Aponogeton distachyos - aponogeton dvojklasý

Aponogeton distachyos

Aponogeton distachyos – aponogeton dvojklasý je  zaujímavou raritou v ponuke vodných rastlín z vodnej škôlky záhradníctva Aquabiom. Zoznámte sa s ním.

Pôvodný výskyt mal  aponogeton dvojklasý len v Juhoafrickej republike v provincii Western Cape. V súčasnosti je  splanený v Austrálii,  na Novom Zélande, v Anglicku, južnom Francúzsku, Kalifornii a vo viacerých oblastiach južnej Afriky. Pôvodné biotopy v Juhoafrickej republike postupne ubúdajú a tak jeho ochrana v pôvodnom areále výskytu začína vyžadovať zvýšenú pozornosť.

Rastie v plytkých stojatých a pomaly tečúcich vodách. Obdobia vysychania týchto biotopov prežíva vo forme hľúz, ktoré sú jedlé  a sú potravou pre ľudí aj zvieratá. Je to veľmi atraktívna vodná rastlina dekoratívna na hladine plávajúcimi oválnymi listami a zaujímavými bielymi dvojklasými súkvetiami stojacimi nad hladinou. Kvety majú príjemnú sladkú vôňu.  Kvitne od polovice jari do polovice leta a v neskoršej jeseni. Je vhodný do všetkých typov záhradných jazierok aj do regeneračných zón biobazénov do hĺbky vody 40-50 cm na slnečné a polotienisté miesta. Vyznačuje sa dlhou dobou kvitnutia a opakovaným kvitnutím. 

Aponogeton dvojklasý možno pestovať v našich podmienkach v hĺbke 40-50 cm. Treba ho vysadiť do väčšieho kvetináča do ílovitého substrátu a prihnojiť pomaly pôsobiacim hnojivom napríklad pre lekná, ktoré sa umiestni po vnútornom obvode kvetináča do polovice jeho výšky. Postup výsadby je rovnaký ako u lekien. Aponogeton vyžaduje slnečné miesto alebo len mierny polotieň.