Vitajte na stránke aquabiom.sk
  • 3D návrhy záhrad, realizácie záhrad na kľúč

  • Široký výber skalničiek, papradí, vodných rastlín…

  • lekien, trvaliek, listnatých a ihličnatých drevín za najlepšie ceny

  • Doprava zásielok ZDARMA

Okrasné ryby

Predaj okrasných jazierkových rýb

Okrasné jazierkové ryby

Okrasné jazierkové ryby svojou prítomnosťou, pestrými farbami a  čulým pohybom oživia vaše záhradné jazierko a môžu sa stať vašimi domácimi miláčikmi, ktorí  budú netrpezlivo očakávať  dobu kŕmenia. Okrem okrasnej funkcie však majú rybky v jazierku aj svoju dôležitú úlohu v kolobehu látok, ako konzumenti menších živočíchov a producenti  živín potrebných pre rast vodnej vegetácie. Ryby v záhradnom jazierku sú  predátormi nežiadúcich vodných živočíchov, ktorými sú hlavne larvy komárov ale aj niektorí škodcovia vodných rastlín. Vyvážené  množstvo vhodných druhov okrasných rybiek  má preto význam pre biologickú rovnováhu v  jazierku.

K najčastejšie chovaným druhom okrasných rýb v záhradných jazierkach patria rôzne farebné aj tvarové formy karasa striebristého (Carassius auratus), farebné kapre – koi (Cyprinus carpio), farebné formy jalca tmavého známeho aj pod názvom jalec jaseň (Leuciscus idus), menej bežné sú farebné formy červenice ostrobruchej (Scardinius erythrophthalmus) a lieňa sliznatého (Tinca tinca). V okrasných jazierkach sa stretávame aj s riasožravou podustvou severnou (Chondrostoma nasus), ktorá sa využíva na boj proti vláknitým riasam, ale je problematická v tom, že vyžaduje chladnejšiu a dobre okysličenú vodu, čo je v letných mesiacoch v záhradných jazierkach často dosť obtiažne. K obľúbeným druhom rýb sa zaradili aj jeseter malý (Acipenser ruthenus) a albinotická forma sumca západného (Silurus glanis). V prietočných jazierkach s neustálym prísunom čerstvej chladnej vody sa chovajú aj lososovité ryby, predovšetkým pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss) a jeho farebné okrasné formy.

Predaj okrasných jazierkových rýb:

osobný odber v Borinke, po dohode je možnosť dovozu rýb do Bratislavy a blízkeho okolia. Je potrebné  sa vopred ohlásiť na tel. č. 0903957316. Rybky poštou neposielame.
Z okrasných rýb je aktuálne v ponuke záhradníctva Aquabiom:
karas striebristý (Carassius auratus) závojnatá farebná forma, rôzne farby, dĺžka  7 – 15 cm , cena od 2, 00  €.

Farebné karasy

Karas striebristý (Carassius auratus) je pomerne nenáročná rybka, vhodná do najrôznejších typov okrasných jazierok. Okrasná forma karasa striebristého dorastá zväčša do 20 až 25 cm, vďaka tomu je vhodný aj do malých jazierok. Nepoškodzuje ohrýzaním vodné rastliny v jazierku a nevyrýva substrát z nádob s rastlinami ani neryje v dne, preto nekalí vodu ako napríklad kapor. Karas striebristý nemá vysoké nároky na okysličenie vody, preto nie je nutný prítok okysličenej vody ani prevzdušňovanie vody v nádrži. Pri vyváženom množstve nevyžaduje ani doplnkové kŕmenie, stačí mu potrava, ktorú si nájde v jazierku a vtedy nie je problém , ak je jazierko dostatočne vysadené vodnými rastlinami, udržať vodu čistú aj bez filtrácie. Pri výdatnom kŕmení je zvyčajne potrebná filtrácia vody a rýchlo sa môžu premnožiť. Na boj proti ich premnoženiu môžeme nasadiť ďalšiu okrasnú rybku – farebné formy jalca tmavého.

Farebné jalce

Jalec tmavý (Leuciscus idus) je všežravec obývajúci stredné a dolné toky riek. Dorastá do dĺžky 50 cm. Jeho xantorická forma nazývaná aj jalec zlatý má teda podobné nároky. Voda v jazierku musí byť preto dostatočne okysličená a cez leto by sa nemala príliš prehrievať. Jalec zlatý sa živí hlavne hmyzom a požiera tiež drobné rybky. Môže tak zabraňovať premnoženiu iných jazierkových rýb ako napríklad karasa striebristého. Pre rýchlejší rast sa dá dokrmovať vhodným krmivom.

Koi kapre

Koi kapre čiže farebné formy kapra rybničného (Cyprinus carpio) boli vyšľachtené pred niekoľkými tisíckami rokov v Číne a Japonsku, kde sa na profesionálnej úrovni venujú ich šľachteniu dodnes. Vo viacerých krajinách, kde je dlhá tradícia chovu koi kaprov sa konajú medzinárodné výstavy, burzy a súťaže, kde sa hodnotií dokonalosť ich sfarbenia a tvar tela. Cena najkrajších jedincov sa šplhá do neuveriteľných výšok.
Koi kapre v závislosti od kŕmenia a veľkosti nádrže môžu dorásť až do hmotnosti pár desiatok kilogramov. Z toho dôvodu sú pre ne vhodnejšie väčšie okrasné jazierka s hĺbkou jeden meter a viac. Kapre vyhľadávajú potravu rýpaním v dne, preto je nutné mať povrch substrátov, v ktorých sú nasadené vodné rastliny, pokryté veľmi hrubým štrkom. V jazierku s kaprami je vzhľadom na množstvo skonzumovaného krmiva nutná aj výkonná filtrácia vody. Veľké koi kapre môžu hlavne pri slabom umelom kŕmení poškodzovať ohrýzaním aj niektoré vodné rastliny. Jeho nároky na obsah kyslíka vo vode a jej čistotu sú o niečo vyššie ako u karasa striebristého.

Novinky

Videá

Viac videí môžete nájsť v sekcii Videá

Partnerské stránky

Translate »