Androsace studiosorum rastie v Himalájach v západnej Číne. Je drobnejšieho vzrastu než príbuzná a dobre známa skalnička Androsace sarmentosa. Na pestovanie v skalke nie je náročná. Vysádza sa na svetlé slnečné ale nie úpalové miesto do piesočnato-hlinitého, priepustného substrátu. Substrát má mať rovnomerne mierne vlhký.
Rozrastá sa pomaly, preto je vhodná aj do miniskaliek v nádobách. Vytvára koberčeky zo striebristo chlpatých prízemných listových ružíc. V období kvitnutia je vysoká okolo 5-6 cm. Kvitne v máji hlávkami svetlo- až tmavoružových kvetov.
Armeria juniperifolia Lelekovice – veľmi pekná varieta trávničky z hôr stredného Španielska. Vysádza sa na slnko na stredne suché stanovište s priepustným neutrálnym substrátom. Vytvára kompaktné nízke vankúšiky. V kvete má výšku 4-5 cm. Kvitne v apríli až máji svetloružovými hlávkami.
Convolvulus boissieri – rastie v Španielsku v horách Sierra Nevada. Osídľuje tu vápencové skalnaté suché svahy a suťoviská.
Všetkým záhradkárom a záhradníkom je dobre známy jeho príbuzný pupenec roľný (Convolvulus arvensis) ako obávaná burina, ktorá sa len ťažko dá vykynožiť. Convolvulus bossieri je však celkom iná záležitosť. Aj v prírode v oblasti svojho výskytu je to zriedkavá rastlina. V záhradách sa pestuje tiež ako vzácna skalnička v skalkách alebo suchých múrikoch. Rozrastá sa pomaly, preto je vhodný aj na pestovanie v nádobách. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa a suchšie podmienky. Znáša aj úpalové polohy. Substrát má mať dobre priepustný štrkovito-piesočnatý s obsahom vápencovej drviny. Vytvára nízke, terén kopírujúce polodrevnaté kríčky so sivozelenými plstnatými listami. Kvety sú veľmi podobné kvetom pupenca roľného ružové až biele. Výška rastliny je 4-6 cm. Kvitne v máji až júni.
Cymbalaria muralis ‚Alba Compacta‘- bielokvetá kompaktná forma linárie alpskej. Nenáročná vďačná skalnička na slnko aj do polotieňa. Rastie na každom substráte, je vhodná aj na suché múriky a do nádob. Dokáže rásť aj v puklinách kamenných múrov. Vytvára sviežo zelené bochníčky vysoké 5 -6 cm, s množstvom bielych papuľkovitých kvetov. Má dlhú dobu kvitnutia od apríla do júla.
Dianthus „Badenia“ – kultivar klinčeka s so striebristými listami a veľkými tmavočervenými kvetmi na krátkych stonkách. Pestuje sa ľahko. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa a dobre priepustný substrát. Kvitne v máji. V dobe kvitnutia má výšku 4-6 cm.
Dianthus freynii – je endemitom Dinárskych vrchov v Hercegovine. V prírode rastie na vápencových skalách a kamenitých svahoch v nadmorskej výške 1900 až 2200 metrov. Vysádza sa do skaliek, suchých múrikov a korýt. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa a dobre priepustný substrát s vápencovou drvinou. Vytvára husté kompaktné vankúšiky vysoké v dobe kvitnutia 4-7 cm. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v máji až júni.
Edraianthus niveus – pochádza z Bosny. V prírode sa vyskytuje na skalnatých svahoch orientovaných na sever a východ v nadmorskej výške 1600 – 2000m. Rastie priamo v puklinách skál alebo na kamenitých plytkých pôdach.
V skalkách ho zatiaľ vidno vzácne. Vysádza sa na východné expozície v skalke alebo do miniskaliek v nádobách umiestnených na dopoludňajšom slnku. Substrát má mať dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Môže byť vysadený aj priamo do mäkkého travertínu. Vytvára nízke trsy do výšky okolo 6 cm. Kvitne v máji až júni krémovo-bielymi zvončekmi.
Edraianthus pulevicii je endemitom južnej časti Čiernej Hory: Vyskytuje sa hlavne v Durmitore a jeho okolí. V prírode rastie na kamenitých svahoch a skalách. V skalke ho treba vysadiť na stranu odvrátenú od slnka alebo do mierneho polotieňa, nakoľko neznáša slnečný úpal. Vyznačuje sa veľkými svetlofialovými kvetmi. Kvitne v júni. V dobe kvitnutia je 4-5 cm vysoký.
Edraianthus vesoviciii je endemitom južných pohorí Čiernej Hory. V prírode rastie na skalách, kamenitých svahoch a suťoviskách v spoločenstvách nízkych tráv. V skalke ho treba vysadiť na slnečné miesto s dobrým odtokom vody. Kvitne v máji. V dobe kvitnutia je 4-5 cm vysoký.
Geranium sessiliflorum var.nigrum – pochádza z Nového Zelandu. Je to nenáročná skalnička na slnko a sucho. Má síce len drobné biele kvety ale zato veľmi dekoratívne tmavohnedé listy. Kvitne od mája do júla. Vytvára bohaté trsy čokoládovo hnedých listov vysoké 4-6 cm.
Maihuenia poeppigii – jej domovinou sú Andy v Čile a Argentíne. V prírode rastie na suchých stanovištiach na sopečných vyvrelinách v nadmorskej výške 500-2200 m n.m.
V skalke možno pestovať tento zvláštny zaujímavý kaktus celoročne vonku na dobre priepustnom štrkovito-piesočnatom podklade. Nevadí mu ani zimné vlhko. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa. Kvitne v máji až júli. Vytvára ploché koberčeky, vysoké 3-4 cm, ktoré sa rozrastajú len veľmi pomaly.
Montiopsis sericea – skalnička z čeľade portulacaceae pochádza zo stredného Čile, kde rastie v horách vo výške 500-2000 nad morom na suchých slnečných stráňach. Uvádza sa pre ňu mrazuvzdornosť do -5 stupňov Celzia. Kvitne hneď v prvom roku po vyklíčení. Tvorí dostatok ľahko klíčiacich semien na samoobnovu po zime. Možno ju však pestovať aj v miniskalkách v nádobách, ktoré na zimu uložíme v priestore, kde neklesá teplota pod -5 stupňov. Staršie rastliny potom bohatšie kvitnú. Vyžaduje dobrú drenáž a veľmi priepustný hlinito-piesočnato-štrkovitý substrát. Vysádza sa na plné slnko. Výborne znáša sucho a úpal. Kvitne od polovice jari do neskorého leta veľkými magentovými kvetmi s hodvábnym leskom. Listy sú úzke čiarkovité jemne chlpaté. Kališné lístky kvetov sú husto pokryté dlhšími striebormými chĺpkami, ktoré sa na slnku intenzívne lesknú. Vytvára kompaktné striebristé chlpaté bochníčky vysoké okolo 4-6 cm.
Phlox ‘Dorotka’ – drobnejší plazivý flox je náhodným semenáčom z kríženia floxov Frohnleiten a Purple Beauty.
Na pestovanie nenáročná skalnička. Je vhodný do skaliek, suchých múrikov aj nádob. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa a priepustnú piesčitú pôdu. Kvitne v apríli až máji svetlofialovými kvetmi v tvare snehovej vločky. Vytvára vankúše vysoké okolo 6 cm.
Phlox „Zigeunerblut“ – novší kultivar plazivého floxu s kvetmi výraznej červenej farby. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa, priepustnú pôdu a stredne sucho. Kvitne v apríli až máji. Vytvára husté vankúšiky vysoké v období kvitnutia okolo 5 cm.
Primula marginata ‚Nana‘ – kultivar prvosienky obrúbenej menšieho vzrastu než základný druh. Je to ľahko pestovateľná prvosienka vhodná do skaliek, suchých múrikov aj na pestovanie v miniskalkách v nádobách. Vysádza sa na miesta odklonené od slnka alebo do mierneho polotieňa. Substrát má byť priepustný s prídavkom kamennej drviny a rovnomerne mierne vlhký. Na okraji zubaté listy sú sýto zelené. Kvitne v apríli až máji veľmi bohato tmavo ružovo-fialovými kvetmi. Je vysoká len 4-6 cm.cm.
Primula x pubescens „Beverly White“ – pôvabná malá prvosienka s krémovo žltými kvetmi. Vhodná je do skaliek aj miniskaliek v nádobách. Vyžaduje polohu s dopoludňajším slnkom, priepusttný substrát a rovnomernú miernu vlhkosť substrátu. Možno ju vysadiť aj priamo do travertínu. Kvitne v apríli až máji. Rozrastá sa pomaly. Vytvára malé trsy vysoké okolo 6 cm.
Saxifraga ‚Jan Neruda‘ – lomikameň zo sekcie Porphyrion. Je to odolný a dobre prispôsobivý kultivar s modravo striebornými ihlicovitými listami a nádhernými veľkými svetloružovým , postupne až do biela blednúcimi kvetmi. Pestuje sa vo vápencových skalkách a v nádobách vysadený do medzier medzi kamene alebo v otvoroch v nasiakavom mäkkom travertíne. Vhodná je východná strana skalky, odklonená od slnka alebo iné miesta vystavené len dopoludňajšiemu slnku. Substrát potrebuje mierne vlhký a priepustný s obsahom vápenca. Kvitne v marci až apríli. V dobe kvitnutia má výšku okolo 5 cm.
Saxifraga ‘Bohemian Karst’ – krásny lomikameň zo sekcie Porphyrion s lososovo červenými kvetmi. Vysádza sa do vápencových skaliek na severovýchodne až východne orientované svahy. Najlepšie priamo do otvorov v travertíne alebo do úzkych štrbín medzi kameňmi v špárovej skalke. Vhodný je aj do nádob. Vyžaduje skôr suchšie podmienky.Vytvára 1-2 cm vysoké husté koberčeky z drobných sivomodrých listových ružíc. Kvety sú na krátkych stonkách po 3-6. Kvitne koncom marca a v apríli.
Saxifraga ´Zlatý Kůň´- kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion so svetložltými kvetmi v súkvetiach. Najlepšie rastie v travertínových alebo špárových skalkách na svetlom mieste s odklonom od slnka (severovýchodná až východná strana skalky). Možno ho pestovať aj v miniskalke na kuse travertínu, v kamennom koryte alebo inej vhodnej nádobe. Substrát vyžaduje priepustný, rovnomerne mierne vlhký s obsahom vápencovej drviny. Vytvára kompaktné vankúšiky vysoké 2-3 cm. Kvitne koncom marca a v apríli. Kvety sú v súkvetiach na stonkách vysokých 4-6 cm.
Saxifraga ferdinardi-coburgi „Dracula“ – atraktívny kultivar lomikameňa so žiarivými citrónovožltými kvetmi a sivozelenými ježatými listovými ružicami. Pestuje sa v travertínových alebo špárových skalkách na svetlom mieste s odklonom od slnka na severovýchodnej až východnej strane skalky. Je vhodný aj do miniskaliek v nádobách. Substrát vyžaduje priepustný, rovnomerne mierne vlhký s obsahom vápencovej drviny. Môže sa vysadiť aj priamo do otvorov v mäkkom travertíne (penovci). Vytvára kompaktné vankúšiky vysoké 2-3 cm. Kvitne koncom marca a v apríli. Kvety sú na stonkách vysokých 4-6 cm.
Saxifraga sancta – lomikameň posvätný sa vyskytuje na Balkáne a v Turecku v Anatolii. V prírode rastie na skalách a skalnatých svahoch v nadmorských výškach 2000 až 2900 m. V kultúre sa radí k ľahko pestovateľným lomikameňom sekcie Porphyrion. Vysádza sa do vápencových skaliek a do korýt. Znesie viac slnka aj sucha ale popoludňajšiemu úpalu ho vystavovať netreba. Rozrastá sa pomaly. Na vhodnom stanovišti žije mnoho desiatok rokov. Substrát má mať dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Listové ružice sú tvorené ihlicovitími trávovozelenými lístkami. Vytvára tuhé bochníky až koberce vysoké 2-3 cm Kvitne žltými kvetmi združenými v súkvetiach na stonkách dlhých 4-5 cm v marci až apríli.
Saxifraga x anglica ‚Grace Farwell‘ – krásny kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion s tmavo ružovočervenými kvetmi. Kvety sú po jednom až štyroch na stonkách dlhých 3-4 cm. Sadíme ho na odklon od slnka na severne až východne orientované úbočia skalky alebo do miniskaliek v nádobách umiestnených na dopoludňajšom slnku. Výhodné je vysádzanie priamo do otvorov v travertíne alebo do úzkych špár medzi kameňmi. Substrát má byť dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Listové ružice sú modrasto strieborné. Kvitne od konca marca marca až do začiatku mája.
Saxifraga x apiculata ‚Albert Einstein‘ – nenáročný žltý kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion. Vyznačuje sa vyššou odolnosťou voči priamemu slnku a rýchlejším rozrastaním do šírky. Je vhodný do vápencových skaliek aj na pestovanie v nádobách. Vyžaduje svetlé stanovisko s dostatkom slnka ale tiež sa treba vyhnúť úpalovým polohám. Substrát má byť dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny a rovnomerne mierne vlhký. Listové ružice sú sýto trávovo zelené. Kvitne drobnejšími žltými kvetmi v hustých hlávkach na stonkách vysokých 5-7 cm v marci až apríli.
Saxifraga x elisabethae ‚Foster’s Gold‘ – krásny a nenáročný kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion. Vyznačuje sa odolnosťou voči priamemu slnku a dlhovekosťou. Je vhodný do vápencových skaliek aj na pestovanie v nádobách. Vyžaduje svetlé stanovisko s dostatkom slnka. Substrát má byť dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny a rovnomerne mierne vlhký. Kvitne svietivo zlatožltými kvetmi na stonkách vysokých 4-6 cm v marci až apríli.