Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

hnedá

Zobrazuje sa všetkych 15 výsledkov


 • Araucaria araucana – araucária andská  pochádza z Chile z horských lesov. V našich podmienkach na južnom a juhozápadnom Slovensku kde ju môžeme pestovať na miestach chránených pred vetrom a zimným slnkom dorastá do výšky 3 až 8 metrov. V zime znáša teploty do -15 stupňov. Mladé rastliny do výšky jedného metra je lepšie pestovať v kvetináči a prezimovať ich v bezmrazej chladnej a svetlej miestnosti. Po dosiahnutí výšky okolo 1- 1,5 metra ju vysadíme na trvalé miesto. V záhrade ju umiestnime v polotieni . Pôdu vyžaduje humóznu a rovnomerne mierne vlhkú. Šišky na strome dozrievajú tri roky. Po dozretí sa na strome rozdpadnú.  Semená sú jedlé. Araukária andská je okrasná svojím nezvyklým exotickým habitusom, sýtou tmavou zeleňou pri báze veľmi širokého šupinatého ihličia aj veľkými šiškami.

 • Crocus imperati ‚De Jager‘ –  veľmi skorý jarný krokus so zaujímavými  dvojfarebnými kvetmi. Ako jeden z prvých poslov jari oživí skalku, kvetinový záhon alebo trávnik v skorom predjarí a poskytuje prvú pastvu pre čmeliaky a včely. Vyžaduje slnečnú polohu a priepustnú, stredne úživnú pôdu. Kvitne koncom februára až v marci. Kvety sú  zvnútra svetlofialové, zvonka pastelovo  béžové s tmavofialovými zvislými  tenkými prúžkami.  Je vysoký 8-10 cm.

 • Digitalis lanata – náprstník vlnatý  pochádza z Balkánu, kde rastie v riedkych svetlých lesoch, na ich okrajoch a na lúkach. V záhradách sa táto liečivá rastlina uplatní v kvetinových záhonoch, na pozadí väčších skaliek a v zmiešaných výsadbách medzi drevinami. Vysádza sa na slnko alebo do polotieňa do priepustnej záhradnej pôdy. Kvitne v júni až júli vysokými súkvetiami bielo-hnedých kvetov. Dorastá do výšky 40-80 cm.

 • Ephedra chilensis – chvojník čilský je endemitom strednej oblasti  Čile  kde rastie v Andách aj na priľahlej argentínskej strane pohoria.  Vyskytuje sa na slnečných svahoch na piesočnatých vulkanických pôdach v nadmorskej výške 300 – 3850 metrov.

  V skalke mu vyhovuje priepustný hlinito -piesočnato-štrkovitý substrát a dobre drenážované svetlé miesto. Vytvára kríčky vysoké okolo 15-20 cm. Konáriky sú v lete zelené, v zime sú oranžovočervené. Chvojník čilský je dvojdomá rastlina. Dužinaté a šťavnaté krémovo biele plody na samičích rastlinách sú jedlé sladkej chuti.

 • Escobaria sneedii var. leei pochádza zo Severnej Ameriky, kde sa vyskytuje roztrúsene na púšti Chihuahua. Rastie na hrebeňoch vápencových hôr v puklinách skál na sever orientovaných svahoch, zriedkavo aj  na plytkých kamenitých vápencových pôdach s riedko rastúcimi krovinami v nadmorskej výške 1400-1800 metrov.

  V našich podmienkach je tento zaujímavý krásny  kaktus mrazuvzdorný, odolný a dobre pestovateľný. Pestuje sa v skalkách  spolu s inými mrazuvzdornými  sukulentami. Skalka musí byť dobre oddrenážovaná,  s veľmi dobre priepustným štrkovito-piesočnatým substrátom. Pre pomalý kompaktný rast je veľmi vhodný aj do miniskaliek v nádobách, kde sa kombinuje s inými sukulentmi s podobnými nárokmi. Prirastá skutočne veľmi pomaly tým, že pribúdajú nové  drobné husto nahlúčené telá a stredové najstaršie kmene sa pomaly zväčšujú. Pri veľmi starých jedincoch môže byť v jednom trse aj viac než sto  kmeňov.  Celý kaktus je husto pokrytý  veľmi krátkymi mäkkými bielymi ostňami. Kvitne v apríli až máji ružovo-hnedými kvetmi na vrcholoch kmeňov.  Plody sú zelené až červené. Staršie trsy môžu niekedy dosahovať výšku okolo 25 cm, ale väčšinou sú nižšie okolo 10 cm .

 • Glyceria maxima ‘Variegata’ – okrasná vodná tráva s bielo panašovanými listami. Vysádza sa na okraje jazierok do hĺbky vody 5-20 cm na slnko aj do polotieňa. Vytvorí hustý porast, ktorý potlačuje rast vláknitých rias v plytkých zónach jazierok. Je vhodná aj do koreňových čistiarní. Dorastá do výšky okolo 40 cm.

 • Hippuris vulgaris – rastie v miernom pásme severnej pologule. Je vhodný na okraje jazierok s hĺbkou vody 10-40 cm. Môže sa použiť aj ako filtračná  a okysličujúca rastlina keď sa vysadí do hĺbky 100-120 cm a rastie ako ponorená rastlina. Lístky na ponorených častiach rastliny sú  mäkké, dlhšie, trocha širšie a majú bronzové sfarbenie.  Lístky na vynorených stonkách sú krátke, tuhšie  a sviežo zelené. Dorastá do výšky 30-40 cm nad hladinu v prípade, že  je vysadený v plytkej vode.. Kvitne v máji až júni nenápadnými drobnými hnedými kvietkami.

 • Iris barbata Nana ‚Gingerbread Man‘ – kultivar nízkeho veľkokvetého kosatca. Je vhodný do väčších skaliek a trvalkových záhonov. Na pestovanie je nenáročný. Potrebuje dostatok slnka a bežnú záhradnú priepustnú pôdu. Kvety sú škoricovohnedé s nápadnými modrými kefkami. Kvitne v apríli až máji. Je vysoký  20-25 cm.

   

 • Iris pseudacorus „Phil Edinger“ – velmi efektný kultivar so sýtožltými kvetmi s čokoládovohnedým žilkovaním. Hĺbku vody má mať 0-15 cm, je vysoký okolo 100 cm, kvitne v máji až júni.

 • Picea abies ‚Acrocona Nana‘  –  atraktívny čarovník smreka obyčajného. Je charakteristický tým, že sa na ňom tvoria početné  malé šišky, ktoré sú najprv  ružové  a neskôr zhnednú.  Na pestovanie je nenáročný, vyhovuje mu bežná priepustná záhradná pôda a poloha na slnku alebo v polotieni. Rastie pomaly, preto je vhodný do malých záhrad alebo predzáhradok a do väčších skaliek.

 • Scirpus lacustris – škripinec jazerný rastie v Európe a arktickom pásme celej severnej pologule. Používa sa na okraje jazierok s hĺbkou vody 0-30 cm na slnko aj do polotieňa. Má dlhé tuhé listy s kruhovým prierezom. Na ich koncoch sú koncom jari hnedé súkvetia. Dorastá do výšky 100-150 cm. Je to výborná čistiaca rastlina aj do biobazénov a koreňových čistiarní.

 • Typha angustifolia – pálka úzkolistá sa vyskytuje  v Európe, Severnej Amerike, Severozápadnej Afrike a  v Austrálii.  Je tov ysoká pálka s úzkymi listami a veľmi dlhými úzkymi pálkami. Vhodná na pozadie stredných a veľkých jazierok. Dorastá do výšky 170-200 cm.  Kvitne v lete, pálky pretrvajú do zimy. Je vhodná pre hĺbku vody 25-50 cm.

 • Typha latifolia – je rozšírená v Európe, Severnej a Južnej Amerike a severrozápadnej Afrike.. Pálka širokolistá je  vhodná ako zadná kulisa do stredne veľkých a veľkých jazierok. Vysádzame ju na slnečné brehy jazierok do hĺbky vody 20-40 cm. Výborná rastlina do koreňových čistiarní. Dorastá do výšky 150 -180 cm. Kvitne v júli. Hnedé pálky zdobia jazierko aj v zime.

 • Typha laxmannii – rastie v Európe a Ázii. Jej pôvodný areál v Európe sa nachádzal okolo Čierneho mora a v juhozápadnom Rusku. Je to  menšia úzkolistá pálka vhodná na plytké okraje jazierok na slnku aj v polotieni. Možno ju vysadiť aj do malých jazierok, nie je expanzívna. Je vhodná aj do koreňových čistiarní. Dorastá do výšky 100 – 130 cm. Malé hnedé pálky sa objavujú v júli a zostávajú na stvoloch až do zimy. Najvhodnejšia hĺbka vody je pre ňu  5-25 cm.

 • Typha minima – pálka najmenšia rastie v Európe a Ázii. Je vhodná na plytké okraje jazierok do malých jazierok aj nádob. Sadíme ju do hĺbky 0-5 cm.  Kvitne v júni až júli zaujímavými guľovitými súkvetiami. Výška 50-70 cm.


Zobrazuje sa všetkych 15 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Svetelné podmienky

 • chrániť pred poludňajším úpalom
 • odklon od slnka
 • polotieň 6
 • slnko 14
 • slnko dopoludnia
 • tieň
Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »