Androsace robusta ssp. purpurea – pochádza zo západných Himalájí. V prírode sa vyskytuje na skalnatých svahoch s riedkou trávnatou vegetáciou v nadmorskej výške 3000 až 5000 metrov. V skalke ju sadíme na svetlé miesta chránené pred poludňajším slnkom. Je vhodná aj na pestovanie v miniskalkách v nádobách. Substrát má mať priepustný rovnomerne mierne vlhký. Kvitne v apríli až máji. V kvete má výšku 5-7 cm.
Dianthus amurensis – klinček sibírsky pochádza z údolia rieky Amur. Vyznačuje sa pre klinčeky nezvyklou svetlofialovou farbou kvetu. Kvety majú intenzívnu klinčekovú vôňu. V skalke ho vysádzame na svetlé ale nie úpalové miesta. Substrát má byť dobre priepustný s obsahom vápenca. Kvitne dlho uprostred leta v júni až júli. Vysoký je okolo 10 cm.
Erigeron aureus ‚Canary Bird‘ – medzi pestovateľmi skalničiek veľmi populárny a stále vzácny kultivar Erigeron aureus. Vysádza sa do skaliek alebo korýt na slnečné ale nie úpalové miesta s dobrou drenážou. Substrát má byť priepustný s vyšším obsahom kamennej drviny. Vyznačuje sa svetložltými kvetmi na kratších stonkách a dlhou dobou kvitnutia. Vytvára pevné kompaktné trsíky z tuhších tmavozelených listových ružíc. Rozrastá sa pomaly. Množí sa len odrezkami. Semená sú jalové. Kvitne opakovane vo vlnách od mája do augusta. V dobe kvitnutia má výšku 6-8 cm.
Gentiana verna ‚Alba‘- vzácna bielokvetá forma horca jarného. Vyžaduje svetlé ale chladnejšie a nevysychavé stanovište a humózny, dobre priepustný substrát. V kvete má výšku 6-8 cm. Kvitne koncom apríla a v máji.
Leontopodium nivale – plesnivec snežný rastie v talianskych Abruzzách , v Bulharsku na Pirine, v Dinárskych vrchoch v Chorvátsku, v Macedónsku a Srbsku. V prírode rastie na alpských lúkach, na skalách aj v sutiach vždy len na vápencoch. Od Leontopodium alpinum sa líší významne morfologicky, ale aj nárokmi na pestovanie v skalke. Je nižší, intenzívne plstnatý na celom povrchu rastliny a jeho listy sú širšie, tuhšie a viac strieborné. Je menej náchylný na vyhnívanie než plesnivec alpínsky. Vyžaduje dobre priepustný vápencový substrát, svetlé a nie príliš suché stanovište. Výhodné je pestovanie aj priamo v travertíne. Vhodný je odklon od slnka alebo pritienenie v odpoludňajších hodinách vrhnutým tieňom. Vysádza sa do skaliek aj do korýt. Výška v kvete je 5-10 cm. Doba kvitnutia trvá od júna do septembra.
Leucanthemopsis alpina rastie v horách Európy v Pyrenejách, Alpách, Apeninách a Západných Karpatoch, kde sa vyskytuje v subalpínskom a alpínskom stupni. V skalke túto pôvabnú nízku margarétku vysádzame na slnečné ale nie úpalové a príliš suché miesta s dobre priepustným substrátom. Kvitne v júni až auguste. Výška je okolo 8-12 cm.
Lewisia cotyledon „Alba“ – lewízia s bielymi kvetmi a belavým okrajom listov. Vyhovuje jej slnečné ale nie úpalové stanovište s dobrou spodnou aj povrchovou drenážou z neutrálnej alebo kyslej kamennej drte a veľmi dobre priepustným minerálnym substrátom bez obsahu vápenca. Kvitne od konca apríla až do júna. Výška rastliny je okolo 15 cm.
Lewisia rediviva – levízia vytrvalá je rastlinou stredo-západu Severnej Ameriky. Areál siaha od juhu Britskej Kolumbie po juh Kalifornie ale nepokrýva samotné pobrežie Tichého oceánu. Je symbolom amerického štátu Montana. V prírode rastie na chudobných kamenito-piesočnatých pôdach, suťoviskách a skalnatých reliéfoch na holinách alebo v riedkych trávnatých spoločenstvách ale aj svetlých rozptýlených krovinatých a lesných porastoch.
V skalke Lewiziu redivivu treba sadiť na svetlé (nie však úpalové) a dobre drenážované miesto do substrátu s prevahou nevápencového štrku a piesku. Možno ju dobre pestovať aj v nádobách. Kvitne koncom jari, od druhej polovice mája do konca júna. V tom čase listy začínajú vädnúť a usychať až celkom zatiahnu. V lete, keď je rastlina vo vegetačnom kľude ju treba uchrániť pred premokrením. Na jeseň, v zime a na jar jej vlhko neškodí. Nové listy začínajú vyrastať koncom zimy. Výška rastliny je 5-7 cm.
Oxalis squamata je endemitom strednej časti čilsko-argentínských Ánd. Rastie na holých skalnatých svahoch, v sutinách, na nízkotrávnatých vysokohorských lúkach a popri cestách. Možno ho pestovať v skalkách aj nádobách na slnečnom ale nie úpalovom a oddrenážovanom stanovišti v dobre priepustnom štrkovito-piesočnato-hlinitom substráte. Vytvára husté 5-12 cm vysoké trsíky sviežozelených trojpočetných lístkov, na ktorých sa až počas 5 mesiacov v roku vyníma množstvo sýto ružovo-červených kvetov. V kultúre na severnej pologuli kvitne v máji až septembri. Znáša mrazy do -15 až -20 stupňov Celzia.
Saxifraga marginata var. boryi – lomikameň obrúbený je botanický druh s výskytom v Južných Karpatoch, v Apeninách a v horách Balkánu. Rastie v puklinách na skalách prevažne na vápenci vo výške 1000 až 2300 metrov nad morom. V záhradách sa pestuje na skalkách alebo v miniskalkách v nádobách či korytách na miestach chránených pred poludňajším úpalom. Znesie však viac slnka než býva u lomikameňov zvykom. Potrebuje priepustný no nevysýchavý substrát s vápencovou drvinou. Výška rastliny v dobe kvitnutia je okolo 6-8 cm. Kvitne v marci až apríli veľkými čisto bielymi kvetmi. Charakteristické pre Saxifragu marginatu var. boryi sú u plne rozkvitnutývh kvetov nadol ohnuté okvetné lístky.
Trifolium badium – ďatelina hnedá rastie v južnej a strednej Európe v Pyrenejách, Alpách, Apeninách, Karpatoch a Dinaridoch. Vyskytuje sa v subalpínskom a alpínskom pásme na skalnatých svahoch a alpských lúkach. V záhrade ho môžeme pestovať v skalkách, na vyvýšených záhonoch aj v nádobách. Kvitne od mája do augusta. Vyhovuje jej slnečné ale nie úpalové miesto a priepustný substrát s vápencom. Vytvára trsíky vysoké 10-12 cm. Hlávkovité súkvetia sú spočiatku sýto žlté a pri dokvitaní sa odspodu menia na gaštanovohnedé, čím vzniká zaujímavá žltohnrdá dvojfarebnosť.
Wulfenia carinthiaca – vlhkomilná skalnička z juhovýchodných východných Álp oblasť Korutánska) a hôr Balkánu (pohorie Prokletije). V prírode rastie v svetlých ihličnatých lesoch, v riedkych krovinatých biotopoch, na vlhkých lúkach v nivách potokov a na vysokohorských vlhkých alpských holiach v nadmorskej výške 1300-2300 metrov. V skalke ju sadíme na vlhšie miesta chránené pred odpoludňajším úpalom alebo do polotieňa do priepustnej humóznej pôdy. V prírode v horách kvitne v júni až auguste. V záhradách v nížine v máji až júni. Výška rastliny je okolo 20 cm.