Anemopsis californica pochádza z juhozápadnej časti Severnej Ameriky. Je to atraktívna vlhkomilná rastlina s veľkými bielymi kvetmi neobvyklého tvaru. V záhrade anemopsis vysádzame na slnečné stanovište na okraje jazierok, potôčikov alebo do mokradných záhonov či miesta s trvalo vlhkou pôdou. Kvitne v auguste až septembri. Dorastá do výšky 30-40 cm.
Bletilla striata – krásna terestrická orchidea z Ďalekého východu. Jej domovinou je Japonsko, Kórea, Myanmar a stredná Čína. V prírode rastie na okrajoch vlhkých lesov a na lesných čistinkách v humóznych piesočnatých pôdach.
V záhradách sa pestuje na vlhkých miestach v polotieni v dobre priepustnom humóznom substráte. Je vhodná aj na okraje jazierok do nulovej hĺbky vody. V tomto prípade vodu v zime necháme klesnúť nižšie, aby hľuzy v zime mali suchší substrát. Rastlina je mrazuvzdorná do -23 stupňov Celzia. Treba jej však zabezpečiť suchšie zimovanie. Výborne sa osvedčilo zakrytie hrubšou vrstvou lístia a navrch prekrytie vodonepriepustnou fóliou. Kvitne v máji až júni ružovými , vzácnejšie bielymi kvetmi, dorastá do výšky 30-40 cm.
Corthusa matthioli „Alba“ – vzácna bielokvetá forma kortúzi Matthioliho. V skalke ju vysádzame na vlhké miesta odklonené od slnka a do polotieňa. Kortúza má rada humózne vlhké pôdy. Kvitne v máji až júni. Je vysoká okolo 15 – 20 cm.
Horminium pyrenaicum – šalvijka pyrenejská rastie v juhozápadnej Európe v Pyrenejách, JZ Alpách a Apeninách. Vyskytuje sa na horských lúkach, skalnatých svahoch aj v riedkych lesoch horského a subalpínskeho pásma hlavne na vápencoch. Je vhodná do skaliek aj korýt na slnečné ale nie príliš suché a úpalové miesta. Obľubuje vápenaté priepustné pôdy. Vytvára trsy vysoké v dobe kvitnutia 15-25 cm. Kvitne v máji až septembri. Sfarbenie kvetov je variabilné od svetloružovej až po tmavo modrofialovú.
Lychnis flos-jovis – kukučka jovišova pochádza z centrálnych Álp z nadmorských výšok 1000 až 2400 metrov. V skalke sa táto nenáročná skalnička pestuje jednoducho na slnečnom alebo polotienistom mieste v mierne vlhkom priepustnom substráte. Má veľké sýto ružové kvety, ktoré pekne kontrastujú so širokými bielo plstnatými svetlozelenými listami. Kvitne v máji až júni. V dobe kvitnutia je vysoká okolo 12-15 cm.
Lysichiton camtschatcensis – rastie na Kamčatke, vo východnej Sibíri a v Japonsku. Vysádzame ho na okraje jazierok alebo potôčkov do hĺbky vody 0-3 cm. Väčšie zatopenie, hlavne v zime mu neprospieva. Kvitne v apríli až máji. V období kvitnutia má výšku 20 cm, trs listov v lete dorastá do výšky až 50-70 cm..
Penstemon hirsutus – pochádza zo Severnej Ameriky. Na pestovanie je nenáročný. Darí sa mu na slnku aj v polotieni v bežnej záhradnej pôde. Kvitne v máji. V kvete má výšku 30 cm.
Primula denticulata ‚Rubín‘ – kultivar prvosienky zúbkatej s krásnymi tmavo purpurovými guľovitými súkvetiami. Možno ju pestovať na vlhkých miestach v skalke alebo na brehoch jazierok a potôčikov aj v močiarnych záhonoch v takzvanej nulovej hĺbke vody – v podmáčanej zóne. Vyhovuje jej slnko aj polotieň. Kvitne v apríli. V dobe kvitnutia je vysoká 15-20 cm.
Pulsatilla vulgaris – fialový poniklec veľkokvetý vysádzame na slnečné, suché miesta v skalkách do priepustného substrátu s prídavkom vápencovej drviny. Kvitne v apríli. Vytvára trsy vysoké okolo 20 cm.
Trollius x Cultorum „Earliest of All“ – včasne rozkvitajúci kultivar hlaváča so sýto žltými kvetmi. Vysádzame ho na okraje jazierok, potokov alebo do prirodzených a umelých bažiniek na slnko aj do polotieňa. Kvitne v apríli až máji, vysoký je 20-30 cm.