Androsace globifera je drobný pochybok rozšírený v Himalájach v západnej Číne a Nepále. Rastie v nadmorskej výške nad 3500 metrov na suťoviskách a vlhkých vysokohorských lúkach. V našich podmienkach ho možno pestovať v špárovej skalke, na vyvýšenom štrkovom záhone alebo v miniskalke v nádobe. Vyžaduje svetlé miesto odklonené od slnka na severovýchodnom až východnom úbočí s priamym slnkom ráno a v skorom dopoludní. Substrát má byť dobre priepustný, neutrálny s vyšším podielom nevápencovej kamennej drviny. Treba ho udržiavať rovnomerne mierne vlhký. Vytvára sýtozelené kompaktné bochníťčky. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v máji svetlofialovými pomerne veľkými takmer prisadnutými kvetmi.
Delosperma „Orange Wonder“ – kultivar delospermy s oranžovými kvetmi, ktorý sa vyznačuje dlhou dobou kvitnutia od mája až do mrazov. Vysádza sa na slnečné miesta do skaliek z nevápencových hornín. Možno ju pestovať aj v nádobách alebo suchých múrikoch. Darí sa jej aj vysadenej do otvoru v poréznom lávovom kameni. Substrát musí byť dobre priepustný minerálny s vysokým obsahom neutrálnej alebo kyslej kamennej drviny a hrubšieho piesku. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.
Delosperma „White Pearl“ – čistobiela veľmi dobre zimovzdorná delosperma s dlhou dobou kvitnutia od mája až do mrazov. Vysádzame ju na slnečné miesta do skaliek z nevápencových hornín. Možno ju pestovať aj v nádobách a suchých múrikoch. Stanovište musí byť dobre drenážované, substrát dobre priepustný minerálny s vysokým obsahom neutrálnej alebo kyslej kamennej drviny a hrubšieho piesku. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.
Ephedra chilensis – chvojník čilský je endemitom strednej oblasti Čile kde rastie v Andách aj na priľahlej argentínskej strane pohoria. Vyskytuje sa na slnečných svahoch na piesočnatých vulkanických pôdach v nadmorskej výške 300 – 3850 metrov.
V skalke mu vyhovuje priepustný hlinito -piesočnato-štrkovitý substrát a dobre drenážované svetlé miesto. Vytvára kríčky vysoké okolo 15-20 cm. Konáriky sú v lete zelené, v zime sú oranžovočervené. Chvojník čilský je dvojdomá rastlina. Dužinaté a šťavnaté krémovo biele plody na samičích rastlinách sú jedlé sladkej chuti.
Erigeron chrysopsidis – pochádza zo severozápadu USA, kde rastie na pomerne malom území. Je to veľmi atraktívna nízka skalnička so sýto žltými kvetmi. Sadíme ho na priame slnko do skaliek aj nádob s dobre priepustným neutrálnym substrátom. Kvitne dlho od konca apríla, v máji, až do začiatku júna. Je vysoký okolo 5-10 cm.
Lewisia cotyledon ružová – pochádza zo Severnej Ameriky (SZ Kalifornia, JZ Oregon) kde rastie na severne orientovaných skalnatých svahoch na skalách, suťoviskách, v nízkych trávnatých porastoch na skeletnatých pôdach alebo vo svetlých lesoch v nadmorských výškach od 100 do 2300 m. V skalke ju vysádzame na slnko alebo do mierneho polotieňa na stanovište s dobrou spodnou aj povrchovou drenážou (krčok rastliny treba odsypať štrkom) z neutrálnej alebo kyslej kamennej drte a veľmi priepustným substrátom bez obsahu vápenca! Možno ju vysádzať aj do suchých múrikov alebo miniskaliek v nádobách. Úpalovým polohám sa pri pestovaní lewísií treba vyhýbať. V zime vyžaduje sucho, čo možno dosiahnuť umiestnením nádoby na miesto kde neprší, alebo v skalke rastlinu prikryjeme pred zimou tabuľkou skla alebo priehľadnou plastovou krabičkou od zeleniny či ovocia, ktorá nemá v dne otvory a zaťažíme ju vhodným kameňom. Kvitne v apríli až máji. Niekedy kvitnutie opakuje koncom leta. Aby lewízie dobre kvitli treba ich v období vegetácie pravidelne prihnojovať hnojivami na podporu kvitnutia. Výška rastliny v dobe kvitnutia je okolo 15 cm.
Lewisia cotyledon ružovofialová – v skalke ju vysádzame na slnko alebo do mierneho polotieňa na stanovište s dobrou spodnou aj povrchovou drenážou (krčok rastliny treba odsypať štrkom) z neutrálnej alebo kyslej kamennej drte a veľmi priepustným substrátom bez obsahu vápenca! Možno ju vysádzať aj do suchých múrikov alebo miniskaliek v nádobách. Úpalovým polohám sa pri pestovaní lewísií treba vyhýbať. V zime vyžaduje sucho, čo možno dosiahnuť umiestnením nádoby na miesto kde neprší, alebo v skalke rastlinu prikryjeme pred zimou tabuľkou skla alebo priehľadnou plastovou krabičkou od zeleniny či ovocia, ktorá nemá v dne otvory a zaťažíme ju vhodným kameňom. Kvitne v apríli až máji. Niekedy kvitnutie opakuje koncom leta. Aby lewízie dobre kvitli treba ich v období vegetácie pravidelne prihnojovať hnojivami na podporu kvitnutia. Výška rastliny v dobe kvitnutia je okolo 15 cm.
Ruschia putterillii – sukulentná skalnička z južnej Afriky. Je vhodná na slnečné aj úpalové miesta v skalke aj do miniskaliek v nádobách. Rastie pomaly a vytvára husté nízke kríčky. Vyhovuje je suché stanovište s dobrou drenážou a štrkovito-piesčitou neutrálnou pôdou.Kvitne v máji až júni. Kríčky sú vysoké okolo 20- 25 cm.
Senecio chilensis – starček čilský rastie v Andách od centrálneho Čile až po sever Patagónie na čilskej aj argentínskej strane pohoria. Vyskytuje sa na slnečných svahoch na piesočnatých vulkanických pôdach v nadmorskej výške 100 – 2000 metrov.
V skalke vyžaduje priepustný piesočnato-štrkovitý substrát a dobre drenážované slnečné miesto. Vytvára kríčky vysoké okolo 15 cm. Kvitne v máji až júni sýtožltými astrovitými kvetmi s priemerom 3 cm, ktoré sú na stonkách jednotlivo. Stonky aj čiarkovité listy majú striebornú plsť.
Senecio maulinus – nízky strieborný starček. Je endemitom čílskych Ánd z oblasti jazera Maule. V prírode rastie na slnečných kamenitých úbočiach v nadmorskej výške 1700- 2200 metrov. Mrazuvzdornosť je uvádzaná do -20 stupňov Celzia a znáša snehovú pokrývku. V skalke sa vysádza na slnečné miesta, do priepustného chudobného substrátu (zmes hliny, piesku a štrku). Odoláva suchu a letným teplotám. Vytvára husté strieborné kríčky, vysoké 10-15 cm, ktoré celé leto zdobia sýtožlté kvety.