Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

odklon od slnka

Zobrazených 1–24 z 93 výsledkov


 • Androsace ‘Sedlec’ – krásny drobný pochybok so svetloružovými až skoro bielymi kvetmi. Pestuje sa v skalkách na  svetlom mieste odvrátenom od slnka, t.j. na strane otočenej na východ , severovýchod, prípadne severozápad. Pre pomalý rast je veľmi vhodná aj do miniskaliek v nádobách. V tom prípade treba aby bola nádoba umiestnená na dopoludňajšom slnku. Substrát jej vyhovuje priepustný s prímesou neutrálnej kamennej drviny a mierne vlhký. Vytvára pekné kompaktné sýtozelené kopčeky, ktoré zdobia prisadnuté kvietky v marci až apríli. Výška rastliny je 2-3 cm.

 • Androsace barbulata – maličký pochybok z Kaukazu. Vysádza sa na miesta s miernym odklonom od slnka do dobre priepustného mierne vlhkého substrátu. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 6 cm.

 • Androsace globifera  je drobný pochybok rozšírený v Himalájach v západnej Číne a Nepále. Rastie v nadmorskej výške nad 3500 metrov na suťoviskách a vlhkých vysokohorských lúkach. V našich podmienkach ho možno pestovať  v špárovej skalke, na vyvýšenom štrkovom záhone alebo v miniskalke v nádobe.  Vyžaduje svetlé miesto odklonené od slnka na severovýchodnom až východnom úbočí s priamym slnkom ráno a v skorom dopoludní. Substrát má byť dobre priepustný, neutrálny s vyšším podielom nevápencovej kamennej drviny. Treba ho udržiavať rovnomerne mierne vlhký. Vytvára sýtozelené kompaktné bochníťčky. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v máji svetlofialovými pomerne veľkými takmer prisadnutými kvetmi.

 • Calceolaria filicaulis – rastie v Južnej Amerike v Andách (stredná a južná časť) na pomedzí Čile a Argentíny v nadmorskej výške 1400-3100 metrov. V prírode rastie na horských svahoch, okrajoch lesov a brehoch potokov.

  V skalke ju vysádzame na stranu odklonenú od slnka alebo do polotieňa na vlhké miesta na jej úpätie alebo k jazierkam a potôčikom. Substrát jej pripravíme priepustný, neutrálny až mierne kyslý s obsahom štrku a piesku. Kvitne v máji až júni a kvitnutie opakuje aj v septembri. Výška v kvete je okolo 15 cm.

 • Calceolaria polyrrhiza – rastie v Južnej Amerike v Andách vo výškach 1600-3500 metrov nad morom a v Patagónii  vo výškach 700-1500 metrov nad morom.  V prírode rastie na plnom slnku na kamenito-piesočnatých pôdach.

  V skalke jej vyhovuje viac východná expozícia. Substrát jej pripravíme priepustný, neutrálny až mierne kyslý s obsahom štrku a piesku. Kvitne v máji. Výška v kvete je okolo 10 cm.

 • Corthusa matthioli – rastie v horách Európy. V skalke ju vysádzame na vlhšie miesta odklonené od slnka alebo do polotieňa do humóznej ťažšej nevysýchavej pôdy. Kvitne v máji až júni. V kvete má výšku 20-25 cm.

 • Corthusa matthioli “Alba”  – vzácna bielokvetá forma kortúzi Matthioliho. V skalke ju vysádzame na vlhké miesta odklonené od slnka a do polotieňa. Kortúza má rada humózne vlhké pôdy. Kvitne v máji až júni. Je vysoká okolo 15 – 20 cm.

 • Cyclamen hederifolium – cyklámen neapolský je prirodzene rozšírený v Stredomorí od južného Francúzska až po západné Turecko v svetlých lesoch, krovinatých porastoch, na skalnatých stráňach a suťoviskách. V skalke ho pestujeme na svahoch odklonených od slnka, v polotieni alebo v podraste pod vyššími drevinami ako hájničku. Substrát má byť dobre priepustný.piesčito kamenitý s obsahom humusu. Kvitne v auguste až septembri. Je vysoký 10-15 cm.

 • Dianthus alpinus – rastie v Alpách. Vysádzame ho do vápencových skaliek na odklon od slnka. Substrát pripravíme s vyšším podielom vápencovej drviny. Kvitne v júni. Je vysoký 6 cm.

 • Dodecatheon meadia “Album”  – pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Patrí do čeľade Primulaceae a jeho kvety pripomínajú kvety cyklámenu. Vysádza sa miesta s dopoludňajším slnkom alebo do ľahkého polotieňa, kde sa udrží vlhšia pôda. Substrát má byť priepustný, humózny. Kvitne koncom apríla až v máji. V kvete dorastá do výšky  20 cm.

   

   

   

 • Edraianthus horvatii sa vyskytuje v severnom Macedónsku, severnom Grécku a v juhovýchodnom Albánsku. V prírode rastie na kamenitých svahoch  a suťoviskách v spoločenstvách nízkych tráv. V skalke ho treba vysadiť na stranu odvrátenú od slnka alebo do mierneho polotieňa, nakoľko neznáša slnečný úpal. Kvitne v júni. V dobe kvitnutia je  4-6 cm vysoký.

 • Edraianthus parnassicus – rastie v horách na juhu Grécka v nadmorskej výške 2000-2500 metrov na suchých skalnatých svahoch v nízkych trávach alebo v puklinách skál. Názov má podľa horského masívu Parnassos, kde sa tiež vyskytuje. V skalke ho treba vysadiť na východnú expozíciu (odklon od slnka) na dobre drenážované miesto do priepustného substrátu s obsahom vápnika. Je vhodný aj do miniskaliek v nádobách. Rozrastá sa pomaly. Kvitne neskoro v júni až júli fialovými zvončekovitými kvetmi zoskupenými v hlávkach na krátkych stonkách. Má výšku okolo 4 cm

  V ponuke eshopu sú aj semená Edraianthus pumilio forma  Biokovo

 • Gentiana acaulis “Alba” (syn.: Gentiana kochiana “Alba”) – bielokvetá forma horca bezbyľového, ktorý rastie v horách Európy. Vysádza sa do skaliek a miniskaliek v nádobách na svetlé slnečné ale nie úpalové miesta. Substrát má byť priepustný, humózny s prímesou ťažšej zeminy, mierne vlhký. Kvitne v apríli až máji. V kvete má výšku 7-8 cm.

   

   

 • Gentiana angustifolia “Eisberg” je ozajstným skvostom medzi skalničkami. Je to bielokvetá forma horca úzkolistého pôvodom v západných Alpách, ktorý má bežne tmavo horcovo modré kvety. Na jeho snehobielych kvetoch je ľahký tyrkysovomodrý nádych. Na vhodnom stanovišti v skalke sa pestuje pomerne ľahko. Potrebuje dopoludňajšie slnko, a rovnomernú miernu vlhkosť substrátu, ktorý by mal  byť humóznejší a dobre priepustný. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 10-12 cm.

 • Gentiana occidentalis  – horec západný rastie v západných Pyrejách na vápencových podkladoch. Nároky má podobné ako Gentiana acaulis. Je však výrazne drobneší listovými ružicami aj kvety sú menšie. Je výbornou rastlinou do malých skaliek a j miniskaliek v nádobách. Vyžaduje slnečnú ale nie úpalovú polohu a priepustný substrát s obsahom vápencovej drviny, humusu aj ťažšej zeminy. Kvitne v apríli až máji. Listy vytvárajú koberčeky vysoké len 1-2 cm, kvety majú výšku okolo 5 cm.

 • Geum reptans – kuklík plazivý rastie v skalných štrbinách a sutiach vo vyšších horách strednej a juhovýchodnej Európy  hlavne v alpínskom pásme. V skalke ho vysádzame do úzkych a hlbokých špár medzi kameňmi s dobre priepustným substrátom s väčším podielom kamennej drte na severné až východné expozície. Kvitne v júni až auguste. Je vysoký okolo 10-12 cm. Vyznačuje sa veľkými sýto žltými kvetmi a dekoratívnymi červenkastými súplodiami.

   

 • Haberlea rhodopensis – pochádza z Balkánu. Vysádzame ju do skalných štrbín odvrátených od slnka do  šikmých až kolmých stien skaliek.  Štrbinu pre haberleu treba vyplniť priepustným humóznym substrátom. V lete ho nenechať celkom vyschnúť.  Pri dodržaní týchto podmienok je to ľahko pestovateľná dlhoveká skalnička, ktorá skalku zdobí mnohé desaťročia. Výška rastliny je okolo 10 cm.  Obdobie  kvitnutia má v máji až júni.

 • Leontopodium nivale – plesnivec snežný rastie v talianskych Abruzzách , v Bulharsku na Pirine,  v Dinárskych vrchoch v Chorvátsku, v Macedónsku a Srbsku.  V prírode rastie na alpských lúkach, na skalách aj v sutiach vždy len na vápencoch. Od Leontopodium alpinum sa líší významne morfologicky, ale aj nárokmi na pestovanie v skalke. Je nižší, intenzívne plstnatý na celom povrchu rastliny a jeho listy sú širšie, tuhšie a viac strieborné.  Je menej náchylný na vyhnívanie než plesnivec alpínsky. Vyžaduje dobre priepustný vápencový substrát, svetlé a nie príliš suché stanovište.  Výhodné je pestovanie aj priamo v travertíne. Vhodný je odklon od slnka alebo pritienenie v odpoludňajších hodinách vrhnutým tieňom. Vysádza sa do skaliek aj do korýt. Výška v kvete je 5-10 cm. Doba kvitnutia trvá od júna do septembra.

 • Lewisia tweedyi pochádza z juhozápadu USA, kde rastie v riedkych borovicových lesoch v kyslej borovicovej hrabanke na žulovom podloží. V skalke sa preto treba snažiť vytvoriť podobné prostredie. Má rada slnečnú svetlú polohu ale nie popoludňajší úpal. Substrát má byť kyslý, dobre priepustný a miesto výsadby dobre oddrenážované. V zime je vhodná ochrana  pred nadmernou vlhkosťou. Dá sa pestovať aj v miniskalkách v nádobách. Kvitne v apríli až máji. Vytvára ružice vysoké okolo 10-15 cm.

   

   

 • Physoplexis comosa (synonymum: Phyteuma comosum) – zvonečník chocholatý je endemická skalnička z juhovýchodných Álp (Dolomity Julské Alpy). V prírode rastie v puklinách na vápencových skalách v subalpínskom až alpínskom pásme. Patrí do čeľade zvončekovitých.

  V skalke ho sadíme do štrbín medzi kamene na východne až severovýchodne  orientované svahy alebo  na takto orientované  steny vybudované z vápencových skál. Physoplexis comosa kvitne v júni.  Niekedy opakuje kvitnutie na jeseň. Výška rastliny je 6-10 cm. Hlavne prvý rok po výsadbe  ho treba chrániť pred slimákmi. V lete za horúceho počasia sa rastlina udrží v dobrej kondícii keď je chránená pred hubovými chorobami listov (múčnatka, hrdze) podobne ako aj niektoré  iné zvončekovité skalničky.

 • Primula marginata – je endemitom Prímorských Álp. V prírode rastie v štrbinách skál a v suti. Vyskytuje sa od pásma lesa až po alpínske do nadmorskej výšky 2600 metrov. Vysádza sa na miesta odklonené od slnka alebo do mierneho polotieňa. Substrát má byť priepustný s prídavkom kamennej drviny a mierne vlhký.  Má veľmi pekné listy so svetlým zubatým okrajom. Listy sú často silne pomúčené. Kvitne v apríli až máji svetlofialovými kvetmi. Dorastá do výšky  okolo 10 cm.

 • Primula minima – prvosienka najmenšia rastie v horách Európy. V skalke ju vysádzame na strany odklonené od slnka, chránené pred poludňajším úpalom na nie príliš súché miesta. Kvitne v apríli. Výška rastliny je okolo 4 cm.

 • Ramonda myconi (syn.: Ramonda pyrenaica) pochádza z Pyrenejí, darí sa jej na severných expozíciách alebo v polotieni pod vyššími stromami v štrbinách medzi skalami vyplnených humóznou zeminou. Kvitne v máji. Výška je okolo 12 cm.

 • Ramonda myconi “Alba” – forma ramondy pyrenejskej so snehobielymi kvetmi  je skutočný skvost medzi skalničkami. Vysádza sa do vápencových skaliek do štrbín medzi kameňmi na strany odvrátené od slnka. Ideálna  je výsadba priamo do otvorov v mäkkom travertíne (penovci) na veľmi strmé sklony až kolmé steny vystavané z tejto horniny orientované na sever až východ. Substrát má byť vzdušný, priepustný s obsahom humusu a vápencového štrku. Je vhodná aj do miniskalky v nádobe umiestnenej na rannom slnku. Kvitne v máji až júni. Vytvára rozprestreté ružice  plstnatých listov o priemere 5 -15 cm. V dobe kvitnutia má výšku  10-15 cm.


Zobrazených 1–24 z 93 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »