Aethionema oppositifolium – rastie okolo stredozemného mora a v západnej Ázii. V skalke ju vysádzame na suchšie slnečné miesto s dobre priepustnou zeminou s prímesou vápencovej drviny. Pre pomalé rozrastanie je vhodná aj do nádob. Kompaktným habitusom a sivomodrými okrúhlymi listami je atraktívna aj mimo doby kvitnutia. Vytvára nízke koberčeky do výšky 2 cm. Kvitne koncom marca a v apríli celkom prisadnutými svetloružovými kvetmi usporiadanými v hlávkach. Výšku v kvete má do 3-4 cm.
Androsace globifera je drobný pochybok rozšírený v Himalájach v západnej Číne a Nepále. Rastie v nadmorskej výške nad 3500 metrov na suťoviskách a vlhkých vysokohorských lúkach. V našich podmienkach ho možno pestovať v špárovej skalke, na vyvýšenom štrkovom záhone alebo v miniskalke v nádobe. Vyžaduje svetlé miesto odklonené od slnka na severovýchodnom až východnom úbočí s priamym slnkom ráno a v skorom dopoludní. Substrát má byť dobre priepustný, neutrálny s vyšším podielom nevápencovej kamennej drviny. Treba ho udržiavať rovnomerne mierne vlhký. Vytvára sýtozelené kompaktné bochníťčky. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v máji svetlofialovými pomerne veľkými takmer prisadnutými kvetmi.
Chaetanthera chilensis – krásna nízka chetanthera z Ánd v strednom Čile. Rastie na slnečných skalnatých svahoch vo výške okolo 2000 metrov nad morom. V skalke ju treba vysadiť na slnečné a dobre oddrenážované miesto do minerálneho piesočnato – štrkovitého substrátu bez obsahu vápnika. Vytvára nízke pritlačené kobercovité porasty vysoké len 2-4 cm. Kvitne v júli až auguste žiarivými sírovo žltými celkom prisadnutými kvetmi. Listy majú svetlý modrastozelený pastelový odtieň a jemne zúb´katý okraj.
Delosperma „Brick Red Dragon“ – novší kultivar delospermy s tehlovočervenými a veľmi veľkými kvetmi. Možno ho pestovať v skalke alebo vo vegetačných nádobách. Vyžaduje slnečmé, dobre drenážované miesto a priepusný štrkovitý substrát. Kvitne v máji až júni. Vytvára koberce vysoké do 4 cm.
Delosperma „Garnet“ – pomaly sa rozrastajúca drobná kompaktná delosperma so sýto červenými kvetmi. Ako všetky jej príbuzné vyžaduje slnečné, dobre drenážované stanovište a minerálny piesčitoštrkovitý substrát bez obsahu rašeliny. Kvitne v máji až júni. často kvitne opakovane koncom leta. Výška rastliny je 4 cm. V zime ju chránime krytom proti dažďu.
Delosperma „Topaz“ – pomaly sa rozrastajúca drobná delosperma. Ako všetky jej príbuzné vyžaduje slnečné, dobre drenážované stanovište a minerálny piesočnato-štrkovitý substrát bez obsahu rašeliny. Kvitne v máji až júni. Výška rastliny je 4 cm. V zime ju chránime krytom proti dažďu.
Delosperma dyeri „Red Mountain“ – atraktívny kultivar delospermy s veľkými tehlovočervenými kvetmi s krémovým stredom. Pôvodný prírodný druh rastie v Južnej Afrike v Dračích horách. Pestuje sa na skalkách, v suchých múrikoch alebo v nádobách na plnom slnku. Substrát má mať veľmi dobre priepustný len z minerálnych zložiek – piesku, drobného štrku z nevápencových hornín s malou prímesou piečitohlinitej pôdy. Obsah rašeliny v substráte spôsobuje v zime uhnívanie rastliny. Kvitne od mája do septembra. Nedostatok vlahy aj slnka v období vegetácie zoslabuje tvorbu kvetov. Vytvára koberce vysoké 3-4 cm.
Delosperma „Oxbow“- jedna z najmenších ale hlavne v našich podmienkach bezproblémovo prezimujúca delosperma. Ideálna aj do malých skaliek a miniskaliek v nádobách alebo na zelené strechy. Potrebuje slnko po väčšinu dňa a dobrú drenáž. Ako pri všetkých delospermách aj pre „Oxbow“ je dôležitý priepustný neutrálny až mierne kyslý minerálny substrát (t.j. bež rašeliny, kokosového vlákna a iných organických materiálov), ktorý pripravíme z hrubého piesku, ostrého nevápencového štrku a hliny bez obsahu vápnika vpomere 1:1:1. Výborne znáša sucho a úpal ale pre bohaté kvitnutie je v dobe vegetácie potrebný dostatok vlahy. Vytvára len 2-3 cm vysoké kobercčeky, ktoré v máji až júni husto zakvitnú žiarivými magentovými kvetmi.
Dianthus haematocalix ssp. pindicola – nízky tmavo ružový klinček rastie v Albánsku, Macedónsku a Grécku na skalnatých hrebeňoch a svahoch. V skalkách ho vysádzame na plné slnko do priepustnej štrkovitej pôdy. Výborne znáša sucho a úpal. Je vhodný aj do nádob a na výsadbu priamo do poréznych kameňov. Výtvára kompaktné sivomodrozelené mierne pichľavé bochníčky. Kvitne koncom mája až v júni. Výšku má okolo 4 cm.
Draba mollissima – pochádza z Kaukazu, kde rastie v špárach na skalách. Túto drobnú vankúšovitú skalničku pestujeme na skalkách alebo v korytách na slnečných ale nie úpalových miestach s dobrou drenážou. Dobre rastie v travertíne ale aj v špárových skalkách z pieskovca alebo aj iných hornín. Substrát má byť dobre priepustný. Kvitne v apríli. Vytvára pevné striebristo zelené kompaktné vankúšiky vysoké 3 cm.
Haplopappus diplopappus – nízka kobercovitá skalnička rastie v Čile v oblasti jazera Laja v nadmorskej výške 1000- 1400 metrov. Vyskytuje sa na suchých pláňach tvorených lávovým štrkom a prachom.
V skalke ho možno pestovať na políčkach medzi kameňmi na plnom slnku. Substrát má mať dobre priepustný – zo zmesi piesku, nevápencového štrku (napríklad andezit, melafír, čadič, ryolit, lávový štrk, kremeň, žula) a malého množstva mačinovky. Vytvára tesne k zemi pritlačené koberčeky vysoké 3-5 cm. Kvitne v auguste až septembri.
Phlox ´Joanis Blood´ – nízky plazivý flox s nežne svetloružovými kvetmi vločkového tvaru. Vysádza sa na slnečné miesta v skalkách, na vyvýšené záhony aj do nádob. Substrát má byť priepustný piesočnato-hlinitý. Má nízky kobercovitý rast. Do šírky sa rozrastá pomerne pomaly. Kvitne od konca apríla do konca mája.
Phlox ‘Bořanovice’ – krásny kultivar skalkového floxu so svetloružovými kvetmi. Ideálna skalnička pre všetky skalky. Vyžaduje slnečné miesto, priepustnú piesočnatú pôdu a stredne sucho. Vytvára nízke vankúše, rozrastá sa pomerne pomaly. Kvitne v apríli až máji.
Saponaria ‚Bressingham‘ – najkrajší a veľmi obľúbený kompaktný kultivar Saponarie (mydlica).
Táto drobná mydlica je ideálna do slnečných skaliek aj do miniskaliek v nádobách alebo do suchých murikov. Na pôdu je nenáročná. Stačí jej bežná dobre priepustná pôda vylepšená hrubým pieskom a drobným štrkom. Kvitne v máji až júni. Rozrastá sa veľmi pomaly. Výška rastliny je okolo 4 cm.
Saxifraga ´Ottone Rosai´ – kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion s veľkými krémovobielymi kvetmi s lososovočerveným stredom. Sadíme ho na odklon od slnka na severne až východne orientované úbočia skalky alebo do miniskaliek v nádobách na dopoludňajšom slnku. Výhodné je vysádzanie priamo do otvorov v travertíne alebo do úzkych špár medzi kameňmi. Substrát má byť dobre priepustný s vyšším obsahom vápencovej drviny. Kvitne koncom marca až v apríli. Vytvára kompaktné tuhé bochníčky vysoké do 2 cm, kvety sú na stonkách vysokých do 1-2 cm.
Saxifraga ‚Allendale Harvest‘ – nízky žltý kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion. Pestuje sa vo vápencových skalkách alebo miniskalkách v nádobách. Vyhovujú mu východné strany skalky alebo iné miesta chránené pred horúcim poludňajším a popoludňajším slnkom. vysadiť ho treba do škár medzi kamene alebo do otvorov v mäkkom travertíne – penovci. Substrát má byť mierne vlhký, dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Rozrastá sa pomaly. Má svetložlté kvety na krátkych stonkách. V dobe kvitnutia má výšku 3-4 cm. Kvitne v marci až apríli veľmi bohato.
Saxifraga „Peach Melba“ – lomikameň zo sekcie Porophyllum s lososovo sfarbenými kvetmi. Vysádza sa do travertínových skaliek na severovýchodne až východne orientované svahy. Najlepšie priamo do otvorov v travertíne alebo do úzkych štrbín medzi kameňmi. Vytvára 1-2 cm vysoké husté koberčeky z drobných listových ružíc. Kvety sú na krátkych stonkách jednotlivo. Kvitne koncom marca a v apríli.
Saxifraga „Vladana“ – kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion s veľkými krémovými kvetmi s lososovoružovým stredom. Sadíme ho na odklon od slnka na severne až východne orientované úbočia skalky alebo do miniskaliek v nádobách na dopoludňajšom slnku. Výhodné je vysádzanie priamo do otvorov v travertíne alebo do úzkych špár medzi kameňmi. Substrát má byť dobre priepustný s vyšším obsahom vápencovej drviny. Kvitne koncom marca až v apríli. Vytvára kompaktné tuhé bochníčky vysoké do 2 cm, kvety sú na stonkách vysokých do 4 cm.
Saxifraga x irvingii ‘Jenkinsiae’ – kultivar lomikameňa zo sekcie Porophyllum. Vhodný je na pestovanie v úzkych medzerách medzi kameňmi v travertínových alebo špárových skalkách na miestach odklonených od slnka – orientovaných na severovýchod až východ. Substrát potrebuje rovnomerne mierne vlhký, dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny. Výsadba priamo do otvoru v travertínovej skale je tiež vítaná. Kvitne bohato v marci až apríli svetloružovými kvetmi s tmavoružovým stredom. Kvety sú jednotlivo na červených stonkách vysokých do 3 cm.
Townsendia incana – pochádza zo západu USA (Wyoming, Utah, Colorado). V prírode rastie na suchých slnečných planinách. V skalke vyžaduje slnko po väčšinu dňa, dobrú drenáž a sucho. V zime jej treba zabezpečiť kryt pred nadmernou vlhkosťou. Substrát má mať dobre priepustný, s vyšším podielom štrku a piesku. Vytvára krátke bočné výhonky končiace ružicou bielozelených úzkych lístkov, čím sa pomaly rozrastá do 3-4 cm vysokých koberčekov. Tieto sa koncom apríla a v máji pokryjú množstvom bielych kvietkov .. Je hvodná aj na pestovanie v miniskalkách v nádobách.
Townsendia scapigera – malá skalnička pôvodom zo západu USA. V prírode rastie v horách v polopúštnych podmienkach. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa, a suchšie podmienky. Zvlášť v zime jej treba zabezpečiť kryt pred nadmernou vlhkosťou. Substrát má mať dobre priepustný, s vyšším podielom štrku a piesku. Kvitne v apríli až máji. Výška dospelej rastliny je do 4 cm. Pre pomalý rast je veľmi vhodná aj do skalkových mís.