Abies koreana „Silberlocke“ – kultivar jedle kórejskej so stočeným, na rube výrazne bielo-strieborným ihličím. Rastie pomaly, vo veku 15 rokov dosahuje výšku okolo 1,2 metra. Vysádza sa ako solitér v malých záhradaách, do skupinových výsadieb, väčších sklaliek. Dekoratívne šišky sa objavujú už na mladých rastlinách.
Acer palmatum „Atropurpureum“ – javor dlaňovitolistý pochádza z východnej Ázie, Japonska a Taiwanu. Forma Atropurpureum sa vyznačuje výrazne červenými listami počas celej doby vegetácie, Vyžaduje dobrú hlinitopiesočnatú pôdu netrálnej až mierne kyslej reakcie. Pôda nemá byť príliš suchá ale ani premokrená. Počas horúčav sa treba vyhnúť zalievaniu na listy, lebo sa môžu poškodiť. Stanovište má byť svetlé no nie úpalové a chránené pred silným vetrom Dorastá do 5-6 metrov, no rastie pomerne pomaly.
Adonis vernalis – hlaváčik jarný rastie vo východnej Európe a na západnej Sibíri. Vyžaduje slnečné stanovište a piesčitú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodný do väčších skaliek aj do trvalkových záhonov.Vytvára bohato kvitnúce trsy vysoké 20-25 cm. Kvitne v apríli.
Aethionema oppositifolium – rastie okolo stredozemného mora a v západnej Ázii. V skalke ju vysádzame na suchšie slnečné miesto s dobre priepustnou zeminou s prímesou vápencovej drviny. Pre pomalé rozrastanie je vhodná aj do nádob. Kompaktným habitusom a sivomodrými okrúhlymi listami je atraktívna aj mimo doby kvitnutia. Vytvára nízke koberčeky do výšky 2 cm. Kvitne koncom marca a v apríli celkom prisadnutými svetloružovými kvetmi usporiadanými v hlávkach. Výšku v kvete má do 3-4 cm.
Alyssum saxatile – tarica skalná rastie v strednej a východnej Európe. Nenáročná skalnička vhodná na slnečné suchšie stanovište. Výborne znáša sucho a úpal. Je vhodná do väčších skaliek, do suchých múrikov, na vyvýšené záhony alebo predné okraje trvalkových záhonov. Kvitne v máji záplavou drobných svietivo žltých kvetov, ktorými priláka do záhrady množstvo opeľovačov. Výška rastliny je 20-25 cm.
Androsace ‚Sedlec‘ – krásny drobný pochybok so svetloružovými až skoro bielymi kvetmi. Pestuje sa v skalkách na svetlom mieste odvrátenom od slnka, t.j. na strane otočenej na východ , severovýchod, prípadne severozápad. Pre pomalý rast je veľmi vhodná aj do miniskaliek v nádobách. V tom prípade treba aby bola nádoba umiestnená na dopoludňajšom slnku. Substrát jej vyhovuje priepustný s prímesou neutrálnej kamennej drviny a mierne vlhký. Vytvára pekné kompaktné sýtozelené kopčeky, ktoré zdobia prisadnuté kvietky v marci až apríli. Výška rastliny je 2-3 cm.
Androsace barbulata – maličký pochybok z Kaukazu. Vysádza sa na miesta s miernym odklonom od slnka do dobre priepustného mierne vlhkého substrátu. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 6 cm.
Androsace carnea var. halleri – drodný pochybok pôvodom zo západnej Európy. Vhodný do malých skaliek, miniskaliek v nádobách. Vysádzame ho na slnečné stanovište s mierne vlhkým substrátom. Kvitne v apríli až máji, výška: 6 cm.
Androsace robusta ssp. purpurea – pochádza zo západných Himalájí. V prírode sa vyskytuje na skalnatých svahoch s riedkou trávnatou vegetáciou v nadmorskej výške 3000 až 5000 metrov. V skalke ju sadíme na svetlé miesta chránené pred poludňajším slnkom. Je vhodná aj na pestovanie v miniskalkách v nádobách. Substrát má mať priepustný rovnomerne mierne vlhký. Kvitne v apríli až máji. V kvete má výšku 5-7 cm.
Androsace sarmentosa – ľahko pestovateľný pochybok pôvodom z Himalájí. Darí sa mu na slnku aj v polotieni na nie príliš suchom stanovišti s priepustnou pôdou. Kvitne v apríli až máji. Výška: 3/10 cm.
Androsace sempervivoides je endemitom západných Himalájí. Je to veľmi atraktívna a súčasne nenáročná skalnička. Sadíme ju na východné strany skaliek alebo do korýt do dobre priepustného substrátu. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v apríli až máji hlávkovitými súkvetiami ružových kvetov. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 5 cm. Úhľadné pevné listové ružice sú vysoké do 2-3 cm.
Anemone multifida – veternica rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach, vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.
Anemone multifida „Rubra“ – forma s červeno ružovými ketmi rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach, vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.
Anemone silvestris – veternica lesná je náš pôvodný druh. Je vhodná ako podrastová rastlina pod vyššie stromy, do zmiešaných trvalkových záhonov a vačších skaliek. Kvitne v apríli, výška je okolo 15 cm.
Anthyllis montana – bôľhoj horský rastie v horách južnej polovice Európy od Pyrenejí až po Balkán a v severnej Afrike. Je to nízka plazivá skalnička s plstnatými sivými listami, s ktorými pekne kontrastujú ružovočervené hlávky kvetov. Vyžaduje slnečnú polohu a priepustnú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodná do skaliek, suchých múrikov, na okraje vyvýšených záhonov aj do nádob. Kvitne v apríli až máji. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.
Aponogeton distachyos – aponogeton dvojklasý má pôvodné rozšírenie len v Juhoafrickej republike v provincii Western Cape. Je splanený v Austrálii, na Novom Zélande, v Anglicku, južnom Francúzsku, Kalifornii a v iných oblastiach južnej Afriky. Rastie v plytkých stojatých a pomaly tečúcich vodách. Obdobia vysychania týchto biotopov prežíva vo forme hľúz, ktoré sú jedlé. Je to veľmi atraktívna vodná rastlina dekoratívna na hladine plávajúcimi oválnymi listami a zaujímavými bielymi dvojklasými súkvetiami stojacimi nad hladinou. Kvety majú príjemnú sladkú vôňu. Kvitne od polovice jari do polovice leta. Je vhodný do všetkých typov záhradných jazierok aj do regeneračných zón biobazénov do hĺbky vody 40-50 cm na slnečné a polotienisté miesta.
Aquilegia canadensis pochádza z lesov a skalnatých úbočí východu Severnej Ameriky. Je to stredne vysoký orlíček, ktorý vytvára košaté bohato kvitnúce trsy s atraktívnymi ohnivočervenými kvetmi. Pestuje sa ľahko v bežnej záhradnej pôde na slnku, v polotieni aj tieni. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 15-25 cm.
Aquilegia flabellata „Nana Alba“ – bielokvetá forma nízkeho orlíčka. Pestujeme ho na slnku až v polotieni na priepustnom substráte. Kvitne v máji, výška je okolo 14 cm.
Aquilegia flabellata „Nana Deep Purple“ – pekný kultivar nízkeho orlíčka s fialovočiernym kvetom s bielym stredom. Pestujeme ho na slnku až v polotieni na priepustnom substráte. Kvitne v máji, výška je okolo14 cm.
Aquilegia flabellata „Nana Rosea“ – krásny malý orlíček s ružovobielymi kvetmi ideálny do skaliek. Na pestovanie nie je náročný. Rastie dobre v priepustnej hlinito-piesočnatej pôde v šrbinách medzi skalami alebo na suťových políčkach. Je vhodný aj do nádob. Vyhovuje mu poloha na slnku aj v polotieni. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 10-15 cm.
Aquilegia flabellata „Nana“ – nízky orlíček pochádza z juhovýchodnej Ázie. Pestujeme ho na slnku až v polotieni na priepustnom substráte. Kvitne v máji, výška je okolo14 cm.
Araucaria araucana – araucária andská pochádza z Chile z horských lesov. V našich podmienkach na južnom a juhozápadnom Slovensku kde ju môžeme pestovať na miestach chránených pred vetrom a zimným slnkom dorastá do výšky 3 až 8 metrov. V zime znáša teploty do -15 stupňov. Mladé rastliny do výšky jedného metra je lepšie pestovať v kvetináči a prezimovať ich v bezmrazej chladnej a svetlej miestnosti. Po dosiahnutí výšky okolo 1- 1,5 metra ju vysadíme na trvalé miesto. V záhrade ju umiestnime v polotieni . Pôdu vyžaduje humóznu a rovnomerne mierne vlhkú. Šišky na strome dozrievajú tri roky. Po dozretí sa na strome rozdpadnú. Semená sú jedlé. Araukária andská je okrasná svojím nezvyklým exotickým habitusom, sýtou tmavou zeleňou pri báze veľmi širokého šupinatého ihličia aj veľkými šiškami.
Arisema sp. – Zástupcovia tohto rodu pochádzajú z východnej Ázie. Sú to hájne byliny, rastúce v polotieni pod stromami v humóznej pôde. Sú vysoké okolo 30-40 cm. Kvitnú v apríli až máji.
Armeria alpina – vzácna chránená trávnička rastie v horách Európy (Pyreneje, Alpy, Karpaty, Balkán). V prírode sa vyskytuje na kamenitých svahoch alpínskeho pásma. V skalke sa vysádza na slnečné ale nie úpalové stanovište s priepustným substrátom s kamennou drvinou.. Kvitne v apríli až máji hlávkami ružových kvetov. Bochníčky úzkych trávovitých listov sú vysoké 4 – 6 cm. V kvete má výšku 15 cm.