v svetlých lesoch, krovinatých porastoch, na skalnatých stráňach a suťoviskách. V skalke ho pestujeme na svahoch odklonených od slnka, v polotieni alebo v podraste pod vyššími drevinami ako hájničku. Substrát má byť dobre priepustný.piesčito kamenitý s obsahom humusu. Kvitne v auguste až septembri. Je vysoký 10-15 cm.

 • Dianthus alpinus – rastie v Alpách. Vysádzame ho do vápencových skaliek na odklon od slnka. Substrát pripravíme s vyšším podielom vápencovej drviny. Kvitne v júni. Je vysoký 6 cm.

 • Dodecatheon meadia “Album”  – pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Patrí do čeľade Primulaceae a jeho kvety pripomínajú kvety cyklámenu. Vysádza sa miesta s dopoludňajším slnkom alebo do ľahkého polotieňa, kde sa udrží vlhšia pôda. Substrát má byť priepustný, humózny. Kvitne koncom apríla až v máji. V kvete dorastá do výšky  20 cm.

   

   

   

 • Edraianthus horvatii sa vyskytuje v severnom Macedónsku, severnom Grécku a v juhovýchodnom Albánsku. V prírode rastie na kamenitých svahoch  a suťoviskách v spoločenstvách nízkych tráv. V skalke ho treba vysadiť na stranu odvrátenú od slnka alebo do mierneho polotieňa, nakoľko neznáša slnečný úpal. Kvitne v júni. V dobe kvitnutia je  4-6 cm vysoký.

 • Gentiana acaulis “Alba” (syn.: Gentiana kochiana “Alba”) – bielokvetá forma horca bezbyľového, ktorý rastie v horách Európy. Vysádza sa do skaliek a miniskaliek v nádobách na svetlé slnečné ale nie úpalové miesta. Substrát má byť priepustný, humózny s prímesou ťažšej zeminy, mierne vlhký. Kvitne v apríli až máji. V kvete má výšku 7-8 cm.

   

   

 • Gentiana angustifolia “Eisberg” je ozajstným skvostom medzi skalničkami. Je to bielokvetá forma horca úzkolistého pôvodom v západných Alpách, ktorý má bežne tmavo horcovo modré kvety. Na jeho snehobielych kvetoch je ľahký tyrkysovomodrý nádych. Na vhodnom stanovišti v skalke sa pestuje pomerne ľahko. Potrebuje dopoludňajšie slnko, a rovnomernú miernu vlhkosť substrátu, ktorý by mal  byť humóznejší a dobre priepustný. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 10-12 cm.

 • Gentiana occidentalis  – horec západný rastie v západných Pyrejách na vápencových podkladoch. Nároky má podobné ako Gentiana acaulis. Je však výrazne drobneší listovými ružicami aj kvety sú menšie. Je výbornou rastlinou do malých skaliek a j miniskaliek v nádobách. Vyžaduje slnečnú ale nie úpalovú polohu a priepustný substrát s obsahom vápencovej drviny, humusu aj ťažšej zeminy. Kvitne v apríli až máji. Listy vytvárajú koberčeky vysoké len 1-2 cm, kvety majú výšku okolo 5 cm.

 • Geum reptans – kuklík plazivý rastie v skalných štrbinách a sutiach vo vyšších horách strednej a juhovýchodnej Európy  hlavne v alpínskom pásme. V skalke ho vysádzame do úzkych a hlbokých špár medzi kameňmi s dobre priepustným substrátom s väčším podielom kamennej drte na severné až východné expozície. Kvitne v júni až auguste. Je vysoký okolo 10-12 cm. Vyznačuje sa veľkými sýto žltými kvetmi a dekoratívnymi červenkastými súplodiami.

   

 • Haberlea rhodopensis – pochádza z Balkánu. Vysádzame ju do skalných štrbín odvrátených od slnka do na šikmé až kolné steny skaliek.  Štrbinu pre haberleu treba vyplniť priepustným humôznym substrátom. Výška rastliny je okolo 10 cm, doba kvitnutia je v máji až júni.

 • Lewisia tweedyi pochádza z juhozápadu USA, kde rastie v riedkych borovicových lesoch v kyslej borovicovej hrabanke na žulovom podloží. V skalke sa preto treba snažiť vytvoriť podobné prostredie. Má rada slnečnú svetlú polohu ale nie popoludňajší úpal. Substrát má byť kyslý, dobre priepustný a miesto výsadby dobre oddrenážované. V zime je vhodná ochrana  pred nadmernou vlhkosťou. Dá sa pestovať aj v miniskalkách v nádobách. Kvitne v apríli až máji. Vytvára ružice vysoké okolo 10-15 cm.

   

   

 • Physoplexis comosa (synonymum: Phyteuma comosum) – zvonečník chocholatý je endemická skalnička z juhovýchodných Álp (Dolomity Julské Alpy). V prírode rastie v puklinách na vápencových skalách v subalpínskom až alpínskom pásme. Patrí do čeľade zvončekovitých.

  V skalke ho sadíme do štrbín medzi kamene na východne až severovýchodne  orientované svahy alebo  na takto orientované  steny vybudované z vápencových skál. Physoplexis comosa kvitne v júni.  Niekedy opakuje kvitnutie na jeseň. Výška rastliny je 6-10 cm. Hlavne prvý rok po výsadbe  ho treba chrániť pred slimákmi. V lete za horúceho počasia sa rastlina udrží v dobrej kondícii keď je chránená pred hubovými chorobami listov (múčnatka, hrdze) podobne ako aj niektoré  iné zvončekovité skalničky.

 • Primula minima – prvosienka najmenšia rastie v horách Európy. V skalke ju vysádzame na strany odklonené od slnka, chránené pred poludňajším úpalom na nie príliš súché miesta. Kvitne v apríli. Výška rastliny je okolo 4 cm.

 • Ramonda myconi (syn.: Ramonda pyrenaica) pochádza z Pyrenejí, darí sa jej na severných expozíciách alebo v polotieni pod vyššími stromami v štrbinách medzi skalami vyplnených humóznou zeminou. Kvitne v máji. Výška je okolo 12 cm.

 • Ramonda myconi “Alba” – forma ramondy pyrenejskej so snehobielymi kvetmi  je skutočný skvost medzi skalničkami. Vysádza sa do vápencových skaliek do štrbín medzi kameňmi na strany odvrátené od slnka. Ideálna  je výsadba priamo do otvorov v mäkkom travertíne (penovci) na veľmi strmé sklony až kolmé steny vystavané z tejto horniny orientované na sever až východ. Substrát má byť vzdušný, priepustný s obsahom humusu a vápencového štrku. Je vhodná aj do miniskalky v nádobe umiestnenej na rannom slnku. Kvitne v máji až júni. Vytvára rozprestreté ružice  plstnatých listov o priemere 5 -15 cm. V dobe kvitnutia má výšku  10-15 cm.

 • Ramonda myconi “Rosea” – nežne ružová forma ramondy pyrenejskej je veľmi vzácnou ozdobou skaliek. Vysádza sa do otvorov v travertíne  a  štrbín medzi kameňmi z penovca alebo iných nasiakavých hornín. Najvhodnejšie sú pre ňu severné až východné úbočia skaliek alebo kolmé steny odvrátené od slnka. Substrát mám byť dobre priepustný, vzdušný s obsahom humusu. Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky 12-15 cm.

 • Ranunculus parnassifolius – rastie v Alpách. V skalke ho sadíme na chladnejšie strany odklonené od slnka na miesta s mierne vlhkou priepustnou pôdou. Patrí k vápnomilným skalničkám, preto je do substrátu vhodná vápencová drvina. Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky 10-14 cm.

 • Saxifraga ‘Jan Neruda’ – lomikameň zo sekcie Porphyrion. Je to odolný a dobre prispôsobivý kultivar s modravo striebornými ihlicovitými listami a veľkými svetloružovým , postupne až do biela blednúcimi kvetmi. Pestuje sa vo vápencových skalkách a v nádobách vysadený do medzier medzi  kamene ale v otvoroch v nasiakavom mäkkom travertíne. Vhodná je východná strana skalky, odklonená od slnka alebo iné miesta vystavené len dopoludňajšiemu slnku. Substrát potrebuje mierne vlhký a priepustný s obsahom vápenca. Kvitne v marci až apríli. V dobe kvitnutia má výšku okolo 6 cm.

 • Saxifraga ‘Allendale Harvest’ – nízky žltý kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion.  Pestuje sa vo vápencových skalkách alebo miniskalkách v nádobách.  Vyhovujú mu východné strany skalky alebo iné miesta chránené pred horúcim poludňajším a popoludňajším slnkom. vysadiť ho treba do škár medzi kamene alebo do otvorov v mäkkom travertíne – penovci. Substrát má byť mierne vlhký, dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Rozrastá sa pomaly.  Má svetložlté kvety na  krátkych stonkách. V dobe kvitnutia má výšku  3-4 cm. Kvitne v marci až apríli veľmi bohato.


Zobrazených 1–24 z 84 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »