Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

vlhký

Zobrazených 1–24 z 39 výsledkov


 • Achillea ptarmica ‚The Pearl‘- plnokvetý rebríček bertrámový. Zaujme bohatými súkvetiami snehovo bielych  plných kvetov. Je to vlhkomilná trvalka, ktorú možno vysadiť na okraje jazierok do nulovej hĺbky vody. Pestuje sa aj v trvalkových záhonoch na slnku aj v polotieni.  Kvitne uprostred leta v júli. Je vysoký 60-80 cm.

 • Anemopsis californica pochádza z juhozápadnej časti Severnej Ameriky. Je to atraktívna vlhkomilná rastlina s veľkými bielymi kvetmi neobvyklého tvaru. V záhrade anemopsis vysádzame na slnečné stanovište na okraje jazierok, potôčikov alebo do mokradných záhonov či miesta s trvalo vlhkou pôdou.  Kvitne v auguste až septembri. Dorastá do výšky 30-40 cm.

 • Araucaria araucana – araucária andská  pochádza z Chile z horských lesov. V našich podmienkach na južnom a juhozápadnom Slovensku kde ju môžeme pestovať na miestach chránených pred vetrom a zimným slnkom dorastá do výšky 3 až 8 metrov. V zime znáša teploty do -15 stupňov. Mladé rastliny do výšky jedného metra je lepšie pestovať v kvetináči a prezimovať ich v bezmrazej chladnej a svetlej miestnosti. Po dosiahnutí výšky okolo 1- 1,5 metra ju vysadíme na trvalé miesto. V záhrade ju umiestnime v polotieni . Pôdu vyžaduje humóznu a rovnomerne mierne vlhkú. Šišky na strome dozrievajú tri roky. Po dozretí sa na strome rozdpadnú.  Semená sú jedlé. Araukária andská je okrasná svojím nezvyklým exotickým habitusom, sýtou tmavou zeleňou pri báze veľmi širokého šupinatého ihličia aj veľkými šiškami.

 • Calceolaria filicaulis – rastie v Južnej Amerike v Andách (stredná a južná časť) na pomedzí Čile a Argentíny v nadmorskej výške 1400-3100 metrov. V prírode rastie na horských svahoch, okrajoch lesov a brehoch potokov.

  V skalke ju vysádzame na stranu odklonenú od slnka alebo do polotieňa na vlhké miesta na jej úpätie alebo k jazierkam a potôčikom. Substrát jej pripravíme priepustný, neutrálny až mierne kyslý s obsahom štrku a piesku. Kvitne v máji až júni a kvitnutie opakuje aj v septembri. Výška v kvete je okolo 15 cm.

 • Corthusa matthioli „Alba“  – vzácna bielokvetá forma kortúzi Matthioliho. V skalke ju vysádzame na vlhké miesta odklonené od slnka a do polotieňa. Kortúza má rada humózne vlhké pôdy. Kvitne v máji až júni. Je vysoká okolo 15 – 20 cm.

 • Dryopteris filix-mas ‚Crispa Cristata‘ je zaujímavý kultivar paprade samčej s kristátnymi listami. Je to nenáročná papraď, ktorú môžeme vysadiť  do bežnej záhradnej pôdy, obohatenej o kyslú rašelinu.  Najlepšie sa jej darí v polotieni pod stromami, ale na vlhkejších pôdach prospieva aj na slnku. Dorastá do výšly okolo 30-40 cm.

 • Epipactis palustris rastie v Európe a Ázii na podmáčaných lúkach a v mokrinách vo svetlých zmiešaných lesoch. V záhrade túto vlhkomilnú orchideu pestujeme na slnku alebo v polotieni na okrajoch jazierok, potôčikov v nulovej zóne alebo na mokradných záhonoch či iných miestach s trvalo vlhkou pôdou. Kvitne v júni. V období kvitnutia má výšku okolo 30-50 cm.

 • Famatina maulensis – cibuľnatá trvalka z čeľade  amarilkovitých  rastie  na pomerne malom území v strednom Čile v Andách. Vyskytuje sa v nadmorských výškach od 800 do 2600 metrov  na skalnatých svahoch  kde sa drží trvalé vlhko a v blízkosti potokov. V záhradách sa uplatní vo väčších skalkách, trvalkových výsadbách aj v nádobách. Potrebuje slnko alebo len ľahký polotieň a priepustný výživný substrát a dostatok vlahy.  Znáša mráz do -20 stupňov Celzia aj snehovú pokrývku. Má rúrkovité  červeno-oranžové kvety usporiadané v súkvetiach. Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky okolo 30 cm.

   

   

 • Fritillaria meleagris – korunka strakatá rastie v západnej, strednej a južnej Európe na vlhkých zaplavovaných lúkach a v riedkych lužných lesoch. V záhradách ju vysádzame na vlhké miesta v skalke alebo na vlhké okraje jazierok s nulovou hĺbkou vody na slnko aj do polotieňa, kde časom vytvorí bohaté trsy dorastajúce do výšky okolo 20-25 cm.

 • Fritillaria meleagris „Alba“ – korunka strakatá „Alba“- bielokvetá forma rastie v západnej, strednej a južnej Európe na vlhkých zaplavovaných lúkach a v riedkych lužných lesoch. V záhradách ju vysádzame na vlhké miesta v skalke alebo na vlhké okraje jazierok s nulovou hĺbkou vody na slnko aj do polotieňa, kde časom vytvorí bohaté trsy dorastajúce do výšky okolo 20-25 cm.

 • Galanthus elwesii – snežienka Elwésova rastie pôvodne v južnej Európe a Malej Ázii. Je vyššia než naša snežienka jarná a má väčšie kvety a širšie listy. Podobne ako snežienka jarná obľubuje vlhšiu pôdu a polotieň. Sadíme ju do skaliek, záhonov a do podrastu pod riedko rastúce dreviny. Patrí k prvým jarným kvetom. Kvitne vo februári až apríli. Je vysoká okolo 25 cm.

 • Geum rivale ‚Alabama Slammer‘ – krásny veľkokvetý kultivar kuklíka potočného s lososovo sfarbenými kvetmi. Vysádza sa na okraje jazierok a potôčikov do nulovej zóny, do rašelinových záhonov alebo  na vlhké miesta v skalkách či kvetinových záhonoch.  Darí sa mu na slnku aj v polotieni v trvalo vlhkom substráte. V období  kvitnutia od mája do júla  je skutočným šperkom medzi vlhkomilnými trvalkami.  Vytvára trsy v kvete  vysoké  30-40 cm.

   

   

 • Geum rivale ‚Flames of Passion‘- veľkokvetý kultivar kuklíka potočného s červenoružovými kvetmi. Uplatní sa  na brehoch jazierok a potôčikov na miestach s nulovou hĺbkou vody,  v  rašelinových záhonoch alebo  na vlhkých miestach v skalkách a kvetinových záhonoch.  Prospieva na slnku aj v polotieni v trvalo vlhkom substráte. Trsy vysoké  30-40 cm bohato kvitnú od apríla do júla.

   

   

 • Iris pseudacorus „Flore Pleno“ – vzácna  plnokvetá forma kosatca žltého. Vysádza sa na plytké okraje jazierok, potokov a  aj do koreňových čistiarní.  Darí sa mu na slnku aj v polotieni v hĺbke vody 0-20 cm. Kvitne koncom mája až v júni. Dorastá do výšky 50-80 cm.

 • Leucojum vernum – bleduľa jarná rastie v južnej a strednej Európe na vlhkých lúkach a vo vlhkých lužných lesoch. V záhradách sa pestuje v polotieni v hájnych partiách, na  vlhších miestach v skalkách alebo pri jazierkach. Kvitne koncom februára až v marci. Je vysoká 15-20 cm.

 • Lychnis arkwrightii „Orange Gnom“ – nízka trvalka s krásnymi ohnivočervenými kvetmi a čokoládovo hnedými  listami. Potrebuje slnečnú alebo polotienistú polohu a dostatok vlahy  Možno ju pestovať na vlhkých miestach v skalke v trvalkových výsadbách s vlhkomilnými rastlinami a na okajoch jazierok a potôčikov v tzv. nulovej zóne (zóna s nulovou hĺbkou vody). Na pôdu je nenáročná, vyhovuje jej bežná záhradná pôda. Na brehu záhradného jazierka alebo potôčika v nulovej zóne ju možno s celým koreňovým balom vysadiť do drobnejšieho riečneho štrku, ktorým je zasypaný okraj jazierka. Kvitne v júni. Je vysoká okolo 25 cm.

 • Lysimachia punctata ‚Alexander‘  – atraktívny kultivar čerkáča bodkovaného s bielo panašovanými listami. Je to stredne vysoká trvalka, ktorá obľubuje vlhké pôdy, preto je vhodná aj na okraje jazierok alebo potôčikov do tzv. nulovej zóny hĺbky vody. Možno ju však pestovať aj mimo jazierka, keď má dostatok vlahy. Vysádza sa na slnko alebo do polotieňa. Na pôdu je nenáročná. Rastie dobre v bežnej záhradnej pôde. Na okraj jazierka ju možno sadiť aj do štrku, v ktorom je vlhko. Kvitne veľmi bohato a dlho  žiarivo žltými kvetmi od júna do augusta. Vytvorí pekný farebný efekt aj na jar ružovo sfarbenými rašiacimi  výhonkami. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 40 cm.

 • Matteuccia struthiopteris – perovník pštrosí je papraď rozšírená  v miernom pásme severnej pologule na polotienistých alebo aj slnečných stanovioštiach, kde je dostatok vlahy ako sú brehy tečúcich alebo stojatých vôd, či vlhké zníženiny. Táto pomerne mohutná papraď je obľúbenou okrasnou rastlinou v záhradách a parkoch. Varené mladé rašiace stočené listy perovníka pštrosieho sú obľúbenou zeleninou v Severnej Amerike. V záhrade ho vysádzame do polotieňa až tieňa, kde mu zabezpečíme dostatok vlahy a kde je chránený pred vetrom. Dokáže husto zarásť aj väčšie plochy, kde efektívne potláča rast burín. Vytvára lievikovité ružice sterilných listov vysoké 50-80 cm, ktoré vytvárajú na výbežkoch nové ružice.  Na niekoľkoročných ružiciach  v strede vyrastajú hnedočervené fertilné listy s výtrusmi.

 • Mimulus luteus pochádza z Čile. V prírode sa vyskytuje na brehoch horských potôčikov alebo skalách s presakujúcou vodou. Je to nenáročná vlhkomilná rastlina, ktorá kvitne veľkými žltými papuľkovitými kvetmi. Vysádza sa na okraje jazierok a potôčikov do nulovej zóny na slnko aj do polotieňa. Kvitne dlho od júna až do augusta. Dorastá do výšky 20-30 cm.

 • Parnassia palustris – parnasia močiarna rastie v severnej a strednej Európe. Na juhu Európy len vyššie v horách. Ďalej v Malej Ázii, na Sibíri, v strednej a východnej Ázii. Vyskytuje sa podhorskom a horskom pásme  na vlhkých horských lúkach, brehoch bystrín, na rašeliniskách, mokrých skalách a prameniskách. Možno ju pestovať na vlhkých miestach v skalkách, na brehoch umelých potôčikov a záhradných jazierok alebo v rašelinových záhonoch. Kvitne v júni až septembri smotanovo bielymi  päťpočetnými kvetmi s výraznou žilnatinou. V kvete má výšku 10-15 cm.

   

 • Perezia recurvata – vyskytuje sa hojne v Argentíne a Čile na planinách od úrovne mora v Patagónii až do nadmorskej výšky 2500 metrov v Andách. Rastie na kamenitých pôdach na plnom slnku aj v miernom polotieni medzi riedkymi krovinami vo vlhších oblastiach s častými zrážkami.

  V skalke Perezia recurvata vyžaduje slnečné ale nie úpalové miesto, priepustný štrkovito-piesočnatý neutrálny substrát a dostatok vlahy. Vytvára menšie trsy vystúpavých husto olistených stoniek. Stonky pri báze drevnatejú. Tmavozelené listy sú úzke s jemne zubatým okrajom. Dorastá do výšky 10-15 cm. V našich podmienkach kvitne od mája do augusta bielymi hviezdicovitými kvetmi, ktoré môžu mať svetlomodrý alebo svetlofialový nádych.

   

 • Physostegia virginiana „Alba“ – reťazovka viržínska pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Je to nenáročná stredne vysoká trvalka  dekoratívna súkvetiami bielych prísne v štyroch radoch usporiadaných kvetov  a tmavozelenými tuhými lesklými listami. Vysadiť ju možno  na okraje  jazierok, potôčikov  do zóny s nulovou hĺbkou vody alebo do trvalkových záhonov, kde jej doprajeme dostatok vlahy. Cenná je aj dlhou a neskorou dobou kvitnutia od júla do septembra. Dorastá do výšky 60-80 cm.

 • Polygonatum humile – miniatúrny  kokorík pôvodom z centrálnej a východnej Ázie. V prírode sa vyskytuje vo vlhkých lesoch.

  V záhradách sa uplatní ako hájnička pod vyššími stromami a na vlhkých miestach v tieni až polotieni. Vyžaduje  hlbšiu humóznu, výživnú  a dostatočne vlhkú pôdu.  Kvitne v máji až júni. Dorastá do výšky 15 -20 cm.

 • Primula denticulata – pochádza z Himalájí. Vyžaduje svetlé ale vlhšie nevysychavé stanovište. Je vhodná na okraje jazierok a potôčikov. Kvitne v apríli. Výška je okolo 15 cm.


Zobrazených 1–24 z 39 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Svetelné podmienky

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »