Vitajte na stránke aquabiom.sk
  • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

  • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

  • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

  • Doprava zásielok ZDARMA

Paprade

Paprade

Paprade

Paprade sú starobylé rastliny, ktoré mali vrchol svojho rozvoja v období karbónu a permu v prvohorách, kedy stromovité paprade tvorili hlavnú zložku vegetačného krytu. Dnes sú to hlavne byliny rozšírené na celej Zemi, len v trópoch a subtrópoch žije ešte niekoľko druhov stromovitých papradí.

V súčasnej záhradnej architektúre nachádzajú uplatnenie hlavne v prírodných záhradách v hájnych partiách, kde majú vhodné podmienky v podraste pod korunami stromov alebo na stanovištiach zatienených budovami po väčšinu dňa. Drobné druhy papradí sa vysádzajú do skaliek, suchých múrikov a nádob. Sú dekoratívne listami a veľkou škálou zelene od sviežej svetlo zelenej, cez temno zelenú až po rôzne strieborné, bronzové a medené odtiene. V tienistých polohách po zakorenení sú nenáročné na vlahu. Na vlhkých miestach niektoré druhy dobre prospievajú aj na slnku. Druhová a kultivarová pestrosť papradí je taká veľká, že sa stali aj predmetom zberateľstva. V trvalkových záhonoch v tieni a polotieni sa dobre kombinujú s hostami. Na pôdu sú nenáročné, rastú v každej bežnej záhradnej zemine. Vo voľnej pôde zväčša nevyžadujú prihnojovanie. Paprade v nádobách stačí raz do roka prihnojiť organominerálnym hnojivom. Rozmnožiť ich možno delením alebo z výtrusov, čo sa deje na vhodných stanovištiach v záhrade aj spontánne. Ponuku papradí záhradníctva Aquabiom nájdete v e-shope.

Paprade v skalke

Drobné druhy papradí, ktoré v prírode rastú na skalnatých výstupoch sú vďačným spestrením každej skalky. Vysádzajú sa do špár medzi kameňmi, priamo do prirodzených alebo vyvŕtaných otvorov v skalách z mäkších poréznych hornín alebo na malé políčka medzi kameňmi. Najviac im vyhovujú severné a východné strany skaliek ale väčšina dobre znáša sucho a vydržia aj na teplých expozíciách. Medzi najčastejšie pestované paprade v skalkách patrí Ceterach officinarum, Asplenium trichomanes, Asplenium viridis, Adianthum pedatum Compactum a Phyllitis scolopendrium.

Jelení jazyk

Jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium) je papraď zriedkavo rastúca aj v našej prírode na zatienených hlavne vápencových skalách. Základná forma má hladký okraj listov, ktoré sú po vyzretí pomerne tuhé až kožovité. Dnes sa v záhradách pestuje veľké množstvo kultivarov , ktoré sa líšia hlavne tvarom listov. Môžu byť rôzne intenzívne zvlnené alebo skrútené celé listy alebo majú vlnité, zúbkaté či vrúbkované okraje listov. Veľmi zaujímavé sú kristátne rastové formy s rôzne rozoklanými až rozstrapkanými koncami listov. Najznámejšie kultivary sú Phyllitis scolopendrium Undulatum a Ph. Scolopendrium Cristatum

Farebné paprade

Niektoré druhy papradí majú atraktívne sfarbené listy tónované do striebornosiva, bronzova, medena alebo fialova. Svojimi listami dokážu zaujímavo spestriť zelené zátišia s papraďami alebo tieňomilnými trvalkami.
Medzi celosezónne pestrolisté paprade patrí obľúbené Athyrium niponicum Metallicum, Athyrium niponicum Pictum, Athyrium Ghost, Athyrium otophorum var. Okanum, Dryopteris erythrosora Brilliance , Phyllitis scolopendrium ‚Crispum Bolton’s Variegatum. Viacero druhov zelenolistých papradí prekvapí zlatistým alebo medeným sfarbením listov na jeseň. K takýmto patrí napríklad Adianthum pedatum Osmunda japonica, Osmunda cinnamomea.

Videá

Paprade v skalke a záhrade

Viac videí môžete nájsť v sekcii Videá

Partnerské stránky

Translate »