Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

vlhký

Zobrazených 1–24 z 27 výsledkov


 • Anemopsis californica pochádza z juhozápadnej časti Severnej Ameriky. Je to atraktívna vlhkomilná rastlina s veľkými bielymi kvetmi neobvyklého tvaru. V záhrade anemopsis vysádzame na slnečné stanovište na okraje jazierok, potôčikov alebo do mokradných záhonov či miesta s trvalo vlhkou pôdou.  Kvitne v auguste až septembri. Dorastá do výšky 30-40 cm.

 • Araucaria araucana – araucária andská  pochádza z Chile z horských lesov. V našich podmienkach na južnom a juhozápadnom Slovensku kde ju môžeme pestovať na miestach chránených pred vetrom a zimným slnkom dorastá do výšky 3 až 8 metrov. V zime znáša teploty do -15 stupňov. Mladé rastliny do výšky jedného metra je lepšie pestovať v kvetináči a prezimovať ich v bezmrazej chladnej a svetlej miestnosti. Po dosiahnutí výšky okolo 1- 1,5 metra ju vysadíme na trvalé miesto. V záhrade ju umiestnime v polotieni . Pôdu vyžaduje humóznu a rovnomerne mierne vlhkú. Šišky na strome dozrievajú tri roky. Po dozretí sa na strome rozdpadnú.  Semená sú jedlé. Araukária andská je okrasná svojím nezvyklým exotickým habitusom, sýtou tmavou zeleňou pri báze veľmi širokého šupinatého ihličia aj veľkými šiškami.

 • Corthusa matthioli “Alba”  – vzácna bielokvetá forma kortúzi Matthioliho. V skalke ju vysádzame na vlhké miesta odklonené od slnka a do polotieňa. Kortúza má rada humózne vlhké pôdy. Kvitne v máji až júni. Je vysoká okolo 15 – 20 cm.

 • Dryopteris filix-mas ‘Crispa Cristata’ je zaujímavý kultivar paprade samčej s kristátnymi listami. Je to nenáročná papraď, ktorú môžeme vysadiť  do bežnej záhradnej pôdy, obohatenej o kyslú rašelinu.  Najlepšie sa jej darí v polotieni pod stromami, ale na vlhkejších pôdach prospieva aj na slnku. Dorastá do výšly okolo 30-40 cm.

 • Epipactis palustris rastie v Európe a Ázii na podmáčaných lúkach a v mokrinách vo svetlých zmiešaných lesoch. V záhrade túto vlhkomilnú orchideu pestujeme na slnku alebo v polotieni na okrajoch jazierok, potôčikov v nulovej zóne alebo na mokradných záhonoch či iných miestach s trvalo vlhkou pôdou. Kvitne v júni. V období kvitnutia má výšku okolo 30-50 cm.

 • Fritillaria meleagris – korunka strakatá rastie v západnej, strednej a južnej Európe na vlhkých zaplavovaných lúkach a v riedkych lužných lesoch. V záhradách ju vysádzame na vlhké miesta v skalke alebo na vlhké okraje jazierok s nulovou hĺbkou vody na slnko aj do polotieňa, kde časom vytvorí bohaté trsy dorastajúce do výšky okolo 20-25 cm.

 • Fritillaria meleagris “Alba” – korunka strakatá “Alba”- bielokvetá forma rastie v západnej, strednej a južnej Európe na vlhkých zaplavovaných lúkach a v riedkych lužných lesoch. V záhradách ju vysádzame na vlhké miesta v skalke alebo na vlhké okraje jazierok s nulovou hĺbkou vody na slnko aj do polotieňa, kde časom vytvorí bohaté trsy dorastajúce do výšky okolo 20-25 cm.

 • Galanthus elwesii – snežienka Elwésova rastie pôvodne v južnej Európe a Malej Ázii. Je vyššia než naša snežienka jarná a má väčšie kvety a širšie listy. Podobne ako snežienka jarná obľubuje vlhšiu pôdu a polotieň. Sadíme ju do skaliek, záhonov a do podrastu pod riedko rastúce dreviny. Patrí k prvým jarným kvetom. Kvitne vo februári až apríli. Je vysoká okolo 25 cm.

 • Iris pseudacorus “Flore Pleno” –  plnokvetá forma kosatca žltého. Vysádza sa na plytké okraje jazierok, potokov a  aj do koreňových čistiarní.  Darí sa mu na slnku aj v polotieni v hĺbke vody 0-20 cm. Kvitne koncom mája až v júni. Dorastá do výšky 50-80 cm.

 • Leucojum vernum – bleduľa jarná rastie v južnej a strednej Európe na vlhkých lúkach a vo vlhkých lužných lesoch. V záhradách sa pestuje v polotieni v hájnych partiách, na  vlhších miestach v skalkách alebo pri jazierkach. Kvitne koncom februára až v marci. Je vysoká 15-20 cm.

 • Matteuccia struthiopteris – perovník pštrosí je papraď rozšírená  v miernom pásme severnej pologule na polotienistých alebo aj slnečných stanovioštiach, kde je dostatok vlahy ako sú brehy tečúcich alebo stojatých vôd, či vlhké zníženiny. Táto pomerne mohutná papraď je obľúbenou okrasnou rastlinou v záhradách a parkoch. Varené mladé rašiace stočené listy perovníka pštrosieho sú obľúbenou zeleninou v Severnej Amerike. V záhrade ho vysádzame do polotieňa až tieňa, kde mu zabezpečíme dostatok vlahy a kde je chránený pred vetrom. Dokáže husto zarásť aj väčšie plochy, kde efektívne potláča rast burín. Vytvára lievikovité ružice sterilných listov vysoké 50-80 cm, ktoré vytvárajú na výbežkoch nové ružice.  Na niekoľkoročných ružiciach  v strede vyrastajú hnedočervené fertilné listy s výtrusmi.

 • Mimulus luteus pochádza z Chile. je to bahenná rastlina, ktorá kvitne od júna do augusta veľkými žltými papúľkovitými kvetmi. Vysádza sa na okraje jazierok a potôčikov na slnko aj do polotieňa. Kvitne dlho od júna až do augusta. Dorastá do výšky 20-40 cm.

 • Perezia recurvata – vyskytuje sa hojne v Argentíne a Čile na planinách od úrovne mora v Patagónii až do nadmorskej výšky 2500 metrov v Andách. Rastie na kamenitých pôdach na plnom slnku aj v miernom polotieni medzi riedkymi krovinami vo vlhších oblastiach s častými zrážkami.

  V skalke Perezia recurvata vyžaduje slnečné ale nie úpalové miesto, priepustný štrkovito-piesočnatý neutrálny substrát a dostatok vlahy. Vytvára menšie trsy vystúpavých husto olistených stoniek. Stonky pri báze drevnatejú. Tmavozelené listy sú úzke s jemne zubatým okrajom. Dorastá do výšky 10-15 cm. V našich podmienkach kvitne od mája do augusta bielymi hviezdicovitými kvetmi, ktoré môžu mať svetlomodrý alebo svetlofialový nádych.

   

 • Physostegia virginiana “Alba” – reťazovka viržínska pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Je to nenáročná stredne vysoká trvalka  dekoratívna súkvetiami bielych prísne v štyroch radoch usporiadaných kvetov  a tmavozelenými tuhými lesklými listami. Vysadiť ju možno  na okraje  jazierok, potôčikov  do zóny s nulovou hĺbkou vody alebo do trvalkových záhonov, kde jej doprajeme dostatok vlahy. Cenná je aj dlhou a neskorou dobou kvitnutia od júla do septembra. Dorastá do výšky 60-80 cm.

 • Polygonatum humile – miniatúrny  kokorík pôvodom z centrálnej a východnej Ázie. V prírode sa vyskytuje vo vlhkých lesoch.

  V záhradách sa uplatní ako hájnička pod vyššími stromami a na vlhkých miestach v tieni až polotieni. Vyžaduje  hlbšiu humóznu, výživnú  a dostatočne vlhkú pôdu.  Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky 15 -20 cm.

 • Primula denticulata – pochádza z Himalájí. Vyžaduje svetlé ale vlhšie nevysychavé stanovište. Je vhodná na okraje jazierok a potôčikov. Kvitne v apríli. Výška je okolo 15 cm.

 • Primula denticulata ‘Rubín’ – kultivar prvosienky zúbkatej s krásnymi tmavo purpurovými guľovitými súkvetiami. Možno ju pestovať na vlhkých miestach v skalke alebo na brehoch jazierok a potôčikov aj v močiarnych záhonoch v takzvanej nulovej hĺbke vody – v podmáčanej zóne. Vyhovuje jej slnko aj polotieň. Kvitne v apríli. V dobe kvitnutia je vysoká 15-20 cm.

 • Primula firmipes pochádza z Číny a Tibetu, kde rastie na vlhkých vysokohorských lúkach a brehoch potokov. Preto aj v  záhrade ju sadíme na veľmi vlhké miesta alebo na okraje jazierok, potokov či do mokradných záhonov na slnku alebo  v polotieni. Keď má zabezpečený dostatok vlahy, pestuje sa veľmi jednoducho. Sadíme ju do nulovej hĺby vody. Kvitne v júni až júli. V kvete je vysoká okolo 20-40 cm.

 • Primula minima – prvosienka najmenšia rastie v horách Európy. V skalke ju vysádzame na strany odklonené od slnka, chránené pred poludňajším úpalom na nie príliš súché miesta. Kvitne v apríli. Výška rastliny je okolo 4 cm.

 • Primula saxatilis – je rozšírená v subalpínskom pásme hôr severnej Číny. Vyžaduje stále mierne vlhkú humóznu pôdu, a miesto na slnku alebo v ľahkom polotieni. Uplatní sa aj na brehoch jazierok a potôčikov. Kvitne v apríli až máji. Výška rastliny v období kvitnutia je 15-20 cm.

 • Primula secundiflora – jedna z najkrajších vlhkomilných himalájskych prvosienok. Pochádza z Číny z provincíí Sichuan a Yunnan. Rastie tu hojne v spoločenstvách vlhkých horských lúk v nadmorskej výške 3500 – 4500 m. Napriek vysokohorskému pôvodu v našich aj nížinných podmienkach sa jej darí veľmi dobre. Je ideálna na okraje záhradných jazierok a potôčikov alebo do vlhkých rašelinových záhonov, či na vlhké miesta v skalkách. Možno ju pestovať aj v nádobe s inými vlhkomilnými rastlinami. Vysádza sa na slnko alebo do polotieňa do humózneho substrátu (zmes kyslej rašeliny, listovky,  hrubého piesku a drobného štrku). Tvorí husté prízemné listové ružice. Listy sú oválne pomerne úzke, na okrajoch jemne zúbkaté a stálozelené.  Rozrastajú sa pomalšie než iné príbuzné vlhkomilné prvosienky. Kvitne v júni až júli súkvetiami výraznej purpurovej farby. Stonky pri kvetoch sú silno pomúčené. V dobe kvitnutia je vysoká 15-30 cm.

 • Primula sieboldii – prvosienka sieboldova pôvodom z východnej Ázie, Japonska má rada vlhkú pôdu a polotienisté miesta. Ak má dostatok vlahy, znáša aj slnečné stanovište. Dobre rastie aj na plytkých okrajoch záhradných jazierok alebo potôčikov. Kvitne v apríli až máji. V dobe kvitnutia má výšku okolo 15 – 20 cm.

 • Primula sieboldii ‘Drag Queen’ je kultivar s veľmi sveto fialovými a jemne strihanými kvetmi. Prvosienka sieboldova má rada vlhkú pôdu a polotienisté miesta. Ak má dostatok vlahy, znáša aj slnečné stanovište. Dobre rastie aj na plytkých okrajoch záhradných jazierok alebo potôčikov. Kvitne v apríli až máji. V dobe kvitnutia má výšku okolo 15 – 20 cm.

 • Ranunculus parnassifolius – rastie v Alpách. V skalke ho sadíme na chladnejšie strany odklonené od slnka na miesta s mierne vlhkou priepustnou pôdou. Patrí k vápnomilným skalničkám, preto je do substrátu vhodná vápencová drvina. Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky 10-14 cm.


Zobrazených 1–24 z 27 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Svetelné podmienky

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »