Vitajte na stránke aquabiom.sk
 • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

 • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

 • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

 • Doprava zásielok ZDARMA

10-15 cm

Zobrazených 1–24 z 33 výsledkov


 • Adiantum venustum – dekoratívna jemná papraď pôvodom z Himalájí. Pestujeme ju v polotieni až tieni na miestach so stálou miernou vlhkosťou. Výška je 15-20 cm.

 • Aponogeton distachyos – aponogeton dvojklasý má pôvodné rozšírenie len v Juhoafrickej republike v provincii Western Cape. Je splanený v Austrálii,  na Novom Zélande, v Anglicku, južnom Francúzsku, Kalifornii a v iných oblastiach južnej Afriky. Rastie v plytkých stojatých a pomaly tečúcich vodách. Obdobia vysychania týchto biotopov prežíva vo forme hľúz, ktoré sú jedlé. Je to veľmi atraktívna vodná rastlina dekoratívna na hladine plávajúcimi oválnymi listami a zaujímavými bielymi dvojklasými súkvetiami stojacimi nad hladinou. Kvety majú príjemnú sladkú vôňu.  Kvitne od polovice jari do polovice leta. Je vhodný do všetkých typov záhradných jazierok aj do regeneračných zón biobazénov do hĺbky vody 40-50 cm na slnečné a polotienisté miesta.

 • Astilbe chinensis „Pumila“ pochádza z Himalájí z Tibetu. Je to na pestovanie jednoduchá nenáročná rastlina. Používa sa ako skalnička na polotienistých až tienistých častiach skaliek, ale pri dostatku vlahy dobre prospieva aj na slnečných miestach. Hodí sa aj na predné okraje trvalkových záhonov alebo k okrajom záhradných jazierok a potôčikov. Stačí jej bežná výživnejšia a mierne vlhká záhradná pôda. Má dlhú dobu kvitnutia od júla do septembra. Dosahuje výšku 15-20 cm.

 • Athyrium niponicum  pochádza z východnej Ázie, hlavne Japonska, severnej Číny, Kórei a Tajvanu. Jeho formy „Metallicum“ a „Pictum“ majú veľmi pekne sfarbené listy do bronzova, fialova až biela. Je to veľmi dekoratívna papraď vhodná do skaliek a tienistých až polotienistých zákutí v hájnych partiách okrasných záhrad. Na pôdu je nenáročná, rastie dobre v bežnej priepustnej záhradnej  pôde. Je vysoká okolo 15-20 cm.

 • Berberis thunbergii „Bagatelle“ – zakrpatený dráč s červenými lístkami s veľmi pomalým rastom. Je vhodný do skaliek aj nádob na slnku. Na pôdu aj vlahu je nenáročný. Kvitne v apríli. Dorastá do výšky 20 cm.

 • Bergenia cordifolia „Flirt“-  jeden z najmenších kultivarov bergenie so svietivými lososovoružovými kvetmi, do väčších skaliek, do nádob aj trvalkových záhonov. Sadí sa na slnko alebo do polotieňa do priepustnej záhradnej pôdy. Pôda má byť mierne vlhká. Kvitne v apríli až máji. Dosahuje výšku 15-20 cm.

 • Brunnera macrophylla má svoj pôvodný areál  na Kaukaze v Gruzínsku a Turecku. V prírode rastie v smrekových lesoch a na horských lúkach, kde vystupuje do nadmorskej výšky až 2000 metrov.

  V záhradách sa pestuje ako obľúbená trvalka do polotieňa, tieňa ale aj na slnko, ak je pôda dostatočne vlhká. Je vhodná do trvalkových záhonov, na väčšie  skalky alebo  ako podrast pod stromy a kry. Vyhovuje jej bežná priepustná a nie príliš suchá záhradná pôda. Vytvára bohaté trsy srdcovitých sýtozelených listov vysoké okolo 30 cm. Kvitne v apríli až júni početnými drobnými modrými kvetmi, ktoré pripomínajú nezábudky.

 • Calla palustris – diablik močiarny rastie v močiaroch po celej severnej pologuli. V záhrade mu vyhovujú plytké okraje jazierok alebo potôčikov v polotieni s hĺbkou vody 5-10 cm. Kvitne v máji až júli. Výška rastliny je 15-25 cm. Rastlina je zasielaná od polovice mája do polovice októbra.

 • Crocus speciosus „Oxonian“ – krokus jesenný rastie na Kaukaze, v Malej Ázii a v Iráne na slnečných horských lúkach. Kultivar „Oxonian“ vyniká výrazným žilkovaním modrofialovo sfarbených kvetov s veľmi veľkými sýto oranžovými tyčinkami. Na pestovanie je nenáročný. Prospieva na slnku aj v polotieni v bežnej priepustnej záhradnej pôde. Pestuje sa v trávnikoch, kvetinových záhonoch a na skalkách. Kvitne v septembri až októbri. Trávovité listy vyrastajú v neskoršej jeseni až po odkvete a na jar zatiahnu. Je vysoký okolo 15 cm.

 • Dryopteris erythrosora „Brilliance“ – dekoratívna forma paprade s jasnočervenými mladými listami, staršie listy majú bronzový nádych. Vysádza sa do polotieňa až tieňa do bežnej záhradnej pôdy. Dorastá do výšky 40-50 cm.

 • Dryopteris filix-mas ‚Crispa Cristata‘ je zaujímavý kultivar paprade samčej s kristátnymi listami. Je to nenáročná papraď, ktorú môžeme vysadiť  do bežnej záhradnej pôdy, obohatenej o kyslú rašelinu.  Najlepšie sa jej darí v polotieni pod stromami, ale na vlhkejších pôdach prospieva aj na slnku. Dorastá do výšly okolo 30-40 cm.

 • Epimedium x rubrum – záhradný hybrid krpčiarky (Epimedium alpinum x Epimedium grandiflorum). Je to pôdopokryvná trvalka na slnko aj do polotieňa až tieňa. Je vhodná do väčších skaliek, záhonov a ako podrast pod stromy. Na pôdu je nenáročná. Dorastá do výšky okolo 20 cm. Kvitne v apríli veľkým množstvom červeno-bielych kvetov. Je dekoratívna aj sviežo zelenými srdcovitými listami s červenkastým nádychom.

  Krpčiarka sa využíva aj ako liečivá rastlina.

 • Glaucium flavum – rohatec žltý je trvalka z čeľade makovitých. Pochádza z južnej a západnej Európy kde prirodzene rastie na morskom pobreží. Pestuje sa v prírodných záhradách vo väčších skalkách a v trvalkových záhonoch. Vysádza sa na plné slnko do priepustnej záhradnej pôdy. Je nenáročný na pestovanie. Výborne znáša horúce letá a sucho. Je dekoratívny sivomodrými listovými ružicami a veľkými žltými kvetmi, ktoré ho zdobia od neskorej jari po celé leto. Dorastá do výšky 30-40 cm.

 • Helianthemum „Supreme“ – atraktívny devätorník s výrazne tmavočervenými veľkými kvetmi. Darí sa mu na plnom slnku, výborne znáša aj úpal a sucho. Na pôdu je nenáročný, stačí mu bežná priepustná záhradná pôda. Uplatní sa vo väčších skalkách, suchých múrikoch, v nádobách a na predných okrajoch trvalkových záhonov. Hlavné kvitnutie má od konca mája do konca júna. Po menšej prestávke kvitne aj v neskoršom lete a na jeseň. Vytvára vankúšovité kríčky vysoké okolo 25 cm.

 • Helianthemum „The Bridge“ –  kultivar devätorníka s veľkými bielymi kvetmi a striebornými plstnatými lístkami. Bohato kvitne na plnom slnku, výborne znáša aj úpal a sucho. Na pôdu je nenáročný, stačí mu bežná priepustná záhradná pôda. Uplatní sa vo väčších skalkách, suchých múrikoch, v nádobách a na predných okrajoch trvalkových záhonov. Hlavné kvitnutie má od konca mája do konca júna. Po menšej prestávke kvitne aj v neskoršom lete a na jeseň. Vytvára vankúšovité kríčky vysoké okolo 25 cm.

 • Iris reticulata ‚J.S. Dijt‘ –  kultivar nízkeho skalkového kosatca sieťkovaného s bordovými kvetmi. Vyžaduje slnečné miesto a dobre priepustnú  hlinito-piesočnatú  pôdu. Je vhodný do skaliek, na zvýšené záhony alebo do nádob. Kvitne v marci. V období kvitnutia je vysoký 10-15 cm.

 • Jeffersonia dubia rastie v severozápadnej Ázii. Je to typická hájnička, ktorej sa darí v polotieni pod riedko rastúcimi listnatými stromami v humóznej pôde. V záhrade ju sadíme do polotieňa pod vyššie stromy do priepustnej pôdy bohatej na humus. Kvitne v marci až začiatkom apríla. Je vysoká okolo 20-25 cm.

   

 • Linum alpinum – ľan  alpský je európsky druh. Rastie v Alpách , Pyrenejách, Karpatoch v horských oblastiach na  slnečných suchých lúkach a skalnatých stráňach. V záhradách je vysádzaný do skaliek aj trvalkových záhonov. Vyhovujú mu slnečné polohy a suchšia ,vápenatá, priepustná pôda. Vytvára jemnolisté trsy vysoké 15-30 cm. Kvitne v máji až júli.

 • Lysichiton americanus – lysichiton americký je pôvodne rozšírený na severozápade Severnej Ameriky od južnej Aljašky až po severnú Kaliforniu a Montanu, kde rastie v močiaroch, na brehoch potokov a stojatých vôd. Začiatkom 20.storočia splanel aj v močaristých oblastiach Británie a Írska. Je to veľmi zaujímavá a dekoratívna rastlina na vlhké miesta v záhrade, okraje okrasných a kúpacích jazierok, potôčikov, či do močiarnych biotopov. Vyžaduje slnečné alebo polotienisté stanovište a trvalo podmáčaný humózny substrát. Hĺbka vody nemá presahovať 2 cm. rastlina je mrazuvzdorná. Kvitne v marci až máji. Výška rastliny je 40- 80 cm. Po odkvitnutí vytvára veľkú ružicu listov, preto jej treba pri výsadbe ponechať viac miesta.

 • Lysimachia thyrsiflora – rastie v miernom pásme severnej pologule na brehoch tôní, v mokradiach a rašeliniskách. Patrí k ohrozeným druhom našej flóry.  Vysádza sa na plytké okraje záhradných jazierok, potokov alebo do vlhkých rašelinových záhonov na slnko aj do polotieňa. Kvitne v máji až júni. Vysoká je 15-25 cm.

 • Menyanthes trifoliata – pôvodný európsky druh, patrí medzi liečivé a chránené rastliny. Je nižšieho vzrastu, okolo 20-30 cm, preto sa hodí na breh, z ktorého sa pozeráme do jazierka. Sadíme ju na slnko aj do polotieňa do hĺbky 0-30 cm. Je dekoratívna výrazným trojpočetným listom aj bieloružovkasými súkvetiami, ktoré sa objavujú koncom apríla až začiatkom mája.

 • Orontium aquaticum – pochádza z výchdnej časti Severnej Ameriky. Potrebuje hĺbku vody 0-40 cm. Niektoré listy sú plávajúce a niektoré vyrastajú  nad hladinu nad hladinu do výšky 20-30 cm. Kvitne v apríli až júni žlto-bielymi sviečkovitými súkvetiami.

 • Physostegia virginiana „Alba“ – reťazovka viržínska pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Je to nenáročná stredne vysoká trvalka  dekoratívna súkvetiami bielych prísne v štyroch radoch usporiadaných kvetov  a tmavozelenými tuhými lesklými listami. Vysadiť ju možno  na okraje  jazierok, potôčikov  do zóny s nulovou hĺbkou vody alebo do trvalkových záhonov, kde jej doprajeme dostatok vlahy. Cenná je aj dlhou a neskorou dobou kvitnutia od júla do septembra. Dorastá do výšky 60-80 cm.

 • Polypodium vulgare – sladič obyčajný je u nás domáca papraď. Okrem Európy rastie aj v severnej Afrike vo východnej časti Severnej Ameriky. Rastie v tieni alebo polotieni  na skalách v listnatých lesoch, niekedy aj na kmeňoch starých stromov či v štrbinách múrov. V záhradách môžeme sladič pestovať na tienistých miestach  v suchých múrikoch, vo väčších skalkách aj v nádobách v priepustnom piesčitom substráte. Táto nenáročná dekoratívna papraď dorastá do výšky 15-25 cm.


Zobrazených 1–24 z 33 výsledkov

Filtrovať podľa ceny

Substrát

Svetelné podmienky

 • chrániť pred poludňajším úpalom
 • odklon od slnka
 • polotieň 21
 • slnko 28
 • slnko dopoludnia
 • tieň 7
Pozn.: V prípade lekien výška rastliny zodpovedá veľkosti kvetu
Translate »