Adiantum pedatum rastie v podraste vlhkých lesov na východe Severnej Ameriky. Je to veľmi dekoratívna papraď s vejárovitými listami. Rozrastá sa pomerne pomaly do elegantného trsu. Sadíme ju do polotieňa až tieňa na mierne vlhké miesta vo väčších skalkách, trvalkových výsadbách s inými tieňomilnými rastlinami. Dorastá do výšky 30-40 cm. Adianthum pedatum rastie dobre v bežnej priepustnej záhradnej pôde, najviac mu však vyhovujú humózne pôdy.
Adiantum pedatum “Compactum” – drobná papraď so zaujímavými dlaňovitými listami. Sadíme ju do polotieňa až tieňa do bežnej záhradnej pôdy. Je vhodná aj do malých skaliek a nádob. Je vysoká okolo 10 cm.
Adiantum venustum – dekoratívna jemná papraď pôvodom z Himalájí. Pestujeme ju v polotieni až tieni na miestach so stálou miernou vlhkosťou. Výška je 15-20 cm.
Aquilegia canadensis pochádza z lesov a skalnatých úbočí východu Severnej Ameriky. Je to stredne vysoký orlíček, ktorý vytvára košaté bohato kvitnúce trsy s atraktívnymi ohnivočervenými kvetmi. Pestuje sa ľahko v bežnej záhradnej pôde na slnku, v polotieni aj tieni. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 15-25 cm.
Asplenium trichomanes – drobná dekoratívna papraď, rastie v miernom pásme severnej pologule. V skalke ju vysádzame na menej oslnené miesta, najlepšie do štrbín vápencových skál. Pri dostatku vlahy dobre znáša aj slnečné polohy. Výšku má 5-15 cm.
Astilbe chinensis “Pumila” pochádza z Himalájí z Tibetu. Je to na pestovanie jednoduchá nenáročná rastlina. Používa sa ako skalnička na polotienistých až tienistých častiach skaliek, ale pri dostatku vlahy dobre prospieva aj na slnečných miestach. Hodí sa aj na predné okraje trvalkových záhonov alebo k okrajom záhradných jazierok a potôčikov. Stačí jej bežná výživnejšia a mierne vlhká záhradná pôda. Má dlhú dobu kvitnutia od júla do septembra. Dosahuje výšku 15-20 cm.
Athyrium niponicum pochádza z východnej Ázie, hlavne Japonska, severnej Číny, Kórei a Tajvanu. Jeho formy “Metallicum” a “Pictum” majú veľmi pekne sfarbené listy do bronzova, fialova až biela. Je to veľmi dekoratívna papraď vhodná do skaliek a tienistých až polotienistých zákutí v hájnych partiách okrasných záhrad. Na pôdu je nenáročná, rastie dobre v bežnej priepustnej záhradnej pôde. Je vysoká okolo 15-20 cm.
Ceterach officinarum – veľmi dekoratívna drobná papraď pôvodne rozšírená v južnej Európe až po Strednú Áziu. Rastie prevažne na vápencových skalách na slnku aj v polotieni. Za sucha sa listy zvinú. Výška je 10-15 cm.
Corydalis lutea – pochádza z juhovýchodnej Európy. Je to nenáročná skalnička vhodná do suchých múrikov, skaliek aj na okraje záhonov na slnku aj v polotieni. Má radšej vlhšiu pôdu ale dobre znáša aj sucho. Vyznačuje sa dlhou dobou kvitnutia od polovice jari až do konca jesene. Vysoká je okolo 15-25 cm.
Cyclamen hederifolium – cyklámen neapolský je prirodzene rozšírený v Stredomorí od južného Francúzska až po západné Turecko v svetlých lesoch, krovinatých porastoch, na skalnatých stráňach a suťoviskách. V skalke ho pestujeme na svahoch odklonených od slnka, v polotieni alebo v podraste pod vyššími drevinami ako hájničku. Substrát má byť dobre priepustný.piesčito kamenitý s obsahom humusu. Kvitne v auguste až septembri. Je vysoký 10-15 cm.
Cymbalaria muralis “Alba Compacta” – bielokvetá kompaktná forma linárie alpskej. Nenáročná rastlinka na slnko aj do polotieňa, rastie na každom substráte, vhodná aj na suché múriky. Výška: 5 -7 cm, má dlhú dobu kvitnutia od apríla do júla.
Dryopteris erythrosora “Brilliance” – dekoratívna forma paprade s jasnočervenými mladými listami, staršie listy majú bronzový nádych. Vysádza sa do polotieňa až tieňa do bežnej záhradnej pôdy. Dorastá do výšky 40-50 cm.
Dryopteris filix-mas ‘Crispa Cristata’ je zaujímavý kultivar paprade samčej s kristátnymi listami. Je to nenáročná papraď, ktorú môžeme vysadiť do bežnej záhradnej pôdy, obohatenej o kyslú rašelinu. Najlepšie sa jej darí v polotieni pod stromami, ale na vlhkejších pôdach prospieva aj na slnku. Dorastá do výšly okolo 30-40 cm.
Gymnocarpium dryopteris – peračina dúbravová je veľmi pôvabná malá papraď, ktorá sa vyskytuje v Európe, Ázii a Severnej Amerike. V prírode rastie v lesoch na skalách a sutiach a plytkých lesných pôdach prevažne na kyslom podloží.
V záhrade ju možno pestovať v skalke v tieni až polotieni. Vhodná je aj do miniskaliek v nádobách. Vyžaduje kyslú humóznu pôdu a dostatok vlahy. Dorastá do výšky 10-15 cm. Vyznačuje sa trojuholníkovitým tvarom a svietivo svetlozelenou farbou listov.
Hosta venusta – pochádza z východnej Ázie. Vysádzame ju do polotieňa až tieňa. Na pôdu je nenáročná. Kvitne v júli až auguste. V kvete dosahuje výšku 30 cm.
Matteuccia struthiopteris – perovník pštrosí je papraď rozšírená v miernom pásme severnej pologule na polotienistých alebo aj slnečných stanovioštiach, kde je dostatok vlahy ako sú brehy tečúcich alebo stojatých vôd, či vlhké zníženiny. Táto pomerne mohutná papraď je obľúbenou okrasnou rastlinou v záhradách a parkoch. Varené mladé rašiace stočené listy perovníka pštrosieho sú obľúbenou zeleninou v Severnej Amerike. V záhrade ho vysádzame do polotieňa až tieňa, kde mu zabezpečíme dostatok vlahy a kde je chránený pred vetrom. Dokáže husto zarásť aj väčšie plochy, kde efektívne potláča rast burín. Vytvára lievikovité ružice sterilných listov vysoké 50-80 cm, ktoré vytvárajú na výbežkoch nové ružice. Na niekoľkoročných ružiciach v strede vyrastajú hnedočervené fertilné listy s výtrusmi.
Phyllitis scolopendrium “Undulatum” – jelení jazyk celolistý má cirkumpolárny výskyt vo vlhkých lesoch od nížin až po subalpínsky stupeň. Pestovať ho možno v polotieni na skalke, v suchých múrikoch aj kvetinových záhonoch. Pri dostatku vlahy dobre znáša aj slnečné polohy. Výšku má 10-30 cm.
Polygonatum humile – miniatúrny kokorík pôvodom z centrálnej a východnej Ázie. V prírode sa vyskytuje vo vlhkých lesoch.
V záhradách sa uplatní ako hájnička pod vyššími stromami a na vlhkých miestach v tieni až polotieni. Vyžaduje hlbšiu humóznu, výživnú a dostatočne vlhkú pôdu. Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky 15 -20 cm.
Polystichum setiferum – rastie v Európe okolo Stredozemného mora, v Indii a na Cejlóne. Pestujeme ju v polotieni až tieni, v humóznej, mierne vlhkej pôde v hájnych partiách napríklad v spoločnosti rododendrónov alebo host či rôznych háíjničiek. Dorastá do výšky 30-50 cm. Má veľa kultivarov, niektoré sú živorodé.
Prunus laurocerassus – vavrínovec lekársky pochádza z juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Je to veľmi obľúbený stálozelený ker. Pestuje sa na slnku aj v polotieni až tieni. Na pôdu nemá zvláštne nároky. Uplatní sa v zmiešaných výsadbách v skupinách ale aj ako solitérny ker. Vinikajúci je na stálozelené nepriehľadné živé ploty voľne rastúce aj strihané. Rýchlo vytvorí hustý živý plot, ktorý chráni pred neželanými pohľadmi, tlmí hluk a zachytáva prach. Kvitne v máji bielymi sviečkovitými súkvetiami. Voľne rastúci dorastá do výšky 2-5 metrov. Strihaním ho možno udržiavať v želaných rozmeroch lebo veľmi dobre znáša rez.
Apríl, máj a august sú vhodné mesiace na založenie živého plota z vavrínovca lekárskeho. V týchto mesiacoch sú v e-shope v ponuke prostokorenné sadenice vysoké 30-40 cm za výhodnú cenu. Na jeden bežný meter živého plota sa vysádzajú 3-4 rastliny.
Ramonda myconi “Alba” – forma ramondy pyrenejskej so snehobielymi kvetmi je skutočný skvost medzi skalničkami. Vysádza sa do vápencových skaliek do štrbín medzi kameňmi na strany odvrátené od slnka. Ideálna je výsadba priamo do otvorov v mäkkom travertíne (penovci) na veľmi strmé sklony až kolmé steny vystavané z tejto horniny orientované na sever až východ. Substrát má byť vzdušný, priepustný s obsahom humusu a vápencového štrku. Je vhodná aj do miniskalky v nádobe umiestnenej na rannom slnku. Kvitne v máji až júni. Vytvára rozprestreté ružice plstnatých listov o priemere 5 -15 cm. V dobe kvitnutia má výšku 10-15 cm.
Ramonda myconi “Rosea” – nežne ružová forma ramondy pyrenejskej je veľmi vzácnou ozdobou skaliek. Vysádza sa do otvorov v travertíne a štrbín medzi kameňmi z penovca alebo iných nasiakavých hornín. Najvhodnejšie sú pre ňu severné až východné úbočia skaliek alebo kolmé steny odvrátené od slnka. Substrát mám byť dobre priepustný, vzdušný s obsahom humusu. Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky 12-15 cm.
Saxifraga “Jaromír” – veľmi pekný kultivar lomikameňa metlinatého (Saxifraga paniculata) s výraznými sýto červenými kvetmi. V skalke ho sadíme na miesta orientované na sever alebo východ, prípadne do polotieňa až tieňa. Substrát má byť priepustný s obsahom vápencovej drviny. Kvitne koncom mája až v júni. Vytvára nízke koberčeky zo zelených ružíc, v kvete má výšku 10-15 cm.