Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

3-4 cm

Zobrazuje sa všetkych 22 výsledkov


 • Arnica montana –  arnika horská rastie v horských oblastiach Európy. V prírode sa vyskytuje vždy na kyslých pôdach na lúkach, vresoviskách, okrajoch lesov a v kosodrevine. V skalke ju možno pestovať na miestach s dopoludňajším slnkom  v kyslom a priepustnom substráte,  ktorý udržiavame rovnomerne mierne vlhký.  Kvitne v lete od júna do augusta sýtožltými kvetmi na 20-50 cm vysokých stonkách.

  Arnika horská je liečivá rastlina so širokým spektrom liečivých účinkov.

 • Chaetanthera chilensis – krásna nízka chetanthera z Ánd v strednom Čile. Rastie na slnečných skalnatých svahoch vo výške okolo 2000 metrov nad morom. V skalke ju treba vysadiť na slnečné a dobre oddrenážované miesto do minerálneho piesočnato – štrkovitého substrátu bez obsahu vápnika.  Vytvára nízke pritlačené kobercovité  porasty vysoké len 2-4 cm. Kvitne v júli až auguste žiarivými sírovo  žltými celkom prisadnutými kvetmi. Listy majú svetlý  modrastozelený pastelový odtieň a jemne zúb´katý okraj.

 • Delosperma „Lavender“ – novší kultivar delospermy so svetlofialovými kvetmi. Pestujeme ju na teplom slnečnom stanovišti so štrkovito-piesčitým  substrátom a spodnou aj vrchnou drenážnou vrstvou z ostrého drobného štrku. V lete dostatok vlahy podporí bohaté kvitnutie. V zime chránime ju pred vlhkom. Kvitne s prestávkami od mája až do jesene. Vytvára  koberce vysoké do 4 cm.

 • Delosperma „Topaz“ – pomaly sa rozrastajúca drobná delosperma. Ako všetky jej príbuzné vyžaduje slnečné, dobre drenážované stanovište a minerálny piesočnato-štrkovitý substrát bez obsahu rašeliny. Kvitne v máji až júni. Výška rastliny je 4 cm. V zime ju chránime krytom proti dažďu.

 • Delosperma dyeri „Red Mountain“ – atraktívny kultivar delospermy s veľkými tehlovočervenými kvetmi s krémovým stredom. Pôvodný prírodný druh rastie v Južnej Afrike v Dračích horách. Pestuje sa na skalkách, v suchých múrikoch  alebo v nádobách na plnom slnku. Substrát má mať veľmi dobre priepustný  len z minerálnych zložiek – piesku, drobného štrku z nevápencových hornín s malou prímesou piečitohlinitej pôdy. Obsah rašeliny v substráte spôsobuje v zime uhnívanie rastliny. Kvitne od mája do septembra. Nedostatok vlahy aj slnka v období vegetácie zoslabuje tvorbu kvetov. Vytvára koberce vysoké 3-4 cm.

 • Dianthus freynii – je endemitom Dinárskych vrchov v Hercegovine. V prírode rastie na vápencových skalách a kamenitých svahoch v nadmorskej výške 1900 až 2200 metrov. Vysádza sa do skaliek, suchých múrikov a korýt. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa a dobre priepustný substrát s vápencovou drvinou. Vytvára husté kompaktné vankúšiky vysoké v dobe kvitnutia 4-7 cm. Rozrastá sa pomaly. Kvitne v máji až júni.

 • Edraianthus dinaricus  je endemitom hôr nad pobrežím Jadranu v Chorvátsku. Rastie tu  v štrbinách vápencových skál na slnečných skalnatých svahoch.  Vysádza sa do skaliek a miniskaliek v nádobách  medzi vápencové kamene alebo priamo do otvorov v mäkkom travertíne – penovci. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa, štkovitý substrát a dobrý odtok vody. Vytvára nízke trsíky  tenkých striebristo-zelených trávovitých listov. Fialovomodré kvety sú na stonkách dlhých  2-3 cm  jednotlivo. Kvitne koncom mája a v júni.

 • Edraianthus vesoviciii je endemitom južných pohorí Čiernej Hory. V prírode rastie na skalách, kamenitých svahoch  a suťoviskách v spoločenstvách nízkych tráv. V skalke ho treba vysadiť na slnečné miesto s dobrým odtokom vody. Kvitne v máji. V dobe kvitnutia je  4-5 cm vysoký.

 • Gentiana acaulis „Alba“ (syn.: Gentiana kochiana „Alba“) – bielokvetá forma horca bezbyľového, ktorý rastie v horách Európy. Vysádza sa do skaliek a miniskaliek v nádobách na svetlé slnečné ale nie úpalové miesta. Substrát má byť priepustný, humózny s prímesou ťažšej zeminy, mierne vlhký. Kvitne v apríli až máji. V kvete má výšku 7-8 cm.

   

   

 • Globularia incanescens  je endemitom severných Apenín. Rastie na slnečných kamenitých svahoch a v puklinách skál. Je to krásna nízka gulička, ideálna do skaliek, suchých múrikov aj miniskaliek v nádobách.  Vyžaduje suchšie miesto kde je slnko po väčšinu dňa. Substrát má byť dobre priepustný s prídavkom ostrej vápencovej drviny. Kvitne v máji až júni pôvabnými svetlofialovými huňatými súkvetiami. Rozrastá sa pomaly. Vysoká je len okolo 4-5 cm.

 • Montiopsis gayana patrí do čeľade portulacaceae. Jeho domovinou sú Andy v strednom Čile, kde rastie  vo výške 500-2000 nad morom na slnečných planinách a svahoch. Uvádza sa mu mrazuvzdornosť do -5 stupňov Celzia. Kvitne hneď v prvom roku po vyklíčení. Tvorí dostatok ľahko klíčiacich semien na samoobnovu po zime. Možno ho pestovať aj v miniskalkách v nádobách, ktoré na zimu uložíme v priestore, kde neklesá teplota pod -5 stupňov. Staršie rastliny potom bohatšie kvitnú. Vyžaduje dobrú drenáž a veľmi priepustný hlinito-piesočnato-štrkovitý substrát. Vyžaduje slnko po väčšinu dňa.  Kvitne od polovice jari do neskorého leta tmavo magentovými kvetmi s hodvábnym leskom na stonkách vysokých okolo 12 cm. /zke listy, stonky aj kališné lístky sú jemne chlpaté. Vytvára trsy vysoké do 15 cm.

 • Montiopsis sericea – skalnička z čeľade portulacaceae pochádza zo stredného Čile, kde rastie v horách vo výške 500-2000 nad morom na suchých slnečných stráňach. Uvádza sa pre ňu mrazuvzdornosť do -5 stupňov Celzia. Kvitne hneď v prvom roku po vyklíčení. Tvorí dostatok ľahko klíčiacich semien na samoobnovu po zime. Možno ju však pestovať aj v miniskalkách v nádobách, ktoré na zimu uložíme v priestore, kde neklesá teplota pod -5 stupňov. Staršie rastliny potom bohatšie kvitnú. Vyžaduje dobrú drenáž a veľmi priepustný hlinito-piesočnato-štrkovitý substrát. Vysádza sa na plné slnko. Výborne znáša sucho a úpal. Kvitne od polovice jari do neskorého leta veľkými magentovými kvetmi s hodvábnym leskom. Listy sú úzke čiarkovité jemne chlpaté. Kališné lístky kvetov sú husto pokryté dlhšími striebormými chĺpkami, ktoré sa na slnku intenzívne lesknú. Vytvára kompaktné striebristé chlpaté bochníčky vysoké okolo 4-6 cm.

 • Narcissus „Jetfire“ –  drobný botanický narcis  so žltou  korunkou a sýto oranžovou rúrkou. Sadíme ho do skaliek aj trvalkových záhonov na slnko alebo do mierneho polotieňa do priepustnej záhradnej pôdy. Kvitne v marci  až apríli. Je vysoký 20 cm.

 • Phlox ´Joanis Blood´ – nízky plazivý flox s nežne svetloružovými kvetmi vločkového tvaru. Vysádza sa na slnečné miesta v skalkách, na vyvýšené záhony aj do nádob.  Substrát má byť priepustný piesočnato-hlinitý. Má nízky kobercovitý rast. Do šírky sa rozrastá pomerne pomaly. Kvitne od konca apríla do konca mája.

 • Ramonda myconi „Alba“ – forma ramondy pyrenejskej so snehobielymi kvetmi  je skutočný skvost medzi skalničkami. Vysádza sa do vápencových skaliek do štrbín medzi kameňmi na strany odvrátené od slnka. Ideálna  je výsadba priamo do otvorov v mäkkom travertíne (penovci) na veľmi strmé sklony až kolmé steny vystavané z tejto horniny orientované na sever až východ. Substrát má byť vzdušný, priepustný s obsahom humusu a vápencového štrku. Je vhodná aj do miniskalky v nádobe umiestnenej na rannom slnku. Kvitne v máji až júni. Vytvára rozprestreté ružice  plstnatých listov o priemere 5 -15 cm. V dobe kvitnutia má výšku  10-15 cm.

 • Saxifraga ‚Allendale Accord‘ – kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion s bielymi kvetmi na krátkych stonkách s  bordovočervenými tyčinkami. Vysádza sa do skaliek alebo nádob.  Potrebuje stanovište odklonené od slnka, severné až východné úbočia skalky, alebo polohu na dopoludňajšom slnku. Najvhodnejšia je výsadba do otvorov v travertíne alebo do špár vo vápencovej skalke. Substrát má byť priepustný, s vápencovou drvinou a rovnomerne mierne vlhký. Kvitne v marci až apríli. Vytvára tuhé kompaktné vankúšiky vysoké 1-2 cm. Kvety sú na 2-3 cm vysokých stonkách.

 • Saxifraga „Hare Knoll Beauty“ – lomikameň zo skupiny strieborných s ružovými kvetmi a peknými modravo striebornými listovými ružicami, ktoré vytvárajú polguľovité bochníčky. Najlepšie sa mu darí v travertínových skalkách alebo suchých múrikoch na severne a východne orientovaných expozíciách. Je vhodný aj do miniskaliek v nádobách. Kvitne v máji až júni, v kvete je vysoký 15-20 cm.

 • Saxifraga „Lincoln Foster“ – kultivar lomikameňa so sviežo zelenými listovými ružicami a tmavočervenými kvetmi.

  Vysádza sa východné až severné svahy skalky, do priepustného substrátu s prímesou vápencového drobného ostrého štrku.  Možno ho pestovať aj v nádobách alebo vysadiť priamo do  mäkkého travertínu – penovca. Substrát má mať  rovnomerne mierne vlhký. Kvitne v máji až júni súkvetím tmavočervených  kvetov na stonkách vysokých okolo 15 cm.

 • Saxifraga paniculata „White Hills“ je veľmi dekoratívna forma lomikameňa metlinatého, ktorá sa vyznačuje intenzívne svetlo striebornými listovými ružicami s načervenalým stredom a červenkastými kvetnými stonkami. Pestujeme ho na východných stranách skalky alebo miestach chránených pred poludňajším slnkom v priepustnom substráte v špárach medzi skalami alebo priamo v otvoroch v travertíne. Je vhodný aj do miniskaliek v nádobách. Kvitne koncom apríla až v máji. V období kvitnutia je vysoký okolo 15 cm.

 • Saxifraga x apiculata ‚Albert Einstein‘ – nenáročný žltý kultivar lomikameňa zo sekcie Porphyrion. Vyznačuje sa vyššou odolnosťou voči priamemu slnku a rýchlejším rozrastaním do šírky. Je vhodný do vápencových skaliek aj na pestovanie v nádobách. Vyžaduje svetlé stanovisko s dostatkom slnka ale tiež sa treba vyhnúť úpalovým polohám. Substrát má byť dobre priepustný s obsahom vápencovej drviny a rovnomerne mierne vlhký.  Listové ružice sú sýto trávovo zelené. Kvitne drobnejšími žltými kvetmi v hustých hlávkach na stonkách vysokých 5-7 cm v marci až apríli.

 • Townsendia condensata – má roztrúsený výskyt na západe  USA a v Alberte v Kanade. Rastie tu v nadmorských výškach 2300-3500 metrov na skalnatých svahoch a suťoviskách.  V skalke ju pestujeme na slnečných  dobre drenážovaných miestach s veľmi priepustným  štrkovito-piesočnatým substrátom. Treba ju chrániť pred nadmernou vlhkosťou, preto je vhodné vysadiť ju pod previs strechy alebo do skalkového skleníka. Možno ju pestovať aj v miniskalke v nádobe. Vytvára veľmi pekné sivé ružice chlpatých úzkych listov vysoké do 4-5 cm. Kvitne svetloružovými  kvetmi v máji, niekdy opakuje kvitnutie  aj v lete.

 • Veronica thessalica – nádherná nízka veronica tesálska je endemitom tesálskeho Olympu, kde rastie na vápencových sutiach v nadmorskej výške 2000-2900 metrov. V skalke vyžaduje slnečné stredne suché stanovište a priepustný minerálny substrát s vysokým podielom vápencovej drviny. Kvitne v apríôi až máji sýtomodrými kvetmi v hlávkovitých súkvetiach.. Vytvára koberčeky vysoké 5-7 cm.


Zobrazuje sa všetkych 22 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Svetelné podmienky

Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »