Acer palmatum „Atropurpureum“ – javor dlaňovitolistý pochádza z východnej Ázie, Japonska a Taiwanu. Forma Atropurpureum sa vyznačuje výrazne červenými listami počas celej doby vegetácie, Vyžaduje dobrú hlinitopiesočnatú pôdu netrálnej až mierne kyslej reakcie. Pôda nemá byť príliš suchá ale ani premokrená. Počas horúčav sa treba vyhnúť zalievaniu na listy, lebo sa môžu poškodiť. Stanovište má byť svetlé no nie úpalové a chránené pred silným vetrom Dorastá do 5-6 metrov, no rastie pomerne pomaly.
Androsace studiosorum rastie v Himalájach v západnej Číne. Je drobnejšieho vzrastu než príbuzná a dobre známa skalnička Androsace sarmentosa. Na pestovanie v skalke nie je náročná. Vysádza sa na svetlé slnečné ale nie úpalové miesto do piesočnato-hlinitého, priepustného substrátu. Substrát má mať rovnomerne mierne vlhký.
Rozrastá sa pomaly, preto je vhodná aj do miniskaliek v nádobách. Vytvára koberčeky zo striebristo chlpatých prízemných listových ružíc. V období kvitnutia je vysoká okolo 5-6 cm. Kvitne v máji hlávkami svetlo- až tmavoružových kvetov.
Aquilegia flabellata „Nana Rosea“ – krásny malý orlíček s ružovobielymi kvetmi ideálny do skaliek. Na pestovanie nie je náročný. Rastie dobre v priepustnej hlinito-piesočnatej pôde v šrbinách medzi skalami alebo na suťových políčkach. Je vhodný aj do nádob. Vyhovuje mu poloha na slnku aj v polotieni. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 10-15 cm.
Chrysanthemum arcticum – rastie na pevnine a ostrovoch okolo Beringovho mora v Rusku, Japonsku, USA a Kanade. V prírode sa vyskytuje na pobreží vo vlhkých brakických biotopoch na štrkovitých pôdach a na skalách, dunách a lúkach v nadmorskej výške 0-100 m. V podmienkach našich záhrad je to na pestovanie nenáročná rastlina cenná neskorým kvitnutím v septembri a októbri. Vysádza sa do väčších skaliek a trvalkových záhonov na slnečné miesta. Stačí jej bežná záhradná pôda. Dorastá do výšky 15-20 cm.
Crocus tommasinianus ‚Roseus‘- jarný krokus s ružovými kvetmi. Ako jeden z prvých poslov jari oživí skalku, kvetinový záhon alebo trávnik v skorom predjarí a poskytuje prvú pastvu pre čmeliaky a včely. Vyžaduje slnečnú polohu a priepustnú, hlinito-piesočnatú pôdu. Kvitne koncom februára a v marci. Je vysoký okolo 10 cm.
Iris reticulata ‚Katharine’s Gold‘ – vzácny krémovo žltý kultivar kosatca sieťkovaného. Vysádza sa do skaliek, na vyvýšené záhony a do nádob. Vyžaduje slnečné miesto s dobrým odtokom vody a priepustný hlinito-piesočnatý substrát. Kvitne koncom februára a v marci veľkými kvetmi na krátkych stonkách. Úzke listy vyrastajú po odkvete a sú vysoké 20 – 30 cm.
Iris reticulata ‚J.S. Dijt‘ – kultivar nízkeho skalkového kosatca sieťkovaného s bordovými kvetmi. Vyžaduje slnečné miesto a dobre priepustnú hlinito-piesočnatú pôdu. Je vhodný do skaliek, na zvýšené záhony alebo do nádob. Kvitne v marci. V období kvitnutia je vysoký 10-15 cm.
Iris reticulata ‘Blue Hill’ – tmavo fialovomodrý kultivar kosatca sieťkovaného. Faly majú bielo -žltú kresbu. Rozkvitá s prvými skorými jarnými cibuľovinami ešte koncom zimy. Cibuľky sa vysádzajú 5-7 cm hlboko na plné slnko do dobre priepustného substrátu na suchšie stanovisko. Začiatkom leta zaťahujú. Za niekoľko rokov vytvoria bohaté trsy. Kvitne vo februári až marci. Dorastá do výšky 12 cm.
Iris reticulata ‘Clairette’ – krásny kultivar kosatca sieťkovaného so svetlomodrým dómom a kontrastnými tmavo kobaltovými falmi s bielou škvrnou. Nežnými kvetmi ozdobí skalku ešte pred príchodom jari. Cibuľky sa vysádzajú 5-7 cm hlboko na plné slnko do dobre priepustného substrátu na suchšie stanovisko. Začiatkom leta zaťahujú. Za pár rokov vytvoria bohaté trsy. Kvitne vo februári až marci. Dorastá do výšky 12 cm.
Iris reticulata ‘Fabiola’ – tmavo kobaltovo modrý kultivar kosatca sieťkovaného. Faly majú výraznú bielu kresbu. Rozkvitá s prvými skorými jarnými cibuľovinami ešte koncom zimy. Cibuľky sa vysádzajú 5-7 cm hlboko na plné slnko do dobre priepustného substrátu na suchšie stanovisko. Začiatkom leta zaťahujú. Za niekoľko rokov vytvoria bohaté trsy. Kvitne vo februári až marci. Dorastá do výšky 12 cm.
Iris reticulata „Frozen Planet“ – sfarbenie kvetov tohto kultivaru kosatca sieťkovaného skutočne pripomína farby ľadovca. Patrí ku vzácnejšie pestovaným kultivarom. Vynikne na skalkách, vyvýšených záhonoch alebo v nádobách. Vyžaduje slnečnú polohu, suchšie podmienky a priepustný hlinito-piesočnatý substrát. Kvitne vo februári až marci. V dobe kvitnutia je vysoký 10 -15 cm.
Linum capitatum – ľan hlavičkatý rastie v Apeninách a horách južnej a juhovýchodnej Európy. V prírode sa vyskytuje na suchých skalnatých stráňach v nadmorskej výške 1500 – 2300 metrov. V skalke sa vysádza na slnečné, stredne suché miesta do priepustného substrátu s obsahom vápnika. Vytvára trsy vysoké v dobe kvitnutia 10-15 cm. Sivozelené prízemné listové ružice majú výšku 5-7 cm. Kvitne od mája do júla.
Mutisia oligodon – jej domovinou sú Andy v centrálnom Čile a Argentíne. V prírode rastie na plnom slnku v nadmorskej výške 1000 -1600 metrov v zníženinách medzi skalnatými hrebeňmi a na dolných častiach svahov.
V záhrade ju možno pestovať v skalke alebo na trvalkových záhonoch. Vyžaduje svetlé ale chladnejšie miesto v ľahkom polotieni a priepustnú hlinito-piesočnatú pôdu, v lete dostatok vlahy. Je to poliehavý poloker dorastajúci do výšky okolo 30 cm. Má kožovité, na okrajoch mierne pichľavé listy so zatočenými úponkami na koncových hrotoch. a veľké pastelovo ružové kvety. Kvitne od začiatku leta až do neskorej jesene. Odoláva mrazom do -20 stupňov Celzia aj dlhotrvajúcej snehovej pokrývke.
Narcissus „Hawera“ – malý bohato kvitnúci krémovožltý narcis. Je vhodný do skaliek aj nádob alebo na predné okraje trvalkových záhonov. Vyžaduje slnečné miesto a priepustnú hlinitopúiesčitú pôdu. Je vysoký do 25 cm, kvitne v apríli až máji.
Ornithogalum nanum – pochádza z Balkánu. V prírode rastie na suchých horských úbočiach.
V záhradách sa toto krásne nízke ornitogalum pestuje podobne ako iné drobné cibuľoviny v skalkách, na vyvýšených záhonoch alebo v nádobách. Vyžaduje slnečnú polohu, priepustný substrát, a suchšie podmienky. Kvitne v marci až apríli, množstvom bielych hviezdicovitých kvetov sediacich celkom na povrchu.
Phlox subulata ‚Maischnee‘- bohato kvitnúci kultivar floxu s veľkými čisto bielymi kvetmi. Na pestovanie je nenáročný. Sadíme ho na plné slnko do priepustnej hlinito-piesočnatej pôdy. Vytvára koberce vysoké v dobe kvitnutia do 10 cm. Kvitne v apríli až máji.
Pulsatilla turczaninowii – endemický poniklec sibírskych stepí s modrými kvetmi. Vyžaduje slnečné suchšie miesto v skalke a priepustnú hlinitopiesočnatú pôdu. Kvitne v apríli až máji. Dosahuje výšku 15-20 cm.
Tulipa ‚Tiny Timo‘ – pôvabný malý tulipán sýto červenej farby s bielym stredom. Je krížencom medzi Tulipa hageri a Tulipa humilis. Uplatní sa v skalkách, nádobách, na vyvýšených záhonoch. Vyžaduje slnko a priepustnú hlinito piesčitú pôdu. Je vysoký 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji.
Tulipa humilis ‚Lilliput‘ – miniatúrny tulipán s veľkými tesne nad zemou stojacimi kvetmi sýto červenej farby. Pestujeme ho na slnečných miestach v ľahkej piesočnatej pôde. Je vysoký len 10 cm. SDoba kvitnutia je marec až apríl.
Tulipa humilis ‚Little Beauty‘ – nízky botanický tulipán s farbami slovenskej trikolóry: biela modrá červená. Je nanáročný na pestovanie. Cibuľky sa vysádzajú sa na plné slnko do priepustnej hlinito-piesčitej pôdy. Hodí sa do skaliek, vyvýšených záhonov, nádob alebo na predné okraje kvetinových záhonov. Je vysoký 10-12 cm. Kvitne v apríli.
Tulipa humilis ‚Violacea Yellow Base‘ – nízky skalkový tulipán s krásnou červenožltou farebnou kombináciou. Vysádza sa na plné slnko do priepustnej hlinitopiesčitej pôdy. Je vhodný do skaliek , nádob aj na predné okraje kvetinových záhonov. Je vysoký 10-15 cm. Kvitne v marci až apríli.
Tulipa montana var. chrysantha – nízky botanický druh tulipánu pochádza z Iránu a Iraku. Je vhodný do skaliek, nádob aj trvalkových výsadieb. Sadíme ho na slnko do priepustnej hlinito-piesočnatej pôdy. Je vysoký 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji.
Tulipa schrenkii – malý botanický tulipán rastie na stepiach Ukrainy, na Kryme, v európskej časti Ruska, v Kazachstane. Má veľké ohnivočervené kvety so žltým lemom. Je vhodný do skaliek aj nádob na plnom slnku. Substrát má mať dobre priepustný hlinitopiesčitý. Je vysoký len 10 cm. Kvitne v apríli.
Verbascum „Letitia“ – veľmi pekný vytrvalý divozel, ktorý je náhodným hybridom medzi Verbascum dumulosum a Verbascum spinosum. Našiel ho W.K. Aslet pri R.H.S. Gardens vo Wisley a pomenoval po svojej manželke. Vyznačuje sa dlhou dobou kvitnutia a mrazuvzdornosťou do -20,5 stupňa Celzia. Potrebuje suchšie slnečné miesto alebo mierny polotieň a hlinitopiesčitú priepustnú pôdu. Hodí sa do skaliek aj kvetinových záhonov. Vytvára stálozelené kríčkovité trsy vysoké 15-30 cm. Listy sú sivozelené plstnaté. Kvitne bohato svetlo žltými kvetmi s červeným stredom celý máj, jún až začiatok júla.