Calceolaria arachnoidea

Papučka pavučinatá (Calceolaria arachnoidea) – neúnavne kvitnúca novinka v sortimente skalničiek

Krásna, odolná a neuveriteľne dlho kvitnúca je nová skalnička v sortimente záhradníctva Aquabiom Calceolaria arachnoidea. V prírode sa hojne vyskytuje v čilských Andách na vlhších miestach skalnatých svahov, vlhkých suťoviskách a brehoch horských potôčikov vo výškach 1200 až 2600 metrov nad morom.

Napriek svojmu krehkému výzoru, prekvapí pestovateľa skalničiek jednoduchosťou pestovania a odolnosťou. Dostatok slnka, vlahy a priepustný výživnejší substrát ocení neustálou tvorbou nových kvetov od mája až do príchodu mrazov v októbri. Veľmi ozdobné sú však aj jej husto bielo plstnaté podlhovasté listy. Tvarom aj svojím zamatovým povrchom pripomínajú králičie ušká. Narastú z nich bohaté trsy, ktoré vytvárajú v skalke krásny bielo-strieborný efekt a pekne kontrastujú s tmavo bordovými papučkovitými kvetmi. Súkvetia papučiek sa nad listami pôvabne pohupujú aj pri najslabšom vánku na dlhších tenkých rozvetvených stonkách a vnášajú do skalky aj prvok pohybu.

Calceolaria arachnoidea je mrazuvzdorná do -20 stupňov. Znáša aj snehovú pokrývku. Pri dostatku vlahy nemá problém ani s letnými horúčavami.