Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

4

Zobrazených 1–24 z 168 výsledkov.


 • Abies koreana “Silberlocke” – kultivar jedle kórejskej so stočeným, na rube výrazne bielo-strieborným ihličím. Rastie pomaly, vo veku 15 rokov dosahuje výšku okolo 1,2 metra. Vysádza sa ako solitér v malých záhradaách, do skupinových výsadieb, väčších sklaliek. Dekoratívne šišky sa objavujú už na mladých rastlinách.

 • Acer palmatum “Atropurpureum” – javor dlaňovitolistý pochádza z východnej Ázie, Japonska a Taiwanu. Forma Atropurpureum sa vyznačuje výrazne červenými listami  počas celej doby vegetácie, Vyžaduje dobrú hlinitopiesočnatú pôdu netrálnej až mierne kyslej reakcie. Pôda nemá byť príliš suchá ale ani premokrená. Počas horúčav sa treba vyhnúť zalievaniu na listy, lebo sa môžu poškodiť. Stanovište má byť svetlé no nie úpalové a chránené pred silným vetrom Dorastá do 5-6 metrov, no rastie  pomerne pomaly.

 • Adonis vernalis – hlaváčik jarný rastie vo východnej Európe a na západnej Sibíri. Vyžaduje slnečné stanovište a piesčitú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodný do väčších skaliek aj do trvalkových záhonov.Vytvára bohato kvitnúce trsy vysoké 20-25 cm. Kvitne v apríli.

 • Alyssum saxatile – tarica skalná rastie v strednej a východnej Európe. Nenáročná skalničkavhodná na slnečné suché stanovište. Kvitne v máji. Výška rastliny je 20-25 cm.

 • Androsace barbulata – maličký pochybok z Kaukazu. Vysádza sa na miesta s miernym odklonom od slnka do dobre priepustného mierne vlhkého substrátu. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 6 cm.

 • Androsace carnea var. halleri – drodný pochybok pôvodom zo západnej Európy. Vhodný do malých skaliek, miniskaliek v nádobách. Vysádzame ho na slnečné stanovište s mierne vlhkým substrátom. Kvitne v apríli až máji, výška: 6 cm.

 • Androsace sarmentosa – ľahko pestovateľný pochybok z Himalájí. Darí sa mu na slnku aj v polotieni na stredne suchom stanovišti s priepustnou neutrálnou pôdou. Kvitne v apríli až máji. Výška: 3/10 cm.

 • Androsace sempervivoides je endemitom západných Himalájí. Je to veľmi atraktívna a súčasne nenáročná skalnička. Sadíme ju na východné strany skaliek alebo do korýt do dobre priepustného substrátu.  Rozrastá sa pomaly. Kvitne v apríli až máji hlávkovitými súkvetiami ružových kvetov. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 5 cm. Úhľadné pevné listové ružice sú vysoké do 2-3 cm.

 • Anemone multifida – veternica rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach,  vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej  pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.

 • Anemone multifida “Rubra” – forma s červeno ružovými ketmi rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach,  vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej  pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.

 • Anemone silvestris – veternica lesná je náš pôvodný druh. Je vhodná ako podrastová rastlina pod vyššie stromy, do zmiešaných trvalkových záhonov a vačších skaliek. Kvitne v apríli, výška je okolo 15 cm.

 • Anthyllis montana – bôľhoj horský rastie v horách južnej polovice Európy od Pyrenejí až po Balkán a v severnej Afrike. Je to nízka plazivá skalnička s plstnatými sivými listami, s ktorými pekne kontrastujú ružovočervené hlávky kvetov. Vyžaduje slnečnú polohu a priepustnú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodná do skaliek, suchých múrikov, na okraje vyvýšených záhonov aj do nádob. Kvitne v apríli až máji. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.

 • Aponogeton distachyos – aponogeton dvojklasý má pôvodné rozšírenie len v Juhoafrickej republike v provincii Western Cape. Je splanený v Austrálii,  na Novom Zélande, v Anglicku, južnom Francúzsku, Kalifornii a v iných oblastiach južnej Afriky. Rastie v plytkých stojatých a pomaly tečúcich vodách. Obdobia vysychania týchto biotopov prežíva vo forme hľúz, ktoré sú jedlé. Je to veľmi atraktívna vodná rastlina dekoratívna na hladine plávajúcimi oválnymi listami a zaujímavými bielymi dvojklasými súkvetiami stojacimi nad hladinou. Kvety majú príjemnú sladkú vôňu.  Kvitne od polovice jari do polovice leta. Je vhodný do všetkých typov záhradných jazierok aj do regeneračných zón biobazénov do hĺbky vody 40-50 cm na slnečné a polotienisté miesta.

 • Aquilegia canadensis pochádza z lesov a skalnatých úbočí východu Severnej Ameriky. Je to stredne vysoký orlíček, ktorý vytvára košaté bohato kvitnúce trsy s atraktívnymi ohnivočervenými kvetmi. Pestuje sa ľahko v bežnej záhradnej pôde na slnku, v polotieni aj tieni. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 15-25 cm.

 • Aquilegia flabellata “Nana Alba” – bielokvetá forma nízkeho orlíčka. Pestujeme ho na slnku až v polotieni na priepustnom substráte. Kvitne v máji, výška je okolo 14 cm.

 • Aquilegia flabellata “Nana Deep Purple” – pekný kultivar nízkeho orlíčka s fialovočiernym kvetom s bielym stredom. Pestujeme ho na slnku až v polotieni na priepustnom substráte. Kvitne v máji, výška je okolo14 cm.

 • Aquilegia flabellata “Nana” – nízky orlíček pochádza z juhovýchodnej Ázie. Pestujeme ho na slnku až v polotieni na priepustnom substráte. Kvitne v máji, výška je okolo14 cm.

 • Araucaria araucana – araucária andská  pochádza z Chile z horských lesov. V našich podmienkach na južnom a juhozápadnom Slovensku kde ju môžeme pestovať na miestach chránených pred vetrom a zimným slnkom dorastá do výšky 3 až 8 metrov. V zime znáša teploty do -15 stupňov. Mladé rastliny do výšky jedného metra je lepšie pestovať v kvetináči a prezimovať ich v bezmrazej chladnej a svetlej miestnosti. Po dosiahnutí výšky okolo 1- 1,5 metra ju vysadíme na trvalé miesto. V záhrade ju umiestnime v polotieni . Pôdu vyžaduje humóznu a rovnomerne mierne vlhkú. Šišky na strome dozrievajú tri roky. Po dozretí sa na strome rozdpadnú.  Semená sú jedlé. Araukária andská je okrasná svojím nezvyklým exotickým habitusom, sýtou tmavou zeleňou pri báze veľmi širokého šupinatého ihličia aj veľkými šiškami.

 • Arisema sp. – Zástupcovia tohto rodu pochádzajú z východnej Ázie. Sú to hájne byliny, rastúce v polotieni pod stromami v humóznej pôde. Sú vysoké okolo 30-40 cm. Kvitnú v apríli až máji.

 • Armeria juniperifolia Bevan´s – drobná trávnička pochádza z juhozápadnej Európy. Je vhodná do malých skaliek a nádob. Vysádzame ju na slnečné stanovište s priepustným substrátom s neutrálnou drťou. Kvitne v apríli až máji, výška: 6 cm.

 • Armeria juniperifolia Lelekovice – veľmi pekná varieta trávničky z hôr stredného Španielska. Vysádza sa na slnko na stredne suché stanovište s priepustným neutrálnym substrátom. Vytvára kompaktné nízke vankúšiky. V kvete má výšku 6 cm, kvitne v apríli až máji.

 • Arnica rydbergii – rastie v subalpínskom a alpínskom pásme západnej časti Severnej Ameriky. V skalke sa pestuje jednoducho, na slnečnom ale nie úpalovom stanovišti so stredne vlhkou priepustnou pôdou.. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 20- 25 cm.

 • Asimina triloba – semená (seeds) – dnes už aj na Slovensku populárna ovocná drevina s exotickými plodmi známa pod názvom pawpaw, banán severu, indiánsky banán a v Čechách ako moďoul trojlaločný. Asimina trojlaločná pochádza z východu Severnej Ameriky, kde jej plody oddávna využívali indiáni. Nároky na pestovanie sú podobné ako u jabloní. Znesie mrazy minimálne -25 stupňov. Vyžaduje hlbšiu, priepustnú a  výživnú pôdu neutrálnej až mierne kyslej reakcie, znáša však aj mierne vápenaté pôdy. Pôda má byť stále mierne vlhká, preto za sucha treba zabezpečiť zavlažovanie. Mladé rastliny do dvoch rokov treba chrániť pred mrazmi  pod -10 stupňov, vetrom a prudkým slnkom. Ideálny je pre ne polotieň. Staršie rastliny prospievajú aj na plnom slnku. Rozkvitá postupne pomerne veľkými dekoratívnymi  bordovými kvetmi koncom apríla, začiatkom mája súčasne s pučaním listových pukov. Kvety opeľuje hmyz, hlavne muchy a čiastočne vietor. Na úspešné opelenie je potrebné pestovať spolu aspoň 2-3 rastliny vysadené  3-4 metre od seba. Asimina rastie ako strom alebo väčší ker. U nás dorastá do výšky 3-5 metrov. Plody sa tvarom a veľkosťou podobajú na mango. Chuť je lahodná, exotická zmes banánu, manga, jahôd a ananásu s vôňou vanilky. Môžu vážiť až 500 gramov. Maslová, žltá až oranžová dužina zrelých plodov je krémovitá, hladká škrobnatá ako dobre zrelý banán ale šťavnatejšia než banán. Má veľkú výživnú hodnotu, vysoký obsah vitamínov a minerálov. Tmavohnedé až čierne obličkovité semená dlhé do 3 cm sú mierne jedovaté, preto sa nekonzumujú. Plody dozrievajú koncom septembra. Plná zrelosť nastáva keď začnú mäknúť a voňať zvonka po banáne. Zrelé sa dajú skladovať 2 týždne v chladničke. Sú citlivé na otlačenie, preto ich nie je možné dlhšie transportovať a sú určené na priamy konzum v mieste dopestovania. Možno z nich pripraviť aj džemy a rôzne dezerty. Dnes má asimina trojlaločná veľké množstvo odrôd so štandardizovanou kvalitou plodov. Odrody sa vrúbľujú alebo očkujú na semenáče. Ale aj stromy dopestované zo semien dávajú kvalitné plody a ich úrodnosť býva vyššia než u odrôd. Asimina netrpí chorobami ani škodcami. Okrem úžitku z chutných a výživovo hodnotných plodov stromy majú aj okrasnú hodnotu vďaka veľkým tmavozeleným listom, dekoratívnym kvetom aj peknému tvaru koruny.

  Jedno balenie obsahuje 6 kusov semien. Semená sa stratifikujú vo vlhkom piesku v chlade  (0-7 stupňov)  90-120 dní. Na jar ich treba vysiať do vyšších kvetináčov do kvalitného výsevného substrátu a prikryť 1-2 cm vysokou  vrstvou hrubšieho piesku.  Pri teplote 25 stupňov vyklíčia za 20-25 dní. Semenáčiky primerane opatrne zavlažujeme a držíme na chránenom mieste.

 • Berberis thunbergii “Bagatelle” – zakrpatený dráč s červenými lístkami s veľmi pomalým rastom. Je vhodný do skaliek aj nádob na slnku. Na pôdu aj vlahu je nenáročný. Kvitne v apríli. Dorastá do výšky 20 cm.


Zobrazených 1–24 z 168 výsledkov.

Translate »