Acantholimon caryophyllaceum – rastie v horách v Turecku, na Kaukaze v severnom Iraku a v Iráne. Jeho prirodzeným biotopom sú suché skalnaté stráne na vápencoch v nadmorských výškach 1500 až 2800 m. Patrí do čeľade Plumbaginaceae (olovníkovité). Je to odolný ježatec na plné slnko, sucho a teplo. Ideálna skalnička na južne orientované skalky a suché múriky. Vyžaduje priepustný substrát s vyšším podielom vápencovej drviny a dobrú drenáž. V zime znáša mrazy až do -40 stupňov Celzia. Vytvára úhľadné kompaktné, len pomaly sa rozrastajúce sivozelené kopčeky. Kvitne v júni. Výška rastliny v kvete je 12 cm.
Acantholimon glumaceum rastie v Malej Ázii, na Kaukaze, v Arménsku. Vyžaduje plné slnko, sucho a dobre priepustný substrát s vyšším podielom vápencovej alebo dolomitickej drte. Je vhodný na úpalové stanovištia v skalkách, vyvýšených záhonoch a do suchých múrikov. Kvitne v júni. Rozrastá sa pomerne pomaly, vytvára husté tmavozelené vankúše vysoké okolo 8 cm.
Aethionema grandiflorum – sivutka veľkokvetá – nenáročná skalnička pochádza zo západnej Ázie. Rastie na akejkoľvek priepustnej pôde na slnečnom až úpalovom stanovišti. V kvete má výšku 20-25 cm, kvitne koncom mája až v júni.
Aethionema oppositifolium – rastie okolo stredozemného mora a v západnej Ázii. V skalke ju vysádzame na suchšie slnečné miesto s dobre priepustnou zeminou s prímesou vápencovej drviny. Pre pomalé rozrastanie je vhodná aj do nádob. Kompaktným habitusom a sivomodrými okrúhlymi listami je atraktívna aj mimo doby kvitnutia. Vytvára nízke koberčeky do výšky 2 cm. Kvitne koncom marca a v apríli celkom prisadnutými svetloružovými kvetmi usporiadanými v hlávkach. Výšku v kvete má do 3-4 cm.
Aethionema saxatile – sivuľka skalná rastie v pahorkatinách južnej Euópy a severnej Afriky. Osídľuje slnečné skalnaté úbočia, skalné štrbiny a suťoviská na vápencových podložiach.
V skalke ju sadíme na slnečné suché miesta do priepustného substrátu. Je nenáročná na pôdu, dobre znáša sucho a úpal. Kvitne v máji až júli súkvetiami drobných svetlo až tmavoružových kvetov, dorastá do výšky 6 cm.
Aethionema schistosum – pochádza z Malej Ázie. V skalke ju vysádzame na suché slnečné miesto s dobre priepustnou zeminou s prímesou vápencovej drviny. Kvitne v máji až júni, výška v kvete je do 10 cm.
Allium carinatum susp. pulchellum – vyskytuje sa dnes už pomerne vzácne v celej južnej Európe okrem Iberského polostrova. Rastie na kamenistých pôdach na lúkach a krovinatých svahoch od nížin po horské pásmo.
V záhrade sa pestuje v skalkách a trvalkových záhonoch. Je to nenáročná cibuľovina na slnko alebo do ľahkého polotieňa. Rastie dobre v bežnej záhradnej pôde. V júni až auguste vytvára strapaté vzdušné súkvetia ružových kvetov na stonkách vysokých 15 – 30 cm.
Allium narcisiflorum – botanický druh cesnaku so zvončekovito previsnutými ružovými kvetmi. Pochádza z hôr juhozápadnej Európy. Vyhovuje mu slnečné, suchšie stanovisko. Kvitne v máji až júni, dosahuje výšku 15-20 cm. Patrý k najkrajším okrasným cesnakom.
Androsace ‚Sedlec‘ – krásny drobný pochybok so svetloružovými až skoro bielymi kvetmi. Pestuje sa v skalkách na svetlom mieste odvrátenom od slnka, t.j. na strane otočenej na východ , severovýchod, prípadne severozápad. Pre pomalý rast je veľmi vhodná aj do miniskaliek v nádobách. V tom prípade treba aby bola nádoba umiestnená na dopoludňajšom slnku. Substrát jej vyhovuje priepustný s prímesou neutrálnej kamennej drviny a mierne vlhký. Vytvára pekné kompaktné sýtozelené kopčeky, ktoré zdobia prisadnuté kvietky v marci až apríli. Výška rastliny je 2-3 cm.
Androsace barbulata – maličký pochybok z Kaukazu. Vysádza sa na miesta s miernym odklonom od slnka do dobre priepustného mierne vlhkého substrátu. Kvitne v apríli až máji, výška v kvete je 6 cm.
Androsace carnea var. halleri – drodný pochybok pôvodom zo západnej Európy. Vhodný do malých skaliek, miniskaliek v nádobách. Vysádzame ho na slnečné stanovište s mierne vlhkým substrátom. Kvitne v apríli až máji, výška: 6 cm.
Androsace sarmentosa – ľahko pestovateľný pochybok pôvodom z Himalájí. Darí sa mu na slnku aj v polotieni na nie príliš suchom stanovišti s priepustnou pôdou. Kvitne v apríli až máji. Výška: 3/10 cm.
Androsace sempervivoides je endemitom západných Himalájí. Je to veľmi atraktívna a súčasne nenáročná skalnička. Sadíme ju na východné strany skaliek alebo do korýt do dobre priepustného substrátu. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v apríli až máji hlávkovitými súkvetiami ružových kvetov. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 5 cm. Úhľadné pevné listové ružice sú vysoké do 2-3 cm.
Androsace studiosorum rastie v Himalájach v západnej Číne. Je drobnejšieho vzrastu než príbuzná a dobre známa skalnička Androsace sarmentosa. Na pestovanie v skalke nie je náročná. Vysádza sa na svetlé slnečné ale nie úpalové miesto do piesočnato-hlinitého, priepustného substrátu. Substrát má mať rovnomerne mierne vlhký.
Rozrastá sa pomaly, preto je vhodná aj do miniskaliek v nádobách. Vytvára koberčeky zo striebristo chlpatých prízemných listových ružíc. V období kvitnutia je vysoká okolo 5 cm. Kvitne v máji hlávkami svetlo- až tmavoružových kvetov.
Anemone multifida „Rubra“ – forma s červeno ružovými ketmi rozšírená v arktických, subarktických a alpínskych oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Rastie na trávnatých aj krovinatých stráňach, vo svetlých lesoch aj na skalnatých svahoch. Je vhodná do skaliek aj do hájnych partií v záhradách a parkoch na slnko aj do polotieňa. Na pôdu je nenáročná, rastie bez problémov v bežnej záhradnej pôde. Je vysoká okolo 10-15 cm. Kvitne v apríli až máji. Je to liečivá rastlina s antireumatickými účinkami.
Antennaria dioica ‚Rubra Nana‘ – nižšia forma plešivca s menšími listovými ružicami a celkovo pomalším rastom než základný druh, ktorý rastie v horách Európy. Pestujeme ho na slnečnom stredne suchom mieste s priepustnou zeminou. Kvitne v máji až júni sýtoružovými súkvetiami, ktoré pekne kontrastujú so sivozelenými lesklo plstnatými listami.. Výška v kvete je do 10 cm.
Anthyllis montana – bôľhoj horský rastie v horách južnej polovice Európy od Pyrenejí až po Balkán a v severnej Afrike. Je to nízka plazivá skalnička s plstnatými sivými listami, s ktorými pekne kontrastujú ružovočervené hlávky kvetov. Vyžaduje slnečnú polohu a priepustnú pôdu s obsahom vápnika. Je vhodná do skaliek, suchých múrikov, na okraje vyvýšených záhonov aj do nádob. Kvitne v apríli až máji. Vytvára vankúše vysoké okolo 10 cm.
Aquilegia flabellata „Nana Rosea“ – krásny malý orlíček s ružovobielymi kvetmi ideálny do skaliek. Na pestovanie nie je náročný. Rastie dobre v priepustnej hlinito-piesočnatej pôde v šrbinách medzi skalami alebo na suťových políčkach. Je vhodný aj do nádob. Vyhovuje mu poloha na slnku aj v polotieni. Kvitne v apríli až máji. Dorastá do výšky 10-15 cm.
Armeria juniperifolia Bevan´s – drobná trávnička pochádza z juhozápadnej Európy. Je vhodná do malých skaliek a nádob. Vysádzame ju na slnečné stanovište s priepustným substrátom s neutrálnou drťou. Kvitne v apríli až máji. Vytvára bochníčky vysoké okolo 6 cm.
Armeria juniperifolia Lelekovice – veľmi pekná varieta trávničky z hôr stredného Španielska. Vysádza sa na slnko na stredne suché stanovište s priepustným neutrálnym substrátom. Vytvára kompaktné nízke vankúšiky. V kvete má výšku 4-5 cm. Kvitne v apríli až máji svetloružovými hlávkami.
Asperula gussonii – pochádza z juhu Talianska a Sicílie. Pestuje sa v skalkách, suchých múrikoch aj korytách. Je to nízka, kompaktná skalnička na suché stanovište a plné slnko. Vysádza sa do štrbín medzi kamene alebo do suťoviska do priepustného štrkovitého substrátu. Vytvára husté sýto zelené machu podobné bochníčky až koberce vysoké 2-3 cm. V máji až júni sú husto pokryté svetloružovými štvorpočetnými kvetmi.
Aster novi-belgii „Patricia Ballard“ – výnimočný kultivar stredne vysokej astry so žiarivo ružovými bohatými súkvetiami. Rastie dobre v každej záhradnej pôde. Je vhodná do stredných častí trvalkových záhonov, do pozadia skaliek, do predzáhradok. Kvitne v septembri až októbri. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 80 cm.
Astilbe chinensis „Pumila“ pochádza z Himalájí z Tibetu. Je to na pestovanie jednoduchá nenáročná rastlina. Používa sa ako skalnička na polotienistých až tienistých častiach skaliek, ale pri dostatku vlahy dobre prospieva aj na slnečných miestach. Hodí sa aj na predné okraje trvalkových záhonov alebo k okrajom záhradných jazierok a potôčikov. Stačí jej bežná výživnejšia a mierne vlhká záhradná pôda. Má dlhú dobu kvitnutia od júla do septembra. Dosahuje výšku 15-20 cm.
Bergenia cordifolia „Flirt“- jeden z najmenších kultivarov bergenie so svietivými lososovoružovými kvetmi, do väčších skaliek, do nádob aj trvalkových záhonov. Sadí sa na slnko alebo do polotieňa do priepustnej záhradnej pôdy. Pôda má byť mierne vlhká. Kvitne v apríli až máji. Dosahuje výšku 15-20 cm.