Abies koreana “Kohout´s Icebreaker” – mimoriadne krásny čarovník jedle kórejskej má ihličie výrazne stočené a jeho rubová strana je intenzívne bielo strieborná. Guľovitá až hniezdovitá korunka rastie veľmi pomaly. Je vhodný do skaliek aj väčších nádob na terasách kde je táto veľmi pôvabná hračka prírody blízko na očiach. Potrebuje svetlé slnečné ale nie úpalové miesto a dobrú priepustnú pôdu. Výška rastliny závisí od výšky podpníka, na ktorom je navrúbľovaná. Priemer korunky závisí od veku. Ročný prírastok je okolo 2-3 cm. Ako u všetkých čarovníkov je pre udržanie krásneho zdravého ihličia dôležité v období vegetácie 1-2 -krát prihnojiť hnojivom pre ihličnany s obsahom stopových prvkov a v závislosti od kvality pôdy 1 až 3-krát za vegetačné obdobie dodať zálievku s horkou soľou.
Butomus umbellatus – okrasa okolíkatá rastie v Európe, Ázii a Severnej Afrike. Vysádza sa na brehy jazierok do hĺbky 10-30 cm na slnko aj do polotieňa. Kvitne v júli až auguste. Výška rastliny je 80-100 cm.
Digitalis purpurea – pochádza zo západnej Európy. Darí sa mu v bežnej záhradnej pôde na slnku aj v polotieni. Kvitne v júni vysokými svietivo purpurovými súkvetiami. Výška v kvete je okolo 100 cm. V prvom roku vytvorí prízemnú listovú ružicu. Kvitne až v druhom roku. Vhodný je na pozadie skalky, do kvetinových záhonov a predzáhradok .
Je to liečivá rastlina. Obsahuje nenahraditeľné glykozidy , ktoré sa využívajú na liečbu srdcovocievnych ochorení.
Iris kaempferi “Light at Dawn” – krásna biela odroda japonského vodného kosatca s vlnitým fialovo lemovaným okrajom kvetov na slnečné miesta okrajov jazierok do hĺbky vody 0-5 cm. Kvitne v júni až júli, má výšku okolo 90 cm.
Iris kaempferi “Prairie Bluemoon” – krásna odroda japonského vodného kosatca na slnečné miesta okrajov jazierok do hĺbky vody 0-5 cm. Kvitne v júni až júli, výškú má okolo 90 cm.
Iris pseudacorus – kosatec žltý je pôvodný európsky druh. Rastie aj v prednej Ázii a Severnej Afrike. Patrí k najčastejšie pestovaným vodným kosatcom na brehoch záhradných jazierok. Možno ho sadiť aj do potôčikov a koreňových čistiarní. Vysádzame ho na slnečné miesta na okrajoch s hĺbkou vody 0-30 cm. Dosahuje výšku 60-80 cm. Kvitne v máji až júni.
Iris pseudacorus “Flore Pleno” – vzácna plnokvetá forma kosatca žltého. Vysádza sa na plytké okraje jazierok, potokov a aj do koreňových čistiarní. Darí sa mu na slnku aj v polotieni v hĺbke vody 0-20 cm. Kvitne koncom mája až v júni. Dorastá do výšky 50-80 cm.
Iris pseudacorus “Phil Edinger” – velmi efektný kultivar so sýtožltými kvetmi s čokoládovohnedým žilkovaním. Hĺbku vody má mať 0-15 cm, je vysoký okolo 100 cm, kvitne v máji až júni.
Lythrum salicaria – vrbica vŕbolistá je rozšírená v Európe, Ázii, Sev. Amerike, sev. Afrike a JV Austrálii. Vysádzame ju na slnečné miesta na okraje jazierok, do korýt potokov do hĺbky 0-10 cm. Kvitne v júni až septembri. Výška je 80 -100 cm.
Mimulus ringens – pobrežná a močiarna rastlina pochádzajúca z východných a centrálnych území Severnej Ameriky. Je vhodná na plytké okraje jazierok a potôčikov na slnko aj do polotieňa. Kvitne v júni až júli. Dorastá do výšky okolo 80 cm. Vyhovuje jej hĺbka vody 0-10 cm.
Phlomis russeliana – sápa Russelova pochádza z východného Stredomoria. Je to veľmi atraktívna robustná trvalka exotického vzhľadu s veľkými hluchavkovitými krémovožltými kvetmi, ktoré lákajú včely a čmeliakov. Dekoratívna je nie len v dobe kvitnutia ale aj po odkvitnutí tuhými úhľadnými zelenožltými plodstvami. Phlomis russeliana je vďaka svojim veľkým jemne plstnatým listom ideálnou rastlinou do nízko údržbových a bezúdržbových záhrad. Pod jej veľkými listami vo viacerých poschodiach nad sebou nemá šancu žiadna burina. Obľubuje teplé slnečné polohy. Na pôdu je nenáročná. Rastie v každej priepustnej záhradnej pôde. Je vhodná na pozadie väčších skaliek a do trvalkových výsadieb. Krásne harmonizuje napríklad aj s okrasnými trávami alebo veľkými papraďami. Kvitne v júni až júli. Je vysoká 80-100 cm.
Picea abies ‘Acrocona Nana’ – atraktívny čarovník smreka obyčajného. Je charakteristický tým, že sa na ňom tvoria početné malé šišky, ktoré sú najprv ružové a neskôr zhnednú. Na pestovanie je nenáročný, vyhovuje mu bežná priepustná záhradná pôda a poloha na slnku alebo v polotieni. Rastie pomaly, preto je vhodný do malých záhrad alebo predzáhradok a do väčších skaliek.
Pinus nigra “Compacta” – pomaly rastúca forma borovice čiernej s ročným prírastkom okolo 5 cm. Vysádza sa na slnečné miesta do pozadia skalky alebo do zmiešaných drevinových záhonov.
Pinus nigra “Wuerstle” – Pomaly rastúca forma borovice čiernej s veľmi dlhým ihličím. Vhodná na slnko do pozadia skaliek, do malých predzáhradok a záhrad.
Pinus strobus “Nana” – kompaktná forma borovice hladkej. Rastie pomaly do plocho elipsovitého tvaru. Má jemné ihličie. Je vhodná do väčších skaliek, do predzáhradok a menších záhrad.
Saururus cernuus – rastie v Severnej Amerike. Sadíme ho na okraje jazierok a brehy potôčikov na slnku aj v polotieni do hĺbky vody 0-20 cm. Kvitne v júli až auguste bielymi prevísajúcimi súkvetiami. Dorastá do výšky 80-100 cm.
Syringa meyeri “Palibin” – malý orgován s výraznou vôňou kvetov, vhodný do skaliek aj nádob, do malých predzáhradok a zmiešaných záhonov. Pestujeme ho na slnečnom stanovišti, na pôdu je nenáročný. V prípade potreby ho striháme po odkvete.