Aconitum carmichaelii – prilbica Carmichaelova pochádza z východnej Ázie. Je to robustná 100-130 cm vysoká trvalka. Darí sa jej v akejkoľvek pôde, ktorá nie je príliš suchá. Kvitne v septembri až októbri bohatými súkvetiami intenzívne tmavo fialovomodrých kvetov. Vhodná je do pozadia skalky, jazierka do trvalkových záhonov alebo kombinovaných výsadieb s drevinami na slnko aj do polotieňa.
Araucaria araucana – araucária andská pochádza z Chile z horských lesov. V našich podmienkach na južnom a juhozápadnom Slovensku kde ju môžeme pestovať na miestach chránených pred vetrom a zimným slnkom dorastá do výšky 3 až 8 metrov. V zime znáša teploty do -15 stupňov. Mladé rastliny do výšky jedného metra je lepšie pestovať v kvetináči a prezimovať ich v bezmrazej chladnej a svetlej miestnosti. Po dosiahnutí výšky okolo 1- 1,5 metra ju vysadíme na trvalé miesto. V záhrade ju umiestnime v polotieni . Pôdu vyžaduje humóznu a rovnomerne mierne vlhkú. Šišky na strome dozrievajú tri roky. Po dozretí sa na strome rozdpadnú. Semená sú jedlé. Araukária andská je okrasná svojím nezvyklým exotickým habitusom, sýtou tmavou zeleňou pri báze veľmi širokého šupinatého ihličia aj veľkými šiškami.
Aster ericoides ‚Snow Flurry‘ je pôdopokryvná nízka astra. Je vhodná do veľkých skaliek a trvalkových záhonov. Na pestovanie je nenáročná. Stačí jej bežná priepustná záhradná pôda a miesto na slnku po väčšinu dňa. Je cenná neskorým kvitnutím v októbri. Vytvára vankúše vysoké 10-20 cm.
Aster novi-belgii „Patricia Ballard“ – výnimočný kultivar stredne vysokej astry so žiarivo ružovými bohatými súkvetiami. Rastie dobre v každej záhradnej pôde. Je vhodná do stredných častí trvalkových záhonov, do pozadia skaliek, do predzáhradok. Kvitne v septembri až októbri. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 80 cm.
Calceolaria arachnoidea – rastie hojne v Andách v Čile v nadmorskej výške 1200-2300 metrov na slnečných skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do nádob. Pestuje sa ľahko, potrebuje len dostatok slnka, vlahy a výživnejší priepustný neutrálny alebo kyslý substrát. Je mrazuvzdorná do -20 stupňov Celzia. Má svetlé silno plstnaté takmer biele listy a tmavobordové papučkovité kvety na tenkých 12-15 cm vysokých rozvetvených stonkách. Vytvára bohaté trsy a vyznačuje sa mimoriadne dlhou dobou kvitnutia od mája do októbra.
Crocus speciosus „Oxonian“ – krokus jesenný rastie na Kaukaze, v Malej Ázii a v Iráne na slnečných horských lúkach. Kultivar „Oxonian“ vyniká výrazným žilkovaním modrofialovo sfarbených kvetov s veľmi veľkými sýto oranžovými tyčinkami. Na pestovanie je nenáročný. Prospieva na slnku aj v polotieni v bežnej priepustnej záhradnej pôde. Pestuje sa v trávnikoch, kvetinových záhonoch a na skalkách. Kvitne v septembri až októbri. Trávovité listy vyrastajú v neskoršej jeseni až po odkvete a na jar zatiahnu. Je vysoký okolo 15 cm.
Cyclamen hederifolium „Albiflorum“ – bielokvetý kultivar cyklámenu neapolského. Cyklamen pestujeme v dobre priepustnej pôde na suchšom mieste v polotieni, najlepšie pod riedkymi stromami. Výšku má okolo 10-15 cm, kvitne koncom leta a na jeseň od augusta do októbra.
Delosperma „Orange Wonder“ – kultivar delospermy s oranžovými kvetmi, ktorý sa vyznačuje dlhou dobou kvitnutia od mája až do mrazov. Vysádza sa na slnečné miesta do skaliek z nevápencových hornín. Možno ju pestovať aj v nádobách alebo suchých múrikoch. Darí sa jej aj vysadenej do otvoru v poréznom lávovom kameni. Substrát musí byť dobre priepustný minerálny s vysokým obsahom neutrálnej alebo kyslej kamennej drviny a hrubšieho piesku. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.
Delosperma „Sunrise“ – malá delosperma so sýto oranžovými kvetmi. Vysádza sa do skaliek alebo nádob na plné slnko do priepustného štrkovito-piesočnato -hlinitého substrátu bez obsahu rašeliny na dobre drenážované miesto. Na jar a v lete pre bohaté kvitnutie vyžaduje dostatok vlahy. V zime ju treba chrániť pred nadmernou vlhkosťou. Kvitne na jar v máji až júni a na jeseň v septembri až októbri. Vytvára koberce vysoké okolo 5 cm.
Delosperma „White Pearl“ – čistobiela veľmi dobre zimovzdorná delosperma s dlhou dobou kvitnutia od mája až do mrazov. Vysádzame ju na slnečné miesta do skaliek z nevápencových hornín. Možno ju pestovať aj v nádobách a suchých múrikoch. Stanovište musí byť dobre drenážované, substrát dobre priepustný minerálny s vysokým obsahom neutrálnej alebo kyslej kamennej drviny a hrubšieho piesku. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.
Delosperma cooperi – juhoafrický sukulent na plné slnko, vyžaduje minerálny štrkovitopiesčitý, dobre priepustný substrát. Kvitne nepretržite od polovice leta takmer do mrazov veľkými lesklými tmavoružovými kvetmi. Je vysoká 5-7 cm.
Delosperma „Kelaidis“ – veľmi pekný kultivar delospermy s lososovými kvetmi. Pestujeme na teplom slnečnom stanovišti s minerálnym dobre priepustným substrátom so spodnou aj vrchnou drenážnou vrstvou z hrubšieho štrku. V lete dostatok vlahy podporí kvitnutie až do príchodu prvých mrazov. V zime chránime pred vlhkom. Kvitne s prestávkami od mája až do jesene. Vytvára kompaktné vankúšiky vysoké do 5 cm.
Drosanthemum hispidum – sukulentná skalnička na plné slnko a sucho, nenáročná. Sadíme ju do piesčito-štrkovitého substrátu na dobre drenážované miesto. V období vegetácie jej doprajeme viac vlahy. V zime jej zabezpečíme suchý kryt. Veľmi bohato kvitne nepretržite od konca apríla do mrazov. Výška je okolo 7-9 cm.
Echinacea purpurea je trvalka pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Je dobre známa aj ako liečivá rastlina. Prípravky z echinacei slúžia najmä na podporu imunitného systému. V prírode majú kvety prevažne purpurovú farbu. Dnes však už existuje veľa kultivarov echinacei s rôzne sfarbenými kvetmi od bielej, cez krémovú, žltú, oranžovú, červenú, ružovú až po hnedohrdzavú a je aj mnoho odrôd s veľkou rozmanitosťou tvaru kvetov. Echinacea je vhodná do trvalkových záhonov na slnečných miestach alebo len v miernom polotieni. Má rada ľahšie priepustné pôdy. Kvitne od júla do októbra. Dorastá do výšky 40-80 cm.
Erodium petreum rastie v centrálnych Pyrenejách a v juhozápadných Alpách vo Francúzsku. Táto skalnička je zaujímavá svojimi dvojfarebnými kvetmi, ktoré ju zdobia od mája až do októbra, čím sa radí medzi najneúnavnejšie kvitnúce malé trvalky. Sadíme ju na slnečné miesta vo vápencových skalkách do dobre priepustnej pôdy. Dorastá do výšky okolo 15 cm.
Gentiana sino-ornata – horec čínsky alebo jesenný pochádza zo západnej Číny a Tibetu. Vyžaduje svetlé stanovište, chránené pred poludňajším úpalom. Substrát má mať dobre priepustný, rovnomerne mierne vlhký, neutrálny až slabo kyslý vytvorený zo zmesi rašeliny a ťažšej zeminy a hrubého kremičitého piesku. Kvitne v septembri až októbri veľkými žiarivo modrými kvetmi na koncoch poliehavých stoniek.
Gentiana sino-ornata „Eugen’s Allerbester“ – zaujímavá plnokvetá forma horca čínskeho. Vyžaduje neustále vlhkú, kyslú pôdu, svetlé stanovište ale chránené pred poludňajším úpalom. V substráte prídavok kyslej rašeliny a ťažšej nevápenatej zeminy. Kvitne koncom septembra a v októbri veľkými sýto modrými kvetmi na koncoch poliehavých stoniek s úzkymi listami. Rastlina má výšku okolo 10 cm
Gentiana sino-ornata „Lawrence“ – zriedkavá odroda horca čínskeho s tyrkysovomodrými kvetmi. Vyžaduje neustále mierne vlhkú a mierne kyslú pôdu, svetlé stanovište, chránené pred poludňajším úpalom, v substráte prídavok rašeliny a ťažšej zeminy. Kvitne koncom septembra a v októbri veľkými tyrkysovomodrými kvetmi na koncoch poliehavých stoniek.
Iris suaveolens „Rubromarginata“ – miniatúrny kosatec vhodný do miniskaliek aj v nádobách na suché slnečné stanovište s priepustným substrátom. Okraje listov majú červenofialový nádych. Výška rastliny v kvete je 7-8 cm. Kvitne v apríli, často opakuje kvitnutie v októbri.
Jussiaea grandiflora – novinka medzi kvitnúcimi vodnými rastlinami. Rastie na slnku aj v polotieni, kvitne nepretržite od konca jari až do októbra veľkými žiarivo žltými kvetmi. Vysádzame ju do hĺbky 30-40 cm aby bezpečne prezimovala. Výška rastliny je okolo 30 cm. Rastlina je dostupná od konca mája do septembra.
LiIlium formosanum – nízka ľalia s veľkými kvetmi pochádza z Taiwanu. Darí sa jej na slnku až v polotieni v dobre priepustnej mierne kyslej až neutrálnej pôde. Kvitne koncom augusta až začiatkom októbra. V zime potrebuje kryť pred mokrom. Dorastá do výšky 25 až 30 cm.
Mutisia oligodon – jej domovinou sú Andy v centrálnom Čile a Argentíne. V prírode rastie na plnom slnku v nadmorskej výške 1000 -1600 metrov v zníženinách medzi skalnatými hrebeňmi a na dolných častiach svahov.
V záhrade ju možno pestovať v skalke alebo na trvalkových záhonoch. Vyžaduje svetlé ale chladnejšie miesto v ľahkom polotieni a priepustnú hlinito-piesočnatú pôdu, v lete dostatok vlahy. Je to poliehavý poloker dorastajúci do výšky okolo 30 cm. Má kožovité, na okrajoch mierne pichľavé listy so zatočenými úponkami na koncových hrotoch. a veľké pastelovo ružové kvety. Kvitne od začiatku leta až do neskorej jesene. Odoláva mrazom do -20 stupňov Celzia aj dlhotrvajúcej snehovej pokrývke.
Nymphaea ‚Aurora‘ – menší kultivar lekna s premenlivo sfarbenými kvetmi od svetlo oranžových až po meďnatočervené tóny. Je vhodný do malých a stredných jazierok, väčších nádob a do plytkých zón veľkých okrasných jazierok a biobazénov. Optimálna hĺbka vody je 20-50 cm.