Calla palustris – diablik močiarny rastie v močiaroch po celej severnej pologuli. V záhrade mu vyhovujú plytké okraje jazierok alebo potôčikov v polotieni s hĺbkou vody 5-10 cm. Kvitne v máji až júli. Výška rastliny je 15-25 cm. Rastlina je zasielaná od polovice mája do polovice októbra.
Caltha palustris – záružlie močiarne je pôvodný európsky druh. Skrášli jazierko zavčasu na jar množstvom svietivožltých kvetov. Vysádzame ho na okraje jazierok a potokov s hĺbkou vody 0-5 cm, na slnko aj do tieňa. Kvitne v apríli, dosahuje výšku 25-40 cm.
Darmera peltata (syn.: Peltiphyllum peltatum) – pochádza zo Severnej Ameriky. Rastlina s dekoratívnymi veľkými listami vhodná na okraje jazierok, brehy potôčkov a do rašelinových záhonov, na slnko aj do tieňa. Sadí sa do nulovej hĺbky vody, kvitne v apríli až máji, dosahuje výšku 50-80 cm.
Iris kaempferi „Director Quenet“ – bielo žíhaný modrofialový kosatec vhodný na plytké okraje jazierok, brehy potôčikov, do koreňových čistiarní a mokradných záhonov. Vyžaduje slnečné miesto a trvalo podmočený substrát, ktorým môže byť aj riečny štrk zaplavený vodou. Hĺbka vody pre tento vodný kosatec môže byť od 0 do 5 cm.
Iris kaempferi „Light at Dawn“ – krásna biela odroda japonského vodného kosatca s vlnitým fialovo lemovaným okrajom kvetov na slnečné miesta okrajov jazierok do hĺbky vody 0-5 cm. Kvitne v júni až júli, má výšku okolo 90 cm.
Iris pseudacorus – kosatec žltý je pôvodný európsky druh. Nemal by chýbať na brehu žiadneho záhradného jazierka. Vysádzame ho na slnečné miesta na okrajoch s hĺbkou vody 0-20 cm. Dosahuje výšku 60-80 cm. Kvitne v máji až júni.
Iris pseudacorus „Flore Pleno“ – vzácna plnokvetá forma kosatca žltého. Vysádza sa na plytké okraje jazierok, potokov a aj do koreňových čistiarní. Darí sa mu na slnku aj v polotieni v hĺbke vody 0-20 cm. Kvitne koncom mája až v júni. Dorastá do výšky 50-80 cm.
Myosotis palustris „Alba“ – nezábudka močiarna s bielymi kvetmi. Vysádzame ju na okraje jazierok a potôčkov do hĺbky vody 0-5 cm na slnko aj do polotieňa. Kvitne opakovane od mája do septembra. Je vysoká 15-20 cm.
Nymphaea „Angelique“ – vzácny kultivar minilekna s tmavo ružovými kvetmi do malých až stredne veľkých jazierok do hĺbky 20-50 cm. Je vhodný aj do minijazierok v nádobách. Listy má tiež menšie symetricky okrúhle. Kvitne hojne od mája do konca septembra.
Nymphaea „Firecrest“ – stredne vzrastný kultivar s početnými svetlo ružovými silne voňajúcimi kvetmi pre hĺbku vody 30-50 cm. Rub listov je výrazne tmavo bordový. Je vhodný do menších jazierok a stredných jazierok.
Nymphaea „Froebeli“ – malý kultivar lekna s menšími intenzívne červenými kvetmi do malých až stredne veľkých jazierok do hĺbky 20-50 cm. Je vhodný aj do minijazierok v nádobách. Listy má tiež menšie pozdĺžne mierne pretiahnuté. Kvitne hojne od mája do konca septembra.
Nymphaea „Irene“ – drobný kultivar lekna pre hĺbku vody 20-40 cm, vhodný do malých jazierok alebo na plytšie okraje väčších jazierok. Kvety s úzkymi rovnomerne jemne ružovými lupienkami majú výraznú anízovú vôňu.
Nymphaea „Lucida“ – nezvyčajný červený kultivar lekna s výrazne mramorovanými listami a svietivo červenými kvetmi veľmi charakteristického tvaru pre stredné hĺbky 50-70 cm.
Nymphaea „Perry´s Baby Red“ – stredne vzrastný kultivar lekna s tmavočervenými pivonkovitými kvetmi, ktoré zostávajú otvorené až do večera. Vyžaduje hĺbku 25-35 cm, je vhodný do menších a stredne veľkých jazierok.
Orontium aquaticum – pochádza z výchdnej časti Severnej Ameriky. Potrebuje hĺbku vody 0-40 cm. Niektoré listy sú plávajúce a niektoré vyrastajú nad hladinu nad hladinu do výšky 20-30 cm. Kvitne v apríli až júni žlto-bielymi sviečkovitými súkvetiami.
Prunus laurocerassus – vavrínovec lekársky pochádza z juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Je to veľmi obľúbený stálozelený ker. Pestuje sa na slnku aj v polotieni až tieni. Na pôdu nemá zvláštne nároky. Uplatní sa v zmiešaných výsadbách v skupinách ale aj ako solitérny ker. Vinikajúci je na stálozelené nepriehľadné živé ploty voľne rastúce aj strihané. Rýchlo vytvorí hustý živý plot, ktorý chráni pred neželanými pohľadmi, tlmí hluk a zachytáva prach. Kvitne v máji bielymi sviečkovitými súkvetiami. Voľne rastúci dorastá do výšky 2-5 metrov. Strihaním ho možno udržiavať v želaných rozmeroch lebo veľmi dobre znáša rez.
Apríl, máj a august sú vhodné mesiace na založenie živého plota z vavrínovca lekárskeho. V týchto mesiacoch sú v e-shope v ponuke prostokorenné sadenice vysoké 30-40 cm za výhodnú cenu. Na jeden bežný meter živého plota sa vysádzajú 3-4 rastliny.
Typha laxmannii – menšia úzkolistá pálka vhodná na plytké okraje jazierok na slnku aj v polotieni. Možno ju vysadiť aj do malých jazierok, nie je expanzívna. Dorastá do výšky 100 – 130 cm. Malé hnedé pálky sa objavujú v júli a zostávajú na stvoloch až do zimy. Najvhodnejšia hĺbka vody je pre ňu 5-25 cm.